Pasivní dřevostavba se zelenou střechou. I takhle může v Brně vypadat mateřská škola

Vedení mateřské školy Ibsenka v Brně se rozhodlo postavit svou novou budovu udržitelně. Výsledek zaujal i v soutěži o nejlepší dřevostavby.

Školka Ibsenka

Foto: EM3 Dřevostavby

Návrh školky Ibsenka zvítězil v soutěži Dřevěná stavba roku

0Zobrazit komentáře

Architekti ze studia EM3 Dřevostavby navrhli novou budovu pro mateřskou školu Ibsenka v Brně, která slouží jako útočiště pro děti s handicapem. Podařilo se jim propojit funkčnost s udržitelností, objekt přitom díky hravému pojetí na první pohled působí jako místo, kde tráví čas právě děti.

„Zadání znělo jasně. Pro školkové děti s handicapem vytvořit funkční, a hlavně co nejpříjemnější prostředí, které jim otevře okolní svět, přírodu a život venku,“ uvádějí svůj návrh architekti ze studia EM3 Dřevostavby. Právě dřevostavba je podle nich v případě realizace objektu pro malé děti jasnou volbou.

Dřevo je totiž podle Jitky a Romana Musilových, kteří stojí za vznikem studia EM3 Dřevostavby, bezpečný, udržitelný a zejména všestranně využitelný materiál. Dřevostavba má také nespornou výhodu v energetické efektivitě – vytápění trvá mnohem kratší dobu, v případě většího prostoru mateřské školy je tak spotřeba energie mnohem nižší.

V návrhu se proto počítá jak s využitím dřeva na fasádě a konstrukčním systému, tak uvnitř samotné budovy. Důležitým prvkem bude také zelená střecha, která bude efektivně zadržovat srážkovou vodu a při jejím odpařování vytvoří v okolí stavby příjemné klima.

Energeticky pasivní objekt bude umístěn v dosud nevyužitém severním koutu školní zahrady, do které se bude interiér otevírat okny různých tvarů a velikostí. Díky nim vypadá moderní stavba mnohem otevřeněji a přívětivěji. „Různý vzhled oken působí hravě a každý kolemjdoucí na první pohled pozná, že jde o zařízení pro děti,“ dodávají architekti.

Návrh počítá s tím, že součástí prostor budou tři třídy pro děti se speciálními potřebami, sociální zařízení, výdejna jídla a výtah. Druhé patro bude navíc koncipováno jako galerie, která podtrhne vzdušnost interiéru.

Díky propojení udržitelného přístupu ke stavbě s požadavky, které musí objekt školky splňovat, zvítězil návrh mateřské školy Ibsenka v soutěži Dřevěná stavba roku 2022 v kategorii Dřevěné budovy – návrhy.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym