Trh je plný rychle umírajících projektů a plýtvá se penězi, říká Medek z České spořitelny, která to chce změnit
Martin Medek stojící za programem Seed Starter České spořitelny
České startupy a projekty s potenciálem mají na trhu mnoho různých možností, jak získat podporu – od venture kapitálových fondů přes andělské a další investory až po desítky akcelerátorů a inkubátorů. Navzdory tomu pořád vznikají další iniciativy a ulovit svého jednorožce se snaží také Česká spořitelna.
Martin Medek, který má investiční projekt na podporu startupů v největší tuzemské bance na starosti, však rovnou přiznává, že tento lov může trvat i několik desítek let. Právě proto se v rámci nového programu Seed Starter banka zaměřila na firmy v nejranějších fázích, které však budou na trhu působit další desítky i stovky let.
Medek, který v České spořitelně působí od roku 2011 a aktuálně zastává pozici lídra pro nové obchodní modely a otevřené bankovnictví, v rozhovoru pro CzechCrunch popisuje motivaci banky investičně podporovat startupy, jak program Seed Starter funguje a také jaké jsou jeho cíle a celková vize.
Svůj profesní život jste věnoval kariéře v korporacích, v České spořitelně přitom stojíte za vznikem startupového investičního programu Seed Starter. Nenarážíte na „chorobu z povolání“, tedy na nesoulad fungování korporátů a startupů?
V České spořitelně se poslední dva roky věnuji otevřenému bankovnictví, což je nová a zajímavá obchodní oblast, která z mého pohledu stojí také na fungujících partnerstvích banky s jinými subjekty. Mnoho našich klientů jsou menší nebo nové firmy, my s nimi řešíme jejich potřeby a díky otevřené zpětné vazbě upravujeme naše řešení na jejich problémy.
Ke spolupráci se startupy přistupuji velmi pokorně, jsem si plně vědom všech klišé „startup versus korporace“, proto získávám inspiraci na fungující vzorce, jak nejlépe spolupráci nastavit. A ač ještě nejsem s nastavením úplně spokojen, tak zrovna včera jsem získal od jednoho startupu zpětnou vazbu, že takto rychlý a partnerský přístup by od banky nečekali a že to tedy asi myslíme opravdu vážně.
Proč se Česká spořitelna rozhodla pustit do budování projektu na podporu startupů?
Financování začínajících podnikatelů a startupů patří mezi priority České spořitelny dlouhodobě. Ve financování startupů jsme jednou z nejúspěšnějších bank na domácím trhu. K jejich podpoře jsme v minulosti vyvinuli program Hledá se nová krev pro české podnikání, v jehož rámci půjčujeme začínajícím podnikatelům prostředky v objemu dosahujícím téměř 800 milionů korun.
V čem se tento program liší od Seed Starteru?
Seed Starter jsme spustili, abychom byli schopni systematicky investovat do startupů v seed fázi životního cyklu, a kromě samotné investice jim poskytli i možnost profesionální inkubace jejich nápadu a také možnost růst prostřednictvím portfolia nebo kanálů České spořitelny. Jedná se tedy o více partnerskou spolupráci než při klasickém úvěrovém financování.
Jak rychle projekt vznikal?
Myšlenkou na startupový investiční program jsme se začali zabývat v létě 2019, za tři měsíce byl hotový hlavní obrys a za další tři měsíce jsme byli na trhu. Jedná se ale o kontinuální vývoj, mění se trh, mění se zákazníci a jejich chování, na to reagují startupy a na to musí reagovat i Seed Starter jakožto investor. A tak tomu bude vždy. Nedá se tedy říct, že uvedením Seed Starteru na trh máme hotovo a už jen čekáme a vybíráme vhodné startupy.
Čeho chcete s projektem dosáhnout?
Vrátím se k otázce na spolupráci startupu a korporace – ambicí není nic menšího, než aby Seed Starter byl nástrojem pro fungující spolupráci České spořitelny a startupů, postaveným na financování a rozvoji zajímavých obchodních modelů.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.