Trh s NFT stále roste a těží z toho i OpenSea. Online tržiště získalo rekordní investici přes šest miliard korun

Filip HouskaFilip Houska

bayc-1

Foto: BAYC

Na OpenSea se obchoduje i exkluzivní klub Bored Ape Yacht Club

0Zobrazit komentáře

Vznikl už v roce 2017, ovšem do loňska o něm téměř nikdo neslyšel. Masivnímu růstu amerického startupu OpenSea totiž pomohl až rozvoj NFT, virtuálních sběratelských předmětů na kryptoměnové bázi, které za minulý rok nabraly na velké síle. A z toho těžil i OpenSea, respektive jeho internetové tržiště, kde se s NFT obchoduje. A čím dál větší naděje do něj vkládají i investoři.

OpenSea oznámil svou historicky největší investici ve výši 300 milionů dolarů (zhruba 6,5 miliardy korun), kterou do něj poslaly fondy Paradigm a Coatue.  Newyorská firma v investicích nasbírala už téměř 430 milionů dolarů, tedy necelých 9,3 miliardy korun a její aktuální valuace dosahuje 13,3 miliardy dolarů.

Koncept nakupování digitálních obrázků či animací za kryptoměny existuje již delší dobu, teprve loni se ale rozjel na plné obrátky. Analytici předpokládají, že nyní má trh s NFT astronomickou hodnotu 41 miliard dolarů a očekávají, že bude dále růst.

A na to se chce OpenSea, které patří ke stěžejním hráčům na poli tržišť, kde se s takzvanými nezaměnitelnými tokeny obchoduje, připravit. Novou investici plánuje firma použít mimo jiné na stabilizaci fungování své platformy, aby byla lépe připravená na nával transakcí – ty jen za poslední rok vzrostly až šestisetnásobně. Za posledních třicet dní se hodnota obchodů na OpenSea vyšplhala na více než 2,4 miliardy dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V roce 2021 se ve světě probudilo vědomí, že NFT představují základní stavební kameny pro zcela nové peer-to-peer ekonomiky. Poskytují uživatelům větší svobodu a vlastnictví digitálního zboží a umožňují vývojářům vytvářet výkonné, interoperabilní aplikace, které uživatelům poskytují skutečnou ekonomickou hodnotu a užitek,“ píše na firemním blogu šéf OpenSea Devin Finzer.

Pro OpenSea se jedná o poměrně lukrativní byznys. Vzhledem k tomu, že si platforma z každé uskutečněné transakce bere 2,5 procenta, měsíčně mohou firmě chodit na účet desítky milionů dolarů. Vyplácí se to také investorům včetně renomovaného fondu Andreessen Horowitz, který do OpenSea investoval loni v investičních kolech A a B.

opensea-1

Foto: OpenSea / CC

Tržiště OpenSea

Důvěra investorů v růst OpenSea zůstala i navzdory velkém podvodu, který se na platformě před nedávnem odehrál. Z účtu významného newyorského galeristy Todda Kramera totiž byly ukradeny tokeny za 2,2 milionu dolarů, což vyvolalo vlnu obav na sociálních sítích. Konkrétně šlo o animované opice z exkluzivních kolekcí Mutant a Bored Ape Yacht Club, se kterými pracuje i Adidas.

Todd Kramer poté na Twitteru napsal, že mu byly virtuální předměty ukradeny patrně kliknutím na podvodný odkaz, kde zloději získali přístupové údaje k jeho digitální peněžence. V reakci na to OpenSea na své platformě zablokovalo obchodování s kradenými NFT, což rozvířilo debaty, zda firma nezasáhla do principu decentralizovaného fungování trhu.

A byť OpenSea stále drží monopol na trhu s internetovými tržišti s NFT, musí se rozhlížet i okolo sebe. Svůj vlastní marketplace rozjela i kryptoměnová směnárna Binance, která patří k největším na světě. Příchod platformy pro obchodování s NFT oznámila i společnost Coinbase, která ji spustí v dohledné době.

CzechCrunch Jobs