Tvůrci kryptoměnového startupu Centra, který přes ICO vybral 32 milionů dolarů, byli zadrženi
Průběh loňského roku by se dal popsat jako absolutní boom technologií blockchainu, kryptoměn a také financování prostřednictvím ICO, kdy startupy získávají kapitál od investorů výměnou za nově vydávanou a zlevněnou kryptoměnu. Jedním z projektů, kterému se podařilo vybrat desítky milionů dolarů byl i startup Centra dvojice Sohraba Sharmy and Roberta Farkase, který se dočkal podpory i od boxera Floyd Mayweathera nebo hudebního producenta DJ Khaleda.
Nyní ovšem na stranu startupu, který vydal vlastní kryptoměnu s názvem CTR, přišla žaloba od Komise Spojených států amerických pro cenné papíry a burzu (SEC), protože startup měl údajně nabízet digitální měnu pod záminkou tvorby finančního produktu, ale přitom nebyl registrován právě u regulatorního orgánu SEC. Produkt Centry je speciální online peněženka, do které má jít uložit kryptoměnu, směnit ji za desítky dalších kryptoměn během sekund nebo s nimi platit prostřednictvím vydané platební karty.
Oba tvůrci jsou podezřelí z toho, že na webu při marketingové kampani využili falešné fotografie, jména a biografie lidí v nejvyšších pozicích startupu, aby vytvořili umělý dojem exkluzivity, a také z toho, že lákali své investory na partnerství, například s Visa či MasterCard, která ve skutečnosti neexistovala. Tímto způsobem byla Centra schopna vybrat od investorů přes 32 milionů dolarů.
Americké úřady jsou jistým způsobem benevolentní ke startupům, které se neregistrovaly u regulatorního orgánu a jsou schopny vše vyřešit pouze menší pokutou, nicméně uvádění investorů v omyl je v USA trestným činem, což by mohlo firmě, která je registrována v americkém Delaware a služby provozuje z floridského Miami, působit značné potíže.
Jeden z placených příspěvků Centry na Instagramu Floyda Mayweathera:
Centra’s (CTR) ICO starts in a few hours. Get yours before they sell out, I got mine https://t.co/nSiCaZ274l pic.twitter.com/dB6wV0EROJ
— Floyd Mayweather (@FloydMayweather) 18. září 2017
Důkazem toho, že americké úřady jednají v podobných záležitostech velmi rychle je fakt, že ihned po podání žaloby u federálního soudu v Southern District v americkém státě New York, byli oba zakladatelé startupu zadrženi a obviněni ze zločinu podvodu a také nedostatečné registrace u SEC. Jeden ze zakladatelů, Robert Farkas, se dokonce ještě před zadržením snažil dostat z USA – měl již zakoupené letenky a byl připraven k odletu, který ale nestihl.
Co bude dál?
Je jen málo pravděpodobné, že by byla na dvojici uvalena vazba, nicméně i tak čeká Farkase a Sharmu zákaz podnikatelské činnosti na území Spojených států, nutnost vrátit všechny vybrané prostředky získané prostřednictvím ICO plus penále, a zároveň by rád SEC zabránil dvojici vystupovat v jakékoliv americké společnosti na vedoucích pozicích a také jí zakázat účast v jakékoliv formě podobného financování, jak u kryptoměn, tak na klasickém trhu.
Cena tokenu CTR spadla ihned po oznámení žaloby téměř na šestinu své hodnoty z 0,31 dolarů za kus na méně než 0,06 dolarů. Nyní se pohybuje dle serveru CoinMarketCap na hranici 0,10 dolarů a celkový objem transakcí za posledních 24 hodin překročil 203 milionů dolarů, především díky tomu, že je Centra na jedné z největších burz, Binance.
Foto: LinkedIn