Týden věnovaný umění. Praha poprvé ožije mezinárodním festivalem Prague Art Week 22
Od 9. do 15. září se bude v metropoli konat mezinárodní festival, který propojí domácí výtvarnou scénu s návštěvníky z Čech i zahraničí.
Součástí festivalu bude venkovní výstava Lukáše Raise v prostorách Bastionu
Milovníci umění budou mít v září v Praze pré. Celý týden zde totiž bude zasvěcen vizuálnímu umění především střední a východní Evropy se zapojením více než pěti desítek galerií, muzeí a soukromých sbírek. Součástí festivalu Prague Art Week 22 budou také přednášky a debaty s tuzemskými, ale i zahraničními hosty ze světa umění, jako je například fotografka Marie Tomanová, umělec Kryštof Kintera nebo ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko (Ščerbenko).
„V Praze sídlí velké množství skvělých umělců, po celé metropoli najdete ateliéry výtvarníků. Město je protkáno sítí malých galerií a off-space prostorů a v samém centru funguje několik velkých institucí reprezentujících to nejlepší z historie i současnosti českého i světového umění. V Praze můžete navštívit i vynikající různě kurátorsky zaměřené festivaly výtvarného umění, ale jedna společná událost, která bude rezonovat v mezinárodním měřítku, tu doposud chyběla,“ popisuje ředitelka festivalu Lenka Bakešová.
Zahájení festivalu proběhne v pátek 9. září na piazzettě Nové scény Národního divadla. Zde také vznikne festivalové centrum Superstudio, které bude po celou dobu akce představovat její středobod, místo setkávání hostů i protagonistů. Právě zde bude prostor pro přednášky, debaty i mistrovské lekce. Program přitom bude věnovaný kariéře umělců, podpoře a propagaci současného umění, ale také investicím a sbírání umění.
Nabitý bude především festivalový víkend, pro který si zapojené umělecké instituce připravily buď vstupné zdarma, nebo za zvýhodněnou cenu. Za symbolickou cenu bude v sobotu 10. září vstup ve všech objektech Galerie hlavního města Prahy. Národní galerie poskytuje slevu 50 procent na vstupné ve všech objektech v neděli 11. září. Zcela zdarma bude možnost navštívit Kunsthalle Praha.
Na festivalu bude nejhojněji zastoupená Praha 1, kde návštěvníci najdou hned 22 dějišť. Jedna z nejstarších aukčních síní Galerie Kodl uvede výstavu k online aukci Artslimit, jež přináší výběr děl 19. a 20. století s přesahy do tvorby autorů, jako jsou František Drtikol, Emil Filla, Václav Špála, Karel Malich, Jiří Kars, Jiří Georg Dokoupil nebo Toyen. Dalšími zapojenými galeriemi v centru města jsou například Čermák Eisenkraft, Etcetera nebo Kvalitář.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsDruhou nejpočetněji zastoupenou městskou částí na festivalu je Praha 7, která ožije vernisážemi a komentovanými prohlídkami ve středu 14. září. V galeriích Berlínskej model a Polansky bude probíhat projekt mezinárodní galerijní výměny Sumo Prague. Během něj se představí umělci z Německa, Dánska, Grónska, Japonska, Francie nebo Turecka v případě Holešovické šachty, která chystá vernisáž i afterparty. V galeriích Stone Projects a Trafo Gallery budou k vidění také čeští umělci.
Festival se bude konat i v Praze 3, 5, 6 a 8 například v galeriích City Surfer Office, Untitled-Art, Garage Gallery. V Praze 2 bude možné navštívit venkovní výstavu Lukáše Raise v prostorách Bastionu. Kromě muzeí, galerií a aukčních síní festival zahrnuje i dvě vybraná umělecká studia – Loft Bubny a Studio Prám. Významným bodem na programu festivalu je také možnost zcela poprvé nahlédnout do soukromé sbírky současného českého a slovenského umění Havrlant Art Collection manželů Havrlantových, která čítá 135 děl od 29 výtvarníků.