Tykač o Slavii, nový život Kijonkové, světový příběh Oktagonu i exkluzivní AZ-kvíz. Money Maker je tu

Třetí ročník konference Money Maker od CzechCrunche je nabitější než kdy dřív. Inspiraci budou předávat přední postavy českého byznysu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mm-teaser

Foto: CzechCrunch

Třetí ročník konference Money Maker nabídne Pavla Tykače, Simonu Kijonkovou či Ondřeje Novotného

0Zobrazit komentáře

Pavel Tykač, Simona Kijonková, Ondřej Novotný, Igor Fait, Simona Otavová, Dušan Šenkypl nebo Pavel Řehák. To je jen několik z řady předních osobností českého byznysu, které v následujících dvou dnech ovládnou v rámci konference Money Maker pražský Cubex. Letos je velká akce, kterou již potřetí pořádá CzechCrunch, rozdělená do dvou dnů, jež budou nabité investičním know-how a byznysovou inspirací. A co víc – zlatým hřebem programu bude televizní AZ-kvíz v čele s legendárním moderátorem Alešem Zbořilem. Kdo vyzve známé showmany Petra Stuchlíka a Igora Rattaje?

Letošní Money Maker odstartuje ve středu po poledni a je třeba hned na úvod říct, že je beznadějně vyprodáno. Kdo svůj lístek nestihl koupit, může se na webu a sociálních sítích CzechCrunche v následujících dnech a týdnech těšit na výběr některých highlightů z akce, ale to hlavní se bude dít přímo na místě. Na dvoudenní program se chystá přes tisíc účastníků a první den konference bude věnován převážně investicím, ovšem zeširoka a ze všech možných úhlů. Hledáte inspiraci, kde a s čím začít nebo kde pátrat po skrytých pokladech?

Návod na to, jak se stát rentiérem už po čtyřicítce, přednese průkopník pasivního investování Lukáš Nádvorník. S uznávaným investorem Michalem Semotanem se podíváme na to, jak se poráží index S&P 500 a proč se pořád vyplatí držet třeba akcie Volkswagenu. Zkušený investor Petr Žabža popíše, jak do světa investic vstoupit, když zrovna máte k dispozici jen tisícovku, nebo rovnou milion – a že nejde jen o peníze, ale také o to, kolik vám je. A s investorem Filipem Kejlou se zase podíváme na to nejaktuálnější – jak vydělat na výsledku amerických prezidentských voleb.

mm-preview-2

Foto: CzechCrunch

Igor Rattaj a Petr Stuchlík se zúčastní AZ-kvízu na konferenci Money Maker

Ve čtvrtek se naplno ponoříme do světa byznysu, v němž se točí miliardy, investuje se do lepšího Česka a také se naší zemi dělá skvělá reklama v zahraničí. Chcete vědět, jak se právě od nás buduje celoevropsky úspěšný sportovní šoubyznys? O tom promluví spoluzakladatel organizace Oktagon MMA Ondřej Novotný. A jelikož je sport fenomén bořící hranice a oslovující všechny generace, podrobně se podíváme i na to, proč si jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač pořídil fotbalovou Slavii. A jestli ještě o to víc stoupla rivalita s jeho energetickým sokem a majitelem Sparty Danielem Křetínským.

Inspirovat se necháme příběhem Simony Kijonkové, která prodejem Zásilkovny vydělala miliardy a začíná žít nový život. Nejen do lepšího Česka investují pravidelně vydělávané stamiliony také Pavel Řehák a Petr Zahradník, a tak nás budou zajímat jejich motivace. Jak se stát miliardáři už ve třiceti? Na to odpoví zakladatelé společnosti FTMO Otakar Šuffner a Marek Vašíček.

S Dušanem Šenkyplem a Ondřejem Frycem se podíváme, jak jde z Prahy zachraňovat zašlého amerického obra, brněnský patriot Igor Fait popíše cestu ke svému rekordnímu dealu a s Denisou Materovou probereme, jaké to je, když se krátce po třicítce stanete jednou z nejvýše postavených žen průmyslového světa.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A víte, co mají společného Aleš Zbořil, Petr Stuchlík a Igor Rattaj? Druhý a třetí jmenovaný nám nejprve povypráví o svých byznysových výhrách i útrapách, aby se následně a pod taktovkou prvního jmenovaného utkali v přímém přenosu v populární soutěži AZ-kvíz, která je na obrazovkách České televize vysílána už téměř třicet let.

Její nedílnou součástí je i právě moderátor Aleš Zbořil, který bude mít na starost duely, v nichž se proti Stuchlíkovi s Rattajem postaví dva vylosovaní šťastlivci z publika. A hrát se bude nejen o věčnou slávu, která vítězům takových vědomostních soutěží bezesporu patří, ale také o 50 tisíc korun od generálního partnera konference, společnosti XTB.

Na to všechno a řadu dalších inspirativních debat, praktických seminářů a hostů ze širokého byznysového, investičního a společenského spektra se mohou těšit všichni, kteří mají svůj lístek a dorazí ve středu a ve čtvrtek do Cubexu na třetí ročník velké konference Money Maker.

Čeští podnikatelé v USA: V Kalifornii jsou cítit Trump vibes, New York je teď toxický

Richard Valtr, John Vanhara nebo Jana Bobošíková jr. Zeptali jsme se Čechů, kteří podnikají a žijí v USA, na jejich postřehy k americkým volbám.

usa-1

Foto: CzechCrunch / Archiv LS

Čeští podnikatelé, kteří žijí v USA. Zleva Richard Valtr (Mews), Jana Bobošíková jr. (Kiki) a Lubo Smid (STRV)

0Zobrazit komentáře

Příští americkou hlavou státu se znovu stane republikán a miliardář Donald Trump, který byl prezidentem již mezi lety 2017 a 2021. Podle projekcí překročil hranici potřebnou pro vítězství a gratulovala mu i řada světových státníků. Byla nálada ve Spojených státech před volbami stejná jako před lety? Zeptali jsme se některých úspěšných českých podnikatelů, kteří dlouhodobě žijí přímo „za velkou louží“.

Kampaň byla do posledních okamžiků velmi vyhrocená. Donald Trump například burcoval, že se jeho sokyně narodila mentálně postižená a že inklinuje ke komunismu. Rovněž naznačil, že Kamala Harris zneužívá svou rasovou identitu pro politické účely, protože neví, jestli je ve skutečnosti Indka, nebo Afroameričanka. Demokratická kandidátka pak prohlásila, že Trump je labilní člověk posedlý odplatou.

Podle zakladatele českého jednorožce Mews Richarda Valtra, který žije v New Yorku, se zdá, že je společnost méně polarizovaná než v roce 2016, kdy probíhalo klání mezi Trumpem a Hillary Clinton. „Američané jsou sjednocenější v pohledu na klíčová témata. Z byznysového hlediska je ovšem těžké předpovědět, co se stane po volbách – a jak země zareaguje na vítězství jedné či druhé strany,“ říkal ještě před zveřejněním volebních výsledků s tím, že obecně je znát silná poptávka po snížení regulací, které by firmám pomohly rychleji růst.

harris-trump-etf

Přečtěte si takéJak vydělat na Harrisové a jak na Trumpovi? Dvakrát 5 tipů na ETFJak vydělat na Trumpovi? Analytička sepsala 5 tipů na ETF, které doporučuje sledovat

V USA, konkrétně v Kalifornii, působí i John Vanhara, který v Česku začal malováním reklamních stěn – a následně to v Americe „vyhrál“ s nemovitostmi. Vyzkoušel si tam také prodávání jízdních kol, vybudoval vlastní zásilkovou službu a teď se zabývá těžbou bitcoinu skrze platformu Veribi.cz.

Kalifornie je tradičně demokratickým státem, nadšení pro Harrisovou tu ale bylo dle slov Vanhary relativně nízké. „Mnoho voličů se s jejím konkrétním programem neztotožňuje, protože kromě několika témat, jako jsou práva žen nebo obavy o demokracii při zvolení Trumpa, jí chybí větší poselství, které by přitáhlo širší voličskou základnu,“ popsal Vanhara CzechCrunchi.

Jako podnikatel byl prý spokojený s výsledky, které přinesly čtyři roky vlády Donalda Trumpa. „Pod jeho vedením byly podmínky pro podnikání příznivé, a proto doufám, že dostane příležitost a bude zvolen znovu,“ dodával ještě před skončením voleb s tím, že v americké podnikatelské komunitě podle něj panuje pragmatický přístup – firmy si přejí stabilitu a příležitosti pro ekonomický růst, zaměstnanost a jasnou daňovou politiku. A to bez ohledu na to, kdo zvítězí.

jihn-vanhara

Foto: John Vanhara

John Vanhara s farmou na těžení kryptoměn

V Kalifornii žije také Jana Bobošíková jr., která v USA od nuly postavila několik startupů. Jak už bylo řečeno, tento stát na západním pobřeží je tradičně demokratický. „Nicméně ‚Trump vibes‘ jsou teď cítit všude. Zejména v technologickém byznysu, kde několik investorů – včetně našich ve firmě Kiki – veřejně projevilo osobní podporu Trumpovi,“ popisuje. Zalíbil se jim podle ní jeho plán pro lepší tržní podmínky ve vývoji některých technologií, a to včetně kryptoměn a umělé inteligence. „To by bylo před pár lety nemyslitelné.“

Také Bobošíková však upozorňuje na jakýsi totální rozkol mezi lidmi, kteří přebírají informace z tradičních médií, a těmi, kteří sledují hlavně sociální sítě. „Podle médií vyhraje nejspíš Kamala Harris. Podle sociálních sítích – a také podle nálady v byznysu – drtivě zvítězí Trump,“ předpovídala dopředu podnikatelka. A nakonec se trefili ti druzí.

money-maker-podcast-2

Přečtěte si takéSestry Bobošíkovy žijí americký sen. Toto je jejich recept na úspěchRodiče je vedli k byznysu, teď sestry Bobošíkovy žijí americký sen. Tohle je jejich recept na úspěch

Do technologického sektoru patří i Lubo Smid, tedy šéf firmy STRV, která stojí za některými světovými mobilními i webovými aplikacemi. Smid je sice momentálně v Ciudad de México, žije ale střídavě v Praze a Los Angeles. A věří, že nynější situace není zdaleka tak napjatá, jako tomu bylo před čtyřmi lety, kdy zvítězil Joe Biden. „Tehdy byl Trump vnímán jako čisté zlo. Myslím, že se ukázalo, že ani sázka na Bidena nebyla úplně správná,“ soudí.

Sám Smid nemá v USA osobní politické preference. „Přijde mi ale smutné, že tato takzvaná supervelmoc nedokáže vyprodukovat lepší kandidáty než ty, kteří dnes soupeří o post prezidenta. Říkám si, že ten, kdo psal scénář k tomuto příběhu, měl asi hodně fantazie,“ říká byznysmen, jenž propaguje i co největší zabezpečení a zpřístupnění volebních systémů. „Volba online ano. Ale volba osobně bez občanky určitě ne,“ naráží na jednu ze zvláštností amerického volebního systému.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na druhé straně Spojených států je pak New York, ležící na východním pobřeží. A zde působí Martin Mucha, jenž rozjel realitní platformu Gobii. Tu dnes využívají desítky tisíc makléřů. Muchovi se tyto volby a oboustranné útoky kandidátů zdají toxické. „Například tady v New Yorku to může jít až do extrému. Lidé s opačným názorem vás ‚zruší‘ a už vás třeba nebudou zvát na své akce,“ líčí.

Mucha tvrdí, že spousta lidí vidí Trumpa jako lepší variantu pro byznys. A také jako člověka, který podle nich ochrání jižní hranici Spojených států. Velkou roli pak hrají místní média, která i v minulosti často otevřeně podpořila některého z prezidentských kandidátů, což v Česku tak běžné není.

Redakce CzechCrunche oslovila i další Čechy, kteří podnikají v USA. Někteří z nich se ovšem k americké politice vyjadřovat nechtěli. Jediné, co bych k tomu řekl, je, že jsou všichni nešťastní z obou variant – a že si nikdo nemyslí, že existuje dobrá cesta,“ napsal například Jan Bednář, který do Spojených států odešel v sedmnácti letech, aby tam vybudoval logistický startup ShipMonk. Bednář je podle aktuálního žebříčku Forbesu 27. nejbohatším Čechem.