Typickou chybou zakladatele je špatný nábor. Všechno měřte a vyhodnocujte, radí Zuzana Ondrejová z J&T Ventures
Jak správně řídit cash flow? Co investoři očekávají od finančního plánu? A jaké chyby stojí zakladatele startupů typicky nejvíce peněz? Nejen na tyto oblasti se zaměří Zuzana Ondrejová, investiční manažerka z J&T Ventures, která vystoupí na naší online události z nové série Finance efektivně, a to s tématem Jak je řídit při škálování startupu.
Událost proběhne již ve středu 12. ledna a začíná přesně v 18.00. Pokud se chcete přednášky zúčastnit a zjistit cenné informace z investičního prostředí, registrujte se zdarma na této adrese. A jako menší teaser vám nyní přinášíme krátký rozhovor na jedny z nejpalčivějších témat, o kterých bude i během eventu řeč.
***
Které chyby typicky stojí zakladatele nejvíce peněz?
Řekla bych, že v začátcích stojí zakladatele nejvíce peněz špatný hiring – pokud je tým tvořený například deseti lidmi, tak má každý z nich signifikantní váhu na výsledcích. V pozdějších fázích je to pak hlavně ušlý zisk spojený s nesprávně nastavenými cenami a nevýhodnými marketingově-obchodními kanály.
Na rovinu – nikdo není tak dokonalý, aby dokázal vše udělat správně. Důležité však je, jak dlouho zakladateli trvá, než přijde na to, že má někde problém. V zásadě všechny uvedené faktory, které stojí zakladatele nejvíce peněz, se dají shrnout do základní myšlenky „Co neměřím, to neřídím“. Neměřit a nevyhodnocovat, to je ta nejdražší chyba.
Mají si finanční plán připravit zakladatelé sami, nebo je lepší tuto část outsourcovat?
Určitě sami. Každopádně se bavíme o obsahu finančního plánu, hlavně tedy z makro pohledu. Neumím si představit, že by existoval někdo jiný než zakladatel, který by měl vizi o tom, jakých cílů v podobě výnosů, zisku a dalších významných finančních ukazatelů chce dosáhnout v nejbližším roce, potažmo v nejbližších dvou letech.