Účetnictví je zralé na modernizaci. Slovenský startup Bookee chce ušetřit lidem čas a získal 13 milionů korun
Slovenská podnikatelská dvojice Peter Fusek a Peter Čapkovič se ve svých předešlých firmách věnovala technologiím umělé inteligence v kontextu big data a mobilních operátorů. Po několika exitech se rozhodla své zkušenosti využít v novém oboru – v automatizaci vedení účetnictví. I když je startup Bookee.ai v rané fázi s prvním prototypem, od fondu Vision Ventures získal investici 500 tisíc eur, v přepočtu přes 13 milionů korun.
„Naší vizí je to, že lidé nemají ztrácet čas a dělat chyby při činnosti, kterou zvládá stroj lépe. Raději ať se uvolní pro kreativnější a zdravější práci. V účetnictví to znamená vymanit člověka z opakujících se předkontování účetních záznamů a umožnit mu vzdělávat se, poskytovat vyšší přidanou hodnotu v controllingu, finančních analýzách či daňovém poradenství,“ popisuje pro CzechCrunch Peter Fusek, ředitel Bookee.
Produkt startupu tak vykonává automatické předkontace účetních dokladů, čímž šetří čas účetních a eliminuje jejich potřebu při rutinních úlohách. Na základě umělé inteligence se učí a dále zdokonaluje. Čerstvě získaný kapitál Bookee umožní dokončení stávajícího řešení strojového učení a jeho následné škálování a integraci do vybraných SaaS účetních nástrojů v regionu EMEA, tedy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.
„V produktu vidíme velký potenciál i s ohledem na to, že segment vedení účetnictví a účetních softwarů je už delší dobu tzv. zralý na disrupci,“ doplňuje Gabriel Horváth, partner ve slovenském venture kapitálovém fondu Vision Ventures, který v poslední době investoval například do HR nástroje Sloneek nebo startupu NextRetreat, jenž se zaměřuje na zjednodušování organizace týmového cestování.
Bookee bylo v investici ohodnocené na 1,4 milionu eur (podle aktuálního kurzu zhruba 36 milionů korun), aktuálně se přitom nachází v pre-earning fázi, kdy dokončuje produkt a ještě nemá žádné příjmy. Prototyp řešení momentálně pracuje s novými daty několika firem z různých odvětví ze Slovenska a Česka, zatím je však startup nemůže konkrétně jmenovat.
Po exitu nový startup
Peter Fusek a Peter Čapkovič se znají již třináct let z byznysu, kde spolu vyvíjeli první řešení na tzv. telecom expense management s automatickou detekcí soukromých volání na firemních mobilech. Tento projekt je později dovedl k vlastní firmě Partnering (dnešní Instarea), jež stojí za několika globálními řešeními jako Slisor nebo Market Locator, který byl prodán Slovak Telekomu.
„Na vrcholu jsme dosahovali obratu tři miliony eur a skórovali v žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem Deloitte Fast 50. Instarea aktuálně úspěšně exitovala ze svých řešení a splnila tak svoji misi, stejně jako my dva,“ popisuje Čapkovič, který v Bookee zastává pozici technologického ředitele.