Udržitelnější zemědělství se chce prosadit v Česku. Pomohli mu sem zdejší investoři

Učí farmáře řešit emise, ale taky pomáhá, aby mohli vydělávat další peníze na prodeji uhlíkových kreditů. Startup z Estonska podpořili Češi miliony.

Iva BrejlováIva Brejlová

sochor gregor

Foto: Soulmates Ventures

Hynek Sochor a Václav Gregor ze Soulmates Ventures

0Zobrazit komentáře

I do zemědělství už prorostly aplikace, které farmářům pomáhají s tím, jaké plodiny na polích rostou, jak se jim daří, nebo ty, které hlídají, kde jsou zemědělské stroje. Projekt startupu eAgronom k nim ale nabídl ještě jeden přístup – prostor, kde zemědělci můžou řešit udržitelné zemědělství. A třeba na něm i vydělat. eAgronom je litevský startup, který se právě vydal do Česka. Pomohli mu v tom Češi – i svojí investicí.

Startup totiž získal od investorů celkem pět milionů eur, tedy necelých 120 milionů korun. Část mu poslal český Soulmates Ventures, který přispěl ticketem 800 tisíc eur, tedy zhruba 19 miliony korun. Pokud v budoucnu startup splní podmínky, na kterých se dohodli, navýší ho na rovný milion eur.

eAgronom se pohybuje v oblasti, ke které se váže stále víc pozornosti. Zemědělské odvětví je celosvětově jedním z vůbec největších producentů skleníkových plynů. A potravinářství jako celek, tedy včetně chlazení, zpracování, balení a dopravy, se podílí na jejich emisích přibližně jednou čtvrtinou.

Startup nabízí platformu, která zemědělce mimo jiné motivuje ke snížení emisí, a zaujal už v řadě evropských zemí. Rozšiřuje se v Rumunsku a Španělsku, ale i ve Rwandě, Keni, Tanzanii a Jihoafrické republice. Celkově lidé jeho prostřednictvím v Evropě a Africe spravují víc než milion hektarů zemědělské půdy.

eagronom

Foto: eAgronom

Robin Saluoks, CEO projektu eAgronom

Tlak soukromého i veřejného sektoru na uhlíkově neutrální hospodářství dlouhodobě roste. A podle Soulmates Ventures se to děje i v Česku. Pomoc startupu tak vidí i jako podporu zdejšího zemědělství.

Projekt se totiž vedle zmíněných služeb, které zemědělci využijí pro samotnou práci na farmě, jako je hlídání stavu a polohy strojů pomocí satelitního sledování či údaje o půdě, soustředí právě na udržitelnost. Nabízí sledování emisí skleníkových plynů, systém uhlíkových kreditů a ověřovací službu, která zajišťuje certifikaci toho, že potraviny byly vyprodukovány udržitelně.

Zemědělci tak mají přehled o vlivu své činnosti na životní prostředí. Systém uhlíkových kreditů jim zas umožňuje zajistit si zcela nový zdroj příjmů. Kredity tvořené regenerativním zemědělstvím od nich totiž můžou odkoupit společnosti, které v kontextu ESG regulací potřebují snížit svou uhlíkovou stopu. Zmíněná ověřovací služba má pak sloužit jako oficiální doklad potravinářským firmám či obchodním řetězcům, ale i bankám a pojišťovnám v případě financování či pojištění projektů.

„Dosavadní úspěchy eAgronomu ukázaly, že jejich řešení vede rovněž k výraznému navýšení samotné kvality potravin, respektive jejich nutriční hodnoty. Zvýšení efektivity, snížení vstupních nákladů a vytvoření nového zdroje příjmů pro zemědělce by navíc mohlo vést i ke zlevnění těchto produktů,“ popisuje zakladatel investičního akcelerátoru Soulmates Ventures Hynek Sochor. Podle něj bude mít během několika let takové řešení potenciál transformovat celé odvětví.

Aktuální investice je takzvané překlenovací investiční kolo, na kterém se vedle Soulmates Ventures podílely i nizozemský fond Icos Capital a SmartCap Green Fund z Estonska. Kromě toho v Soulmates zařadili startup do svého akceleračního programu a aktivně se podílejí na jeho vstupu do Česka.

Šéf eAgronomu Robin Saluoks věří, že jeho projekt zemědělcům umožňuje řídit farmy udržitelnějším způsobem. „Současně jim poskytne dodatečné zdroje příjmů a šanci zlepšit jejich půdní podmínky pro budoucnost,“ myslí si.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym