Udržitelný rozvoj, méně nerovnosti i pomoc ostatním. Nominujte v Cenách SDGs projekty, které mění Česko i svět
Loňské předávání udržitelných Cen SDGs v Černínském paláci
Vymýcení chudoby, udržitelné hospodářství a využívání zdrojů nebo inkluzivní vzdělávání. To jsou jen některé z cílů udržitelného rozvoje, které už před šesti lety schválila Organizace spojených národů na svém summitu. Lidstvo je postupně plní a konkrétní projekty oceňuje každoročně Asociace společenské odpovědnosti v rámci Cen SDGs. CzechCrunch je letos jejich mediálním partnerem.
Zkratka SDGs pochází z anglického Sustainable Development Goals, tedy Cíle udržitelného rozvoje. Ocenění jsou udělována za jejich naplňování v mnoha kategoriích napříč celou společností. I letošní, pátý ročník Cen SDGs tak hledal projekty, které myslí na naši planetu a chtějí ji nejen uchovávat, ale také pozitivně ovlivňovat.
„Přihlášení do letošního ročníku je skvělou příležitostí nejen pro velké globální firmy, ale i pro malé a střední podniky z regionů, včetně neziskových organizací, škol i měst či obcí, aby ukázaly, jak pomáhají svým podnikáním a činností naplňovat principy udržitelného rozvoje,“ říká Lucie Mádlová z Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs pořádá.
V minulých letech si ocenění odnesly například projekt DOT Glasses, Sens Foods nebo Avast. O prestižní ceny každoročně bojuje kolem dvou stovek přihlášených projektů. Letos budou soutěžit v pěti standardních a dvou mimořádných kategoriích. Pořadatelé tak postupně ocení entity i jednotlivce v kategoriích byznys, veřejná sféra, vzdělání, reporting a mladí lídři. Chybět nebude ani speciální ocenění pro tzv. moonshot projekty, tedy ty s potenciálem a především ambicí proměnit fungování lidstva.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsOstatně ve spolupráci s příznačně pojmenovanou iniciativou Moonshot Platform bude vybrán vítěz, který postoupí do světového finále Moonshot Awards v New Yorku. Svou cenu udělí také Česká rozvojová agentura, která se soustředí zejména na projekty s globálním přesahem.
Na samotné ceny navazuje také edukativní program Akademie SDGs. Akce v jeho rámci poběží od dubna až do října a zaměří se například na témata prospěšnosti a úspěšnosti zároveň, udržitelnou výrobu nebo budoucnost vzdělávání v Česku.
Právě vzdělávání je jedním z klíčových témat letošního ročníku cen a točit se kolem něj budou i další body programu. Vznikne například výpravná pohádková kniha pro děti i dospělé od autorek Báry Nesvadbové a Lucie Mádlové s ilustracemi od Renáty Fučíkové. Příběh bude také ztvárněn do audiovizuální podoby formou videomappingu na budovu Černínského paláce v rámci slavnostního předávání Cen SDGs v září.
Ceny SDGs 2021 vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti mimo jiné ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věci a Ministerstvem životního prostředí. Udržitelné projekty lze přihlásit už pouze týden, přesněji do 31. března. Slavnostní vyhlášení cen proběhne 16. září v pražském Černínském paláci.