Ukládání oxidu uhličitého do země jako benefit. Projekt Carboneg jej nabízí firmám pro boj s uhlíkovou stopou
Kam s ním? To je otázka, na kterou bychom měli v případě oxidu uhličitého nalézt odpověď co nejrychleji. Nápad, jak znečišťování životního prostředí řešit, přináší i Václav Kurel ze společnosti Benefit Management, která se dlouhodobě soustředí na zaměstnanecké bonusy. Nyní ale zaměřila svou pozornost i na problematiku ukládání CO2 do země. A stejně jako své další projekty i tuto možnost nabízí jako zprostředkovatelskou aktivitu.
Uhlíková neutralita se totiž stává pro řadu firem stále palčivějším problémem. Přestože mnoho z nich není přímým emitentem emisí, do jejich uhlíkové stopy se započítávají znečištění generované dodavateli. I pro řadu bank a IT společností je tak uhlíková stopa tématem. Jednou z cest, jak mohou tu „svou” zahladit, jsou investice do projektů, které emise z ovzduší odčerpávají. A přesně na tomto principu stojí Kurelův projekt Carboneg.
Jeho cílem je kooperovat se zemědělci a motivovat je k takzvané regenerativní péči o půdu, což má jednak zvýšit kvalitu a odolnost zemědělské půdy, a také přispět k ukládání vyššího množství CO2. Za tento přístup nabízí Carboneg finanční odměnu poskytovanou právě tou společností, která o dosažení uhlíkové neutrality usiluje.
„Záleží nám na tom, co po nás zůstane pro budoucí generace. Že je třeba zbrzdit klimatické změny, je jasné. Je to obrovský a naléhavý problém, k jehož řešení chceme přispět. Součástí poselství regenerativního hospodaření je předání půdy budoucím generacím v lepším stavu, než jsme ji přijali,“ říká Václav Kurel.
„Když jsme v loňském roce cíleně hledali nový projekt, kterému by se firma mohla věnovat a postavit na něm svůj další růst, tak jsme se zaměřili na příležitosti v boji proti klimatické změně. Objevili jsme přitom obrovský smysl a potenciál právě v podpoře regenerativního zemědělství. V zahraničí, a zejména pak v USA, už podobné projekty existují několik let,“ doplňuje šéf společnosti Benefit Management, jak se myšlenka na Carboneg zrodila.
Hospodaření jako za starých časů
Pod pojmem regenerativní zemědělství se rozumí taková forma zemědělství, jež se snaží o napodobování přírodních a ekologických procesů, které v přírodě přirozeně probíhají. Tedy hospodaření s co možná nejmenším zásahem lidské ruky. To v praxi znamená omezení mechanického a chemického narušování půdy, které má negativní vliv na půdní strukturu nebo množství vody a organických hmot v půdě. A zároveň pozitivně ovlivňuje množství v půdě přítomných mikroorganismů, hmyzu a dalších živočichů.
„Regenerativní zemědělství využívá síly fotosyntézy a půdní mikrobiologie. Rostlina nejprve díky fotosyntéze získá uhlík z atmosféry. Následně většinu využije na svůj vlastní růst, ale významnou část posílá jako cukry svými kořeny do půdy, kde tím živí půdní houby a bakterie, které jí výměnou za to zpřístupňují půdní živiny,“ vysvětluje Kurel.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.