Ulovil dva české jednorožce a radí: Úvěrové financování je čtyřikrát levnější než ředit svůj podíl
Radovan Nesrsta je u nás s fondem Orbit Capital průkopníkem venture debtu. Necílí prý na jednorožce, ale na zdravé firmy s ambicí rychle růst.
Radovan Nesrsta
Do startupů začal investovat, když zdejší scéna byla doslova v plenkách. Radovan Nesrsta s tím totiž začal ještě v roce 2011, když s Pavlem Muchou spoluzaložil investiční platformu Enern. Před pěti lety se do v Česku neznámých vod pustil opět – rozběhl totiž Orbit Capital se zaměřením na takzvaný venture debt, tedy dluhové financování startupů. Zatímco na západních trzích jde o poměrně běžný investiční nástroj, v regionu střední a východní Evropy je Nesrsta se svým týmem průkopníkem.
Pod Orbit Capitalem fungují dva fondy – menší z nich s názvem Growth Equity se zaměřuje na poskytování kapitálu „klasickým“ způsobem, tedy výměnou za podíl. Do čtyř projektů včetně jednorožců Rohlík a Mews investoval zhruba miliardu. Druhý fond je pak zaměřen právě na Venture Debt, kdy podpořil přes deset startupů jako Rohlík, Twisto, ThreatMark či slovenský Cloudtalk a Boataround.
„Dluhový fond primárně necílí na jednorožce, ale podporuje společnosti, které již mají na trhu renomé a disponují pozitivním cash flow, zároveň mají ambici rychle růst. Také Rohlík, do kterého jsme investovali v rané fázi, dosáhl statusu jednorožce až po naší investici,“ vysvětluje Nesrsta, kterého v týmu partnerů fondu doplňují Poláci Wiktor Namysl a Jerzy Rozlucki a nově také Slovák Lukáš Macko.
„Pakliže startup s naším dluhem dokáže růst v tempu středních desítek procent ročně, je pro zakladatele i investory úvěrové financování až čtyřikrát levnější, než kdyby museli opět ředit svůj podíl,“ srovnává Nesrsta fungování klasického a dluhového fondu. V rozhovoru pro CzechCrunch přibližuje, jak venture debt funguje, kdy a proč by jej zakladatelé při nabírání kapitálu měli zvažovat, kdo jsou startupové superstars i to, proč jedna z firem podpořených Orbit Capitalem skončila v insolvenci.
O ekvitním financování startupů, kdy jejich zakladatelé „prodají“ část podílu investorům, se mluví pořád. Dluhovému financování, na které se zaměřujete v Orbit Capital, se naopak nevěnuje téměř žádná pozornost. Jak se startupisté v této problematice orientují?
Ti, kteří už nějakou firmu exitovali, povědomí o dluhovém financování většinou mají. Ale je pravda, že u začínajících zakladatelů je cítit obrovská obava, jaké jsou podmínky venture debtu. Když jsme před pěti lety začínali, osmdesát procent schůzek bylo edukativních, dnes už je situace lepší. Někteří možná dluhovému fondu nevěřili, ale my ukazujeme, že koncept je správný a že funguje. Čas a praxe naše předpoklady potvrdily.
Začínající zakladatelé ale předpokládám nejsou vaší hlavní cílovou skupinou, protože podporujete už dospělejší startupy, ne?
Ano, nejde o nejjuniornější early-stage projekty. Venture debt nejvíc oslovuje startupy, které chtějí získat částku mezi pěti až deseti miliony eur – ověřili jsme si, že poskytovat transakce menší než tři miliony eur, je na hraně toho, kdy se nám dluhové financování vyplácí poskytovat.
Jaké jsou základní předpoklady, zda je vůbec startup na venture debt vhodný nebo připravený?
V první řadě se díváme na jeho předpokládaný budoucí růst – pokud má firma potenciál růst další roky alespoň o 40 procent, splní tím první podmínku. Dále nás zajímá uvěřitelnost trhu, na kterém působí a jeho samotná velikost, ale také zda má dobrý product-market fit. Je potřeba, aby u firmy fungovala jednotková ekonomika, a aby u ní zákazníci nakupovali opakovaně. Když startup splňuje tyto předpoklady, investujeme do něj. Jako Orbit poskytujeme třetinu až polovinu částky dluhu, kterou startupy potřebují získat. U zbytku doporučujeme podívat se, zda není vhodné prodávat ekvitu.
Zakladatel, který už někdy exit udělal, ví, jak drahých je pět procent, kterých se vzdává.
Zmiňujete růst čtyřicet procent, což mi ve srovnání s venture kapitálovými fondy přijde relativně málo.
Nedíváme se na firmy, které rostou o 200 procent ročně, těch v této velikosti až tolik na trhu není. Ale posuzujeme velmi dobré firmy, které prokazují alespoň 40procentní růst, což znamená, že během dalších čtyř let pak dovedou vyrůst ještě osm až desetkrát. Naproti tomu venture kapitálové fondy pracují s firmami, které rostou o vyšší desítky nebo i o více než sto procent. Jenže prodej ekvity stojí desetkrát tolik.
Můžete uvést konkrétní příklad?
Jako ekvitní investor vložím do firmy čtyři miliony eur při valuaci 40 milionů a vezmu si desetiprocentní podíl. Pokud se firma prodá za 400 milionů eur, deset procent je mých. Pro equity fond je to perfektní story. Všichni, které znám, a kteří investují v series A a výš, by takový exit chtěli.
A pro zakladatele to naopak není tak výhodné?
Founder, který už někdy exit udělal, ví, jak drahých je pět procent, kterých se vzdává a které by ušetřil v dluhovém fondu. Dluhový fond u dobře rostoucí firmy může být ve výsledku čtyřikrát levnější než ekvitní financování. Zakladatel ale musí akceptovat, že u sebe bude mít někoho, kdo jej bude hlídat – hodnotit délku runwaye, množství volných prostředků, i to kdy bude vyhlašovat další fundraising. Startup sice venture debt od začátku splácí, ale značná část výnosů se pokrývá právě uzavíráním dalších kol.