Umělá inteligence Applu do Evropy jen tak nedorazí. Možná by porušila místní antimonopolní pravidla
Apple tvrdí, že aby splnil evropské regulace, musel by narušit bezpečnost funkcí spojených s umělou inteligencí. Chce ale vymyslet řešení.
Asi před dvěma týdny Apple na každoroční vývojářské konferenci představil nové verze svých operačních systémů a hlavním tématem byla tentokrát jednoznačně umělá inteligence. iPhony, iPady i počítače Mac dostanou například novou, mnohem chytřejší asistentku Siri, pokročilou práci s textem či upozorněními nebo možnost přímo v systému generovat obrázky. Teď to ale vypadá, že nic z toho v blízké době nemohou očekávat obyvatelé zemí Evropské unie, Apple prý totiž není schopen skloubit nové funkce se zdejšími regulacemi.
Konkrétně firma vidí překážku v Aktu o digitálních trzích (anglicky Digital Markets Act neboli DMA), který má za cíl zajistit spravedlivou soutěž na evropském trhu například zamezením tomu, aby technologičtí obři upřednostňovali svůj vlastní software před konkurencí. Jenže implementace umělé inteligence je v případě Applu záměrně uzavřená třetím stranám – údajně ve snaze zajistit bezpečnost uživatelských dat.
„Obáváme se, že abychom naplnili požadavky DMA na interoperabilitu, byli bychom nuceni narušit integritu našich produktů způsobem, který by ohrozil soukromí uživatelů,“ uvedl výrobce iPhonů v oficiálním prohlášení citovaném serverem Bloomberg. Dodal, že chce s Evropskou komisí spolupracovat na nalezení řešení, které neohrozí bezpečnost dat. Podle všeho je ovšem nepravděpodobné, aby se takové řešení našlo do konce roku.
Apple uvádí, že v Evropské unii v důsledku toho chystané operační systémy iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15 Sequoia při vydání na podzim nebudou mít trojici funkcí iPhone Mirroring, vylepšení pro SharePlay Screen Sharing a Apple Intelligence. První ze zmíněných je zrcadlení displeje umožňující ovládat iPhone z obrazovky počítače a sdílet mezi nimi soubory jako mezi okny Finderu, vylepšení SharePlay zase dovolí třeba na dálku ovládat iPhone někoho jiného (samozřejmě jen s jeho svolením).
Apple Intelligence je pak celá skupina funkcí. Textové editory či e-mailová aplikace například mají nabízet pokročilou práci s textem jako změny stylistiky nebo automatické přepisování celých pasáží v požadovaném stylu, přímo v aplikaci Zprávy zase půjde generovat nejen vlastní obrázky, ale také nové emoji, pojmenované „Genmoji“. Posledním z hlavních bodů je Siri, která má výrazně zmoudřet a dokázat odpovídat na složitější či kontextové dotazy.