Umělá inteligence českého startupu kopíruje cílové skupiny a nahrazuje dotazníky. Hlásí investici

Lakmoos je přesně ta „raketa“, kterou každý venture kapitálový investor hledá, komentuje Vojta Roček z fondu Presto Ventures.

Peter BrejčákPeter Brejčák

lakmoos-founders

Foto: Lakmoos

Zakladatelé startupu Lakmoos Jan Polišenský, Kamila Zahradníčková a Roman Konečný

0Zobrazit komentáře

Kombinuje veřejně dostupné informace, data z firemního archivu či ze zákaznických databází a s pomocí umělé inteligence vytváří kopie cílových skupin, kterých se mohou firmy ptát na feedback na nové služby či produkty. Tím český startup Lakmoos umožňuje výzkum s odpověďmi v řádu sekund a ruší veškerou administrativu nutnou k uspořádání dotazníkového průzkumu mezi lidmi. Teď uzavřel svou první investici, podívejte se na přehled základních informací.

Zainvestovaný startup: Lakmoos, jenž prošel i Startup Academy od CzechCrunche.

Kdo investuje: Presto Ventures, Sedlakova Legal, Alexander Braun 

Kolik a v jakém kole: 300 tisíc eur (7,6 milionu korun) v pre-seedovém kole

Co Lakmoos dělá: Vytváří datové modely, které simulují chování a rozhodování cílových skupin, a kombinuje při tom umělou inteligenci a behaviorální vědy. Lidské respondenty v průzkumech nahrazuje datovými modely, které mají být stejně přesné a odráží dominantní názor vybraných cílových skupin. Tyto modely dokáží zodpovědět otázky týkající se podnikání za zlomek obvyklé ceny a času.

pv-team_all-boxed-regular-min

Foto: Presto Ventures

Vojta Roček, Přemysl Rubeš, Eduard Kučera a Roman Nováček z Presto Ventures

Jak funguje: „Kdybych použila paralelu z farmaceutického průmyslu, Lakmoos přináší testování in silico, které ale leckdy odhalí vše, co potřebujete vědět, navíc během zlomku vteřiny. Můžete si tak libovolně otestovat své otázky a nápady, simulovat různé scénáře a pohrát si s charakteristikami cílové skupiny. Pro opravdu zásadní rozhodnutí nebo velké kampaně může být žádoucí poznatky obohatit o uživatelské testování in vitro nebo o tradiční průzkumy, ale díky Lakmoosu si první hypotézy můžete otestovat sami a hned,“ přibližuje spoluzakladatelka a ředitelka Kamila Zahradníčková.

AI modely startupu kombinují tři datové toky – veřejně dostupná data, data partnerů (například výzkumné agentury SC&C) a vlastní firemní data jako archivní reporty a CRM data (o zákaznících). Na rozdíl od monolitických modelů, jako je ChatGPT, model Lakmoosu pracuje ve vrstvách a vrchní vrstva je přizpůsobena konkrétní společnosti a zůstává pouze v jejím vlastním modelu, nikdo další její data nevidí ani je nemůže využít.

Jaký je cíl: Nemalý. Do roku 2030 chce Lakmoos transformovat dvacet procent tradičních průzkumů, čímž by se ročně mělo globálně ušetřit 30 miliard dolarů v nákladech na průzkumy a 35 miliard hodin práce v terénu.

Zakladatelé: Kamila Zahradníčková, Jan Polišenský, Roman Konečný, kteří Lakmoos zakládali loni.

hrib

Přečtěte si takéZdeněk Hřib: Parkování nemůžeme dotovat stejně jako MHDPraha dotuje parkování víc než MHD. Uskladnění aut v ulicích by mělo být dražší, říká Zdeněk Hřib

Jak je startup velký: Tým tvoří asi dvacet lidí, aktuálně má první dema ve spolupráci se sedmi významnými evropskými bankami.

Proč je to zajímavé: Během mapování trhu ve dvaceti společnostech (nejmenší byla Packeta a největší Microsoft) zakladatelé zjistili, že více než tři čtvrtiny času a energie se při pořádání průzkumu věnují administrativě, nikoli interakci s respondenty nebo daty – tedy tvorbě rozpočtu, dolaďování rozsahu projektu, informování agentur pro sběr dat nebo zajišťování souhlasů v rámci organizace. To chce odstranit.

„Lakmoos je přesně ta ‚raketa‘, kterou každý venture kapitálový investor hledá. Zrozený v deep techu, odvážný a troufalý. Investice od Presto Ventures umožní Kamile a jejímu týmu odemknout obrovskou tržní příležitost a vytěžit obtížně replikovatelnou technologii, která se navíc zaměřuje na nejlukrativnější enterprise zákazníky,“ komentuje partner Presto Ventures Vojta Roček.

Na co startup plánuje využít investici: Na škálování pomocí testovacích setů pro pět odvětví – bankovnictví, automobilový průmysl, telekomunikace, energetiku a zdravotnictví.

Vše o startupových investicích

Presto Ventures

Presto je venture kapitálová firma, která propojuje strategické investice a…

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Třetí jednorožec z Česka. Startup Mews získal obří investici a jeho hodnota překonala miliardu dolarů

Hotelový startup Richarda Valtra nabral dalších více než sto milionů dolarů. Po Rohlíku a Productboardu míří do stáje miliardových jednorožců.

Peter BrejčákPeter Brejčák

MEWS x Richard.

Foto: Mews

Richard Valtr, zakladatel startupu Mews

0Zobrazit komentáře

Je teprve třetím z Česka, komu se to podařilo. Startup Mews zakladatele Richarda Valtra, který vyvíjí software pro hotely a ubytovací zařízení, uzavřel své další investiční kolo, v němž byl oceněn na více než miliardu amerických dolarů. Tím splnil podmínku, aby se stal takzvaným jednorožcem, jak se startupy s miliardovou hodnotou v dolarech označují. Do stáje bájných zvířat s rohem na hlavě a zároveň s českým pasem se přidává k Rohlíku a Productboardu.

Podle informací CzechCrunche, které potvrdila také oficiální komunikace Mews, teď startup uzavřel další investici, čímž rozšířil takzvanou sérii C o dalších 110 milionů dolarů, v přepočtu 2,6 miliardy korun. Původně kolo oznamoval v prosinci 2022, kdy mu investoři poslali 185 milionů dolarů (4,2 miliardy korun). V té době šlo o čtvrtou nejvyšší částku, která směřovala do startupu českých zakladatelů.

Tehdejší valuace Mews byla na dostřel od magické miliardy dolarů, když se zastavila na hodnotě 865 milionů. Jeho valuace ale aktuálně vyrostla na 1,2 miliardy dolarů (28 miliard korun). Současné investiční kolo vede Kinnevik, společně s dalšími stávajícími investory Revaia, Goldman Sachs Alternatives a Notion Capital, novým investorem se pak stává LGVP. Startup, který CzechCrunch zařadil do výběru CC25, tedy firem, které se vyplatí sledovat, již od investorů získal dohromady 335 milionů dolarů, což je 7,8 miliardy korun.

Mews poskytuje ubytovacím zařízením systém pro správu rezervací, check-inů a vyřizování požadavků jejich hostů. Umí řešit kompletní management hotelu včetně personálu. Jen během posledního roku přes Mews proteklo na 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) ve formě ročních čistých příjmů. Nicméně firma dlouhodobě nekomentuje, zda je v zisku. Důležitou součástí platformy je platební systém Mews Payments, který je pro startup největším zdrojem příjmů, objem zprostředkovaných plateb nyní přesahuje osm miliard dolarů (187 miliard korun).

richard-a-matthijs-min

Foto: Mews

Ředitel Mews Matthijs Welle a zakladatel Richard Valtr

O ambicích, že se Mews jednou miliardovým jednorožcem stane, se mluví minimálně od roku 2019. Tehdy totiž nabral první velké finanční kolo ve výši přesahující 750 milionů korun. O rok později ale startup dostal velkou ránu. Kvůli pandemii koronaviru, jež zastavila globální cestovní ruch a zasáhla řadu hotelů a penzionů, musel rychle reagovat a propustil 40 procent z tehdejších přibližně 400 zaměstnanců.

Po interní transformaci se ale Mews opět vrátil k růstu, překonával své rekordy a v roce 2020 začal také akvírovat jiné firmy. Od té doby oznámil již dohromady osm akvizic, naposledy v letošním lednu, což dělá pod hlavičkou vlastního investičního fondu. Podle posledních dostupných informací dnes startup zaměstnává přes 900 lidí a jeho platformu ve více než osmdesáti zemích využívá přes pět tisíc ubytovacích zařízení. Obsluhuje tak 350 tisíc pohostinských prostorů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mews v roce 2012 v Praze zakládal Richard Valtr, jenž vystudoval filozofii na prestižní University College London a původně si svou kariéru budoval v umění a kinematografii. Když se pak za svým snem chystal stěhovat do Spojených států, dostal nabídku od svého otce, ať mu v Praze pomůže s rodinným byznysem, a začal budovat luxusní pětihvězdičkový hotel Emblem. A právě tam si uvědomil potenciál digitalizace hotelnictví.

V Praze Mews provozuje svou kancelář s nejvyšším počtem zaměstnanců. Další kanceláře má v Londýně, Bruggách, New Yorku a také v Amsterdamu, kam si před lety přesunul i své oficiální sídlo. Nejde tak o ryze český startup, v CzechCrunchi ale takovým způsobem označujeme všechny startupy, které zakládali Češi. A ve stáji bájných jednorožců jsou takové kromě Mews dva.

Prvním byl online supermarket Rohlik.cz zakladatele Tomáše Čupra, jenž miliardovou valuaci překonal v létě 2021 a jehož hodnota má být na úrovni 1,2 miliardy dolarů. Dalším přírůstkem v únoru 2022 byl Productboard zakladatelů Huberta Palána a Daniela Hejla s hodnotou 1,725 miliardy dolarů.