Umělá inteligence Googlu spustila novou vlnu americké kulturní války. Tvořila historicky nepřesné snímky
Svou generativní AI Google s velkou pompou přejmenoval na Gemini před pár týdny. Program ale už stihl nasypat sůl do jedné z ran americké společnosti.
Generativní umělá inteligence je stále ještě v plenkách a kontroverze se jí nevyhýbají. Aktuálně způsobil poprask program Gemini od Googlu, který se při tvorbě obrázků snažil o co nejpestřejší zastoupení různých ras a etnik, jak to zamýšleli inženýři firmy. Problém ale byl v tom, že snahu projevoval i v případech, kdy to neodpovídalo realitě. Výsledkem tak byly třeba snímky s černochy v rolích amerických otců zakladatelů nebo nacistických vojáků. Google se za nesrovnalosti omluvil a službu pozastavil, neplecha už ale byla napáchána a v USA rozpoutala další vyhrocenou celospolečenskou debatu.
Firma se nastavením svého programu Gemini snažila zakročit proti nešvaru, se kterým se generativní umělá inteligence potýká tak trochu ze své podstaty: učí se na velkém objemu dat z internetu. A co je na internetu? Mimo jiné obrovské množství balastu, nepřesných, urážlivých, lživých a jinak závadných informací. Což se týká i těch vizuálních, tedy obrázků.
Stejně tak je navíc internet plný stereotypů. Jak ukázal projekt od Washington Postu, všechny výše zmíněné faktory ve výsledku přispívají k tomu, že generátory obrázků „posilují genderové a rasové předsudky, a to i přes snahy o jejich odstranění z dat, která je pohánějí,“ napsali jeho autoři.
Právě tato snaha nyní dovedla program Googlu k tomu, co mnozí označují za přehnanou korekci existujících problémů. A nepřesná byla doopravdy – nástroj totiž generoval historicky nepřesné snímky, třeba obrazy německých vojáků z nacistické éry, mezi kterými byli i černoši. Sociální sítě zaplavily i obrázky amerických otců zakladatelů, mezi nimiž byli také muži tmavé pleti – což také není pravda.
Google AI Gemini shows non-White women when asked to generate pictures of Nazi soldiers.
Follow: @AFpost pic.twitter.com/w0ML5TXO04
— AF Post (@AFpost) February 21, 2024
Google sice rychle uznal chybu a podle serveru The Verge pozastavil možnost v Gemini generovat obrázky do doby, než problém vyřeší. To už se k němu ale vyjadřoval bývalý republikánský prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy a titulní strana plátku New York Post incident komentovala jako „History Messin’,“ tedy volně přeloženo zahrávání si s historií.
Heslo vystihuje argument, který konzervativní kritici často vznášejí směrem nejen k technologickým společnostem, jež se v rámci svého byznysu snaží napomáhat s vyrovnáním historických a současných křivd vůči rasovým, sexuálním i jiným menšinám. Citlivost některých Američanů vůči tématům, jako je rasismus, sexismus nebo práva LGBTQ+, mají mnozí za přehnanou a spoluobčany, kteří takové problémy tlačí do popředí, vnímají velmi negativně.