Umělá inteligence najde nejlepší shodu ve firemní kultuře. Český startup využívají i DoDo či STRV

Supertalent nyní podpořili investoři, jednotky milionů korun získal od andělského fondu Depo Ventures či akcelerátoru StartupYard.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tym_-zleva-tom-zrubecky-ludek-mohr-tomas-hrdlicka-min

Foto: Supertalent

Zakladatelé Supertalentu Tom Zrubecký, Luděk Mohr a Tomáš Hrdlička

0Zobrazit komentáře

Algoritmus, který využívá umělou inteligenci a chytrou psychometrii, kdy k výpočtům zkoumá 343 datových bodů, testování společných hodnot či osobností. Cíl? Pomoct lidem najít zaměstnavatele, u kterého v co možná nejvyšší míře zapadnou do firemní kultury. Takový nástroj poslední dva roky vyvíjí český startup Supertalent a na jeho cestě mu nyní pomohli také investoři.

Dva a půl milionu korun do Supertalentu vložil andělský fond Depo Ventures a podpořil jej také nejstarší startupový akcelerátor u nás StartupYard. Současné kolo zatím není uzavřené, ve hře jsou podle vyjádření i další investoři z Evropy nebo Spojených států, kde chce mladá firma prorazit také.

Trendem na trhu práce totiž je, že i když nezaměstnanost během pandemie koronaviru nevzrostla, lidé se přesouvali na nové pozice v nebývalé míře. Jak pro CzechCrunch popsala personalistka Martina Koláčková, firmy si za to mohou v konečném důsledku samy. I to je částečně důvodem, proč Supertalent vznikl.

„Chceme postavit produkt, který zásadně promění hledání práce. Nehledejme budoucnost v pracovních portálech a životopisech, ale v úplně jiném přístupu. Technologie v našem budoucím pojetí nabízí neuvěřitelné možnosti, jak pomoct lidem najít si vysněnou práci, kde budou spokojení, angažovaní a docenění,“ říká zakladatel a ředitel Supertalentu Tom Zrubecký.

tom_main-min

Foto: Supertalent

Zakladatel a ředitel Supertalentu Tom Zrubecký

Supertalent aktuálně registruje přes 15 tisíc kandidátů a přibližně 120 firem, z těch českých jde například o STRV, DoDo, Mews, Manta, AhoyConnect, Rossum či Smartlook. Celkem si přes platformu doposud našly práci desítky lidí, přičemž zahrnuje také systém na dlouhodobý sběr zpětné vazby od náborových manažerů i kandidátů, který sleduje jejich spokojenost.

„Všichni víme, že současný proces náboru zaměstnanců není efektivní a je potřeba jej vylepšit. Vidíme, že je v tomto odvětví velký prostor pro inovace, a věříme, že Supertalent je to správné řešení. Už první měsíce a čísla po spuštění platformy nám dávají za pravdu, nyní se poohlíží po americkém trhu a my chceme být u toho,“ říká Jan Krahulík, partner fondu Depo Angels.

Zrubeckého k vlastnímu startupu přivedla osobní zkušenost, kdy si při hledání práce před dvěma lety chtěl vytvořit profil, který by mu na základě osobních hodnot a preferencí pomohl najít společnosti, v nichž by nejlépe zapadl do jejich firemní kultury. A protože takovou funkci nenabízel žádný z portálů, rozhodl se postavit vlastní. V roce 2020 spojil síly s Luďkem Mohrem a Tomášem Hrdličkou a sami do rozjezdu firmy investovali přes pět milionů korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Zrubeckého přitom nejde o první podobnou zkušenost. Svoji kariéru začal v poradenské společnosti PwC, kde se v technologickém oddělení z juniora vypracoval na vedoucího konzultanta pro blockchain. Následně se přesunul do Creative Docku, pro nějž ve Švýcarsku stavěl startup na klíč. Následný vývoj jej přivedl k vlastnímu startupu.

„Jedna z největších odlišností od ostatních podobně zaměřených startupů je jejich vlastní systém na propojování zájemců a firem. Na systému pracovali téměř dva roky a stále ho vylepšují. I proto se ve srovnání s konkurenci dokážou dostat na jinou úroveň relevance kandidátů přihlášených na pozice,“ popisuje Krahulík.

„Tržní průměr se pohybuje pouze kolem 20 procent, kdežto u Supertalentu je toto číslo 68 procent. To zásadně mění způsob, jakým firma přistupuje k hledání kandidátů, kdy již nemusí procházet desítky a desítky životopisů, jen aby jich 80 procent obratem založili jako nerelevantní. V případě Supertalentu jich dostane násobně méně, ale zato s velkou relevancí jak na roli jako takovou, tak pro osobní shodu s firemní kulturou,“ uzavírá Krahulík.

Světem zmítá investiční bouře. Českým startupům o ní asi neřekli, v květnu získaly přes tři miliardy

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc-clanek_2360x1180_2

Foto: CzechCrunch

Je tady nový díl newsletteru CCVC

0Zobrazit komentáře

Hezké časy i pro české startupy končí. Ze Spojených států přichází zprávy o ochlazení venture kapitálového trhu, které se projevují několika způsoby:

  • Padá trh technologických akcií a bývalých startupů.
  • Klesá zájem o vstup na burzu.
  • Valuace klesají i na sekundárních trzích.
  • Ve velké analýze Roman Nováček z Presto Ventures popisuje, co se bude dít na globálním venture kapitálovém trhu a jak by měly reagovat české startupy.

Startupové investice na jednom místě!

Díky newsletteru CC Venture Capital vám neunikne žádná startupová zpráva. První pracovní den v měsíci představíme v jedné větě všechny české investice.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Ochlazení se totiž pomalu začíná projevovat i u nás. V květnu k tomu mezi českými startupy zatím naplno nedošlo, protože zejména březen a duben byly ovlivněné mimo jiné zhoršením makroekonomických vyhlídek i invazí Ruska na Ukrajinu.

„Celkový převis kapitálu vyvolal i v Evropě anomálie, kdy jednorožci vznikli pár měsíců od založení, a to pouze na základě vize a velikosti příležitosti, nikoli díky reálné výkonnosti firmy. V nejbližších měsících bude proto trh hledat nový normál, takže kyvadlo mezi nabídkou a poptávkou se bude více houpat,“ komentuje Tomáš Pačinda, partner investičního fondu Kaya.


Vše z květnového dění


Tipy na čtení

Querko, ArtMaster, Equilibre Technologies, Live Penalty, Outfindo. Nejvlivnější Čech světového internetu – obchodní šéf YouTube Robert Kyncl investuje do českých startupů. Jak říká pro Hospodářské noviny, mají podle něj skvělou budoucnost.

Kde hledat peníze? Platforma Vestbee zmapovala stovku nejaktivnějších venture kapitálových fondů, které působí v regionu střední a východní Evropy.

Vzhledem k současnému dění je možná pro startupy lepší alternativa bootstrapping místo získávání peněz od investorů. Námět na přemýšlení sepsal portál Sifted.

Jen 10 procent partnerů ve VC fondech v našem regionu jsou ženy. Sifted přinesl přehled z nového reportu o působení žen ve venture kapitálu v Evropě.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Startupové investice na jednom místě!

Díky newsletteru CC Venture Capital vám neunikne žádná startupová zpráva. První pracovní den v měsíci představíme v jedné větě všechny české investice.

Newsletter Startup | Poslední vydání