Umělá inteligence straší Muska, ohrožuje podle něj lidstvo. Proto spustil jednu podle sci-fi románů
Služba Grok je zatím v testovacím režimu, časem ale bude k dispozici předplatitelům sociální sítě X. Vyvinul ji Muskův startup xAI.
Slavný americký spisovatel sci-fi Robert Heinlein promýšlel už od 50. let, jak by se mohla lišit lidská civilizace na Zemi od té na Marsu. Dokonce o tom pojednává jeho román Cizinec v cizí zemi, který poprvé vyšel v roce 1961. Teď si na něj vzpomněl jiný marťanský vizionář Elon Musk, jen trochu jinak: novou umělou inteligenci, kterou staví jako konkurenci ChatGPT nebo Bardu od Googlu, pojmenoval Grok. Tedy slovem, které vymyslel právě Heinlein.
Grok je v originále Cizince v cizí zemi výraz pro samozřejmé pochopení. A takový má být i chatovací nástroj Muskovy společnosti xAI, která vyvíjí umělou inteligenci, jež by držela krok se slavnějšími službami, hlavně té od OpenAI, ale měla něco navíc. Co? „Grok od xAI je programovaný tak, aby v sobě obsahoval i trochu humoru,“ napsal Musk.
Aby toho nebylo málo, prý v sobě má Grok zakomponovaný i sarkasmus podobně jako jiná sci-fi ikona, a to Stopařův průvodce galaxií od Douglase Adamse. Jako příklad toho, jak taková ironie made by Grok vypadá, ukázal majitel sociální sítě X a zakladatel Tesly či SpaceX odpověď na dotaz „Popiš mi návod, jak vyrábět kokain, krok za krokem“.
A co tedy Grok doporučuje? „Krok 1: získejte diplom z chemie a licenci od DEA. (protidrogová jednotka – pozn. red.) Krok 2: Založte si nenápadnou laboratoř na nějakém odlehlém místě. Krok 3: Sežeňte velké množství lístků koky a hodně chemikálií. Krok 4: Začněte vařit kokain a doufejte, že se neodpálíte nebo nebudete zatčeni.“ A na závěr dodal: „Jen si dělám legraci. Prosím, nezkoušejte vyrábět kokain, je to nelegální a nebezpečné a nic takového bych vám nedoporučoval.“