Umělá inteligence vygeneruje spoustu volného času. Měli bychom řešit, co s ním, říká šéf Dataclairu
Mnohé dříve zdlouhavé procesy nám díky AI zaberou vteřiny. Podle Petra Hirše už nyní musíme přemýšlet nad tím, co budeme se vším tím volným časem dělat.
Na světě momentálně existuje jen málo oblastí, které alespoň trochu nezasáhl vývoj umělé inteligence, k němuž došlo v posledním roce. Jde o obor, který v řadě oblastí zefektivňuje každodenní fungování. Jednou takovou je zpracování velkých dat, kterým se zabývá Petr Hirš z centra pro aplikovanou umělou inteligenci Dataclair v rámci společnosti O2. „Umělá inteligence způsobí na trhu práce menší revoluci. Už nyní bychom tak v součinnosti se státem měli strategicky řešit, co budou lidé dělat s volným časem, který jim vygeneruje,“ říká.
Velká data (neboli big data) a AI jsou spojené nádoby. Na zpracování nekonečného množství informací, které přitékají z rozmanitých zdrojů, by totiž jinak byla potřeba armáda lidí, která data upravuje a analyzuje. Takové armádě by jejich zpracování trvalo nekonečně dlouho, umělá inteligence tak pomáhá jak v oblasti pochopení jejich obsahu, tak v oblasti rozhodování.
Petr Hirš vysvětluje, že jedním z akcelerátorů v této oblasti bylo zavádění cloudových technologií. Firmy si totiž navykly na to, že mohou svá data přesouvat právě na cloudová úložiště a snáze je spravovat. S tímto odvětvím přišla celá řada dalších nástrojů, které usnadnily nakládání s daty a jejich zpracování.
A ačkoliv zdaleka ne všechny firmy v dnešní době fungují v cloudu, právě tato technologie je něco, co přineslo přístupy, jak AI nasazovat a sdílet. Zároveň firmám pomohla dostat se k možnostem, které pro ně byly zejména kvůli vysoké ceně a náročné správě nemyslitelné.
Konkrétně Dataclair pracuje s daty pocházejícími ze sítě O2, ale samozřejmě jen v případě, že má k takovému zpracování souhlas subjektu, k němuž se data vztahují. Denně uloží kolem jednoho terabajtu komprimovaných informací, které jsou tvořeny daty ze sítě, internetu a televize. Data pak tvoří základ pro další modely a projekty, kterými se Hirš a jeho tým zabývají.
„Lidé si často myslí, že se k nám dostávají také data související s geolokací uživatelů, že máme přístup k GPS souřadnicím jejich zařízení. K takovým údajům se ale jako telekomunikační společnost vůbec nedostaneme. Data k nám navíc dotečou zcela anonymizovaná, takže pracujeme jen s hrubým makropohledem nad pohybem SIM karet v síti O2,“ přibližuje Hirš.
Jak cestujeme v MHD a kam dát nabíječku na elektroauto?
I přesto se ale dají anonymizovaná data efektivně vytěžit. Ve spolupráci s pražským Institutem plánování a rozvoje (IPR) například vznikl datový projekt, který mapoval mobilitu obyvatel Prahy a Středočeského kraje. Díky němu bylo možné vysledovat různé fenomény v chování populace, včetně jednoho dosud nepopsaného: jak je reálně Praha a její infrastruktura využívána v průběhu roku nejen rezidenty, ale i lidmi, kteří do hlavního města dojíždějí za prací nebo turistikou.