Umělá inteligence zahřívá planetu, vědci navrhují poslat servery do vesmíru. Možné to je, říká český inženýr
Datová centra na oběžné dráze by mohla čerpat energii přímo ze Slunce a mít menší nároky na chlazení. Byla by tak ekologičtější než ta na Zemi.
Umělá inteligence je na vzestupu, vyžaduje ale čím dál více datových serverů. Ty však zahřívají planetu a spotřebovávají vodu. Skupina vědců z evropské firmy, která patří ke klíčovým dodavatelům vesmírných družic nebo zařízení pro navigační systém Galileo, nyní přišla s možným řešením: co kdybychom servery umístili do vesmíru? Nebude to za týden, ale možná je to cesta, jak nepřijít na některých místech planety o pitnou vodu, naznačují i další inženýři. A dokonce by to mohlo generovat zisk.
Firma Thales Alenia Space, která se posledních 40 let zabývá vývojem a výrobou high-tech řešení pro telekomunikace, vědu a infrastrukturu na oběžné dráze Země, zveřejnila letos v červnu studii, podle které by umístění datacenter do vesmíru snížilo jejich uhlíkovou stopu, a dokonce by mohlo být ekonomicky návratné. Na analýze spolupracoval i telekomunikační gigant Orange a společnost vyrábějící servery a cloudová úložiště Hewlett Packard Enterprise. Je ale vůbec takové řešení možné?
„Datová centra v kosmu zní poněkud přitaženě za vlasy, ale čerstvě publikovaná studie proveditelnosti projektu ASCEND naznačuje, že výhody jejich přesunu z nich dělají do budoucna atraktivní alternativu k pozemním protějškům“ říká pro CzechCrunch vesmírný inženýr Jan Lukačevič. Dodává, že datová centra na Zemi jsou skutečně rostoucí environmentální zátěží, a to jak z pohledu spotřeby elektrické energie, tak vody, která je používaná k chlazení systémů.
„Na druhý pohled už to tak divoce nezní. V kosmickém prostoru je jednodušší nejen získávat energii prostřednictvím solárních panelů, ale datová centra i chladit, a to s ohledem na přirozeně nízké teploty okolí,“ vysvětluje.