Umělé buňky či lék místo výměny kloubů. Medicínským a biotech startupům se v Česku daří a získávají desítky milionů
Když je v českém prostředí řeč o rizikovém kapitálu, v jedné větě se obvykle zmiňuje i projekt v oblasti e-commerce, umělé inteligence nebo jiný technologicky založený startup. Investoři, kteří se dívají běžně právě do těchto oblastí, ale objevují i nové segmenty, kde své peníze uplatnit. V případě fondu Lighthouse Ventures jde o medicínu, v níž uzavřel své dvě první investice.
Finanční injekci získávají české projekty Cytokine a Lyopor. První zmiňovaný pod vedením podnikatele Michala Zahradníčka vytváří lék pro pacienty s osteoartrózou, druhý pod taktovkou vědce Josefa Jančáře vyvíjí inovativní nástroj na růst buněk v laboratorním prostředí.
„Zatímco například o projekty v e-commerce se v Česku investiční fondy perou, v medicíně je rizikového kapitálu minimum,“ vysvětluje pro CzechCrunch důvody nejnovějších investic spoluzakladatel Lighthouse Ventures Michal Zálešák, který se ani v současné krizi nezastavuje.
Podle statistik finanční výkonnosti evropských investičních fondů mají totiž ty biotechnologické větší návratnost. Do vědecky náročnějších projektů se pak mohou v Lighthouse Ventures pouštět i proto, že investice řeší v rámci dlouhodobějšího horizontu, a tak není problém, pokud realizace daného projektu trvá více let.
Cílem bylo najít především ambiciózní projekty vycházející z akademického výzkumu, které hledají investora a pokouší se o komercializaci svého know-how, mezi než lze bezpochyby zařadit i zmíněný Cytokine a Lyopor.
Lék místo výměny kloubu
První zmíněný Cytokin řeší osteoartrózu, tedy závažné poškození kloubů, kterým po celém světe trpí 10 % mužů a 18 % žen nad šedesát let. V celé populaci je to nemoc, kterou trpí 3,3 % obyvatel planety.
„Jelikož toto onemocnění způsobuje silné bolesti, většina z pacientů bere léky na tišení bolesti,“ popisuje Michal Zahradníček z Primecellu dosavadní stav léčby. Ani to ale pro některé není dostatečné, a tak jsou nuceni mnohdy předčasně podstoupit výměnu kloubu.
Lék Cytokine z laboratoří 4MEDi Ostrava se tak snaží předejít jak předčasné výměně kloubu, tak nadužívání analgetik na snížení bolesti. „My se soustředíme na léčbu příznaků bolest, zvýšení hybnosti a snížení zánětu,“ vysvětluje Zahradníček s tím, že na osteoartrózu jako takovou ještě žádné léčivo na světě neexistuje.
I tak je ale podle něho Cytokine jediným svého druhu na evropském trhu. Je jednoduše aplikovatelný injekčně a efekt by se měl projevit téměř okamžitě. Investice od Lighthouse Ventures pomůže k částečnému financování klinické studie. Ta může trvat od tří do pěti let, mimo jiné v závislosti na tom, zda se Zahradníčkovi a jeho týmu podaří dostat do zrychleného procesu Evropské agentury pro léčivé přípravky.
„Michal Zahradníček má za sebou úspěšnou podnikatelskou minulost a do Cytokinu už investoval spoustu vlastních peněz,“ vysvětluje Zálešák důvody, proč se Lighthouse Ventures rozhodlo Zahradníčkův nejnovější projekt podpořit. Ve formě konvertibilní půjčky získá nižší desítky milionů korun.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.