Úrokové sazby hypoték rostou. Refixací lze předejít výraznému zvýšení měsíční splátky

Podle bankéřů lze očekávat, že u klientů nyní po konci fixace dojde k výraznému navýšení úrokové sazby. Panika ale prý není na místě.

praguecc1

Měsíční splátky běžné hypotéky narostou i o několik tisíc

0Zobrazit komentáře

Uplynulé roky byly z hlediska poskytnutých hypoték zcela výjimečné. Díky nízkým úrokovým sazbám si hypotéku sjednávaly dosud nejvyšší počty lidí a v roce 2021 dosáhl celkový objem včetně refinancování rekordních 541 miliard korun. Nyní se karta obrátila a rekordy prolamují úrovně úrokových sazeb. S vyššími splátkami musí nyní počítat nejen zájemci o nový hypoteční úvěr, ale i ti, kteří budou letos refixovat svoji stávající sazbu.

Refixace stávající hypotéky přitom může otřást už tak křehkou ekonomickou situací, které mnohé domácnosti čelí kvůli plošně rostoucím nákladům. V některých případech se totiž splátka může zvednout tak, že výrazně zasáhne do celkových měsíčních výdajů domácnosti. S rostoucími cenami energií jde tak o dalšího finančního strašáka.

„Například u hypotéky ve výši 3,5 milionu korun na 27 let při zvýšení úrokové sazby z původních dvou na šest procent vzroste měsíční splátka o 7 850 korun. Roční výdaje na bydlení se v tomto případě navýší o téměř 95 tisíc korun, což už je v rodinném rozpočtu významná částka,“ vypočítává Veronika Hegrová z fintech startupu Hyponamíru.

O něco střízlivější, ale přesto ne příliš přívětivý příklad uvádí Ondřej Šuchman, manažer hypoték Modré pyramidy stavební spořitelny: „Průměrná výše hypotéky činila v roce 2017 zhruba 2 miliony korun a průměrná úroková sazba zhruba 2 procenta. Při splatnosti na 25 let vycházela měsíční splátka na 8 477 korun. Při nárůstu sazeb na 5,5 procenta se měsíční splátka u takového úvěru zvýší pro další fixaci o 3 050 korun.“

Podle Hegrové se aktuálně nejnižší nabídkové sazby hypoték pohybují těsně nad hranicí pěti procent. Lidé, kterým ve druhé polovině letošního roku končí sjednaná doba fixace, by tak neměli s refixací příliš dlouho otálet. „Sazby hypoték se už totiž někde přiblížily k hranici šesti procent. Pokud se centrální bance podaří zbrzdit inflaci, mohly by sazby ještě v závěru tohoto roku začít opět klesat,“ dodává. Vyčkat na přelom roku se tedy nyní může vyplatit těm, kterým končí fixace hypotéky až v polovině roku 2023 nebo později.

Včasné řešení hraje zásadní roli

Odborníci z bankovního sektoru se ale shodují, že nepříjemnou situaci lze stále rozumně řešit. Nejdůležitější je racionální a včasné zhodnocení situace, ideálně půl roku před koncem sjednané doby fixace. Pokud člověk, který splácí hypoteční úvěr, očekává, že bude mít v nadcházejícím období problémy, měl by se za každou obrátit na svého bankovního poradce.

„Klientům v takové situaci lze nabídnout například prodloužení splatnosti hypotéky nebo konsolidaci dalších úvěrů, každá situace je ale specifická a je potřeba ji detailně zanalyzovat,“ říká Šuchman z Modré pyramidy stavební spořitelny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obdobný postup navrhují také bankéři z UniCredit Bank. „Novou fixaci hypotéky je nutné vyřešit před vypršením té stávající. Pakliže dá klient zavčas bance vědět o své situaci, může s ním bankéř upravit původní plán splácení. Lze například požádat o změnu výše měsíční splátky nebo o odklad splátky,“ uvádí tiskový mluvčí banky Petr Plocek.

Do splácení hypotečního úvěru může například vstoupit také další zletilá osoba, třeba partner či rodič – pokud ovšem splňuje podmínky banky. Pomoci může také příspěvek na bydlení, o který mohou lidé s hypotékou zažádat. Současně se vyplatí získat i nabídky od konkurence. V případě, že stávající banka není schopná vyjít vstříc a požaduje podstatně vyšší úrok v porovnání s konkurencí, stojí totiž za zvážení také refinancování.

Situaci ale nahrává fakt, že česká ekonomika byla před nástupem současné krize dlouhodobě v dobré kondici. „Pozitivní na této situaci z pohledu hypoték vidím to, že v posledních pěti letech poměrně výrazně rostly průměrné příjmy domácností, takže podle našich predikcí drtivá většina klientů nárůst úrokových sazeb ustojí,“ uzavírá Šuchman.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Praha chystá nové zahradní město. V Dolních Počernicích postaví až osm set bytů

V Praze 9 vlastní metropole největší souvislou plochu pozemků a chce vystavět novou čtvrť. Mělo by to jít rychle, územní plán s byty počítá.

Eliška NováEliška Nová

Městské byty v Dolních Počernicích

Foto: Pražská developerská společnost

Praha plánuje v Dolních Počernicích novou čtvrť s nájemním bydlením

0Zobrazit komentáře

V Dolních Počernicích vznikne nové zahradní město. Nejde o přesunutí jedné částí města do druhé, pražské Zahradní město s velkým Z zůstane tam, kde je. V Počernicích hlavní město vystaví dostupné byty ve čtvrti, která by měla dobře odolávat klimatické změně.

Vzhledem k tomu, že jde o pozemky o rozloze osmnáct a půl hektaru a největší rozvojové území, kde je vlastníkem Praha, město na celé území nechalo zpracovat celkovou urbanistickou studii, takzvaný masterplan. Čtvrť nyní bude vznikat po částech, v první půjde o 250 bytů.

Byty budou patřit metropoli, která chce výstavbou nájemních domů reagovat na vysoké ceny nemovitostí na trhu. Zvýhodněné bydlení pak může poskytovat lidem, jejichž profese je pro město důležitá. Praha nyní hledá projektanta, který by zpracoval projekt, s nímž půjde žádat o územní rozhodnutí a případně pak i stavební povolení.

„V Dolních Počernicích chystáme čtvrť, která bude šetrná ke svým obyvatelům i k životnímu prostředí,“ líčí náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček. V budoucnu by přitom mělo jít o řadové a nízkopodlažní bytové domy, ale i ty rodinné. Bytovky budou v klasické blokové zástavbě, to znamená, že budou mít vnitrobloky nebo společné zahrady.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Dolních Počernicích bude zároveň prostor pro malé komerční prostory či služby nebo lékařské ordinace. Počítá se rovněž s malým náměstím a sportovištěm pro děti i dospělé. V dalších etapách přijde na řadu také základní škola. Na konci by totiž v Dolních Počernicích mělo vzniknout až 800 bytů.

„Vyvineme velké úsilí, aby byla do koncepce zahrnuta i pokročilá řešení environmentálních energetických návrhů,“ uvádí Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, která má výstavbu městských bytů na starosti.

Město může být na pozemcích v Praze 9 rychlejší, protože územní plán už v místě s výstavbou bytů počítá. Může se tedy rovnou začít s projektem. Výhodou je blízkost příměstské železnice i městského okruhu.

Výstavbu v Dolních Počernicích schválilo hlavní město už loni na podzim. Pražská developerská společnost přitom chystá i další projekty. Stavět se má na parkovišti vedle stadionu Bohemians Praha ve Vršovicích. Další projekt je na Smíchově, konkrétně mezi ulicemi Matoušova a Štefánikova a V Botanice. Byty vyrostou i na Palmovce, na okraji sídliště Ďáblice, při ulici Nový Zlíchov nebo v Braníku. Největší souvislý pozemek je ale právě v Počernicích.

V příštích deseti letech plánuje pražský magistrát vystavět šest až osm tisíc bytů. Pražská developerská společnost už pro ně má k dispozici šest set tisíc metrů čtverečních pozemků.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox