V Braníku roste bytovka s výhledem na Pražský hrad. Staví ji developer se stopou na Vltavské filharmonii

Bytový dům v Braníku je netypický svojí zkosenou střechou. Důraz dali architekti také na maximální využití prostoru jednotlivých bytů.

Eliška NováEliška Nová

panorama-branik-4

Foto: Panorama Braník

Panorama Braník

1Zobrazit komentáře

Potkávají se tu prvorepublikové vily s komunistickými paneláky. Do tohoto prostoru v Braníku nyní vstupuje také současný styl, který sem doplní projekt Panorama Braník. Ten slibuje cenově dostupné byty a také výhled do samotného srdce Prahy.

Bytový dům se svojí výškou přibližuje ke druhým z jmenovaných sousedů, tedy k panelákům. Má úctyhodných čtrnáct pater. Přesto se jim nepodobá. Bytovka má netradiční vzhled, a to především díky zkosené střeše. Ta umožnila, aby v nejvyšších patrech vznikly kaskádovité terasy.

A právě odsud je ten nejlepší výhled. „Lze dohlédnout na Pražský hrad a do širokého okolí, což bylo inspirací i pro název celého projektu. Balkon nebo terasu, odkud si obyvatelé mohou užít výhled na Prahu, má v projektu většina bytů,“ říká pro CzechCrunch architekt Daniel Smitka z Atelieru Smitka, který za projektem stojí.

Dům se nachází v ulici, která se svažuje dolů k Vltavě, výhled tak Panorama Braník poskytuje i na řeku. Budova má být takzvaně zelená, což v praxi znamená, že má retenční nádrž, která zavlažuje zelenou střechu. Počítá se také s pěstováním rostlin na balkonech, pro které jsou tu připraveny velké květináče. Vzniknout by tu měla rovněž občanská vybavenost, minimálně v parteru se počítá s komerčními plochami o velikosti až 750 metrů čtverečních, jež by měly zabrat obchody a restaurace.

Dohromady by v Braníku mělo vzniknout 77 bytů v různých velikostech, od 1+kk s třiceti metry čtverečními až po pět místností s kuchyňským koutem o sto dvaceti metrech, v nejvyšších patrech se nacházejí dokonce mezonety. Všechny mají velkoformátová okna, která kromě výhledů zajišťují také dostatek světla. Přehřívání mají zabránit předokenní žaluzie.

Architekti si pak dali záležet především na řešení dispozic bytů. „Několik měsíců jsme ladili, aby v bytech nepřekážela nevyužitá zákoutí nebo dlouhé chodby bez účelu. Stavěli jsme na konceptu machine à habiter, tedy stroj na bydlení, který pracuje s efektivním využitím prostoru a vytvořením dokonalého místa pro běžný život,“ líčí architekt, který upozorňuje na koncept, jejž razil slavný švýcarsko-francouzský architekt Le Corbusier. Právě řešení jednotlivých bytů a efektivní dispozice jsou podle Smitky to, díky čemu dům vybočuje z řady.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Developerem branického projektu je společnost Fetters, která se věnuje především projektovému řízení staveb. Jako taková má za sebou práci na koncertní hale v Ostravě, plaveckém bazénu v Nymburce nebo Velvyslanectví Korejské republiky. Aktuálně pracuje také na projektovém řízení pražské Vltavské filharmonie. Do bytového developmentu se vrhla až s Panoramou. „Chtěli jsme nabídnout cenově dostupné byty, ve kterých bychom chtěli sami bydlet,“ říká k tomu majitel společnosti Tomáš Fetters.

Byty začínají na ceně pod pěti miliony korun, ty nejdražší se vyšplhají přes patnáct. Hotovo by ve čtvrté městské části mělo být na konci roku 2026.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

CzechCrunch Jobs