V Bratislavě vznikne miliardové sídlo antivirové společnosti Eset. Stojí za ním slavný architekt Bjarke Ingels

Eliška NováEliška Nová

eset-1

Foto: BIG

Nový bratislavský kampus Esetu

0Zobrazit komentáře

Bratislava se dostane na cestovatelskou mapu těch, kteří touží vidět ikonickou architekturu. Postará se o ni antivirová společnost Eset, která chce ve slovenské metropoli vybudovat nový kampus. Přizvala si k tomu studio světového věhlasu – podobu nového areálu navrhla dánská kancelář BIG neboli Bjarke Ingels Group. 

BIG má za sebou už celou řadu velkých projektů. Ať už jde o centrálu Googlu v Kalifornii, technologický inkubátor Toyoty v Japonsku nebo LEGO House v dánském Billundu. Účastní se také soutěže o novou pražskou koncertní síň. A teď si připíše na účet i bratislavskou centrálu společnosti Eset, známého vývojáře antivirů. Patří zkrátka ke světové špičce. A špičkou má být i chystaný kampus Esetu.

Ten má být centrem technologických inovací, vědy a výzkumu ve střední Evropě. Podle generálního ředitele společnosti Eset Richarda Marka by měl kampus přitahovat ty nejtalentovanější pracovníky, kteří by měli nejen přicházet, ale i zůstávat na Slovensku. Nejde však jen o samotné naplnění stavby, ale i o ni jako takovou. Má totiž zohledňovat nejnovější trendy v oblasti životního prostředí.

Snahou architektů tak je dosáhnout uhlíkové neutrality, a to skrze design, realizaci a výběr stavebních materiálů a technologií. Ohled na životní prostředí bude brát ale i provoz budovy. Ve hře tak bude využití různých typů obnovitelných zdrojů energie, možností je ale i výroba energie vlastní.

eset-cuatro

Foto: BIG

Pohled na nový bratislavský kampus Esetu

Stavba má vzniknout v areálu bývalé Vojenské nemocnice v Bratislavě a má se stát místem plným života. Kromě samotného sídla společnosti a globálního vědecko-výzkumného centra vznikne i prostředí pro startupy a technologické firmy. Ty mají být propojené s technicky zaměřenými univerzitami.

Měla by tu ale vzniknout i nová veřejná prostranství a překvapivě také byty. Kampus totiž bude plnit i rezidenční funkci, zejména pak pro stážisty a zaměstnance firem. Objeví se v něm sportovní zázemí i posluchárna, které bude moci navštěvovat i veřejnost. To vše na rozloze 55 tisíc metrů čtverečních.

Pokud vše půjde podle plánu, stavba by měla být dokončená v roce 2027. Vyjít by měla na dvě stě milionů eur, tedy více než pět miliard korun. Částka zahrnuje nejen výstavbu, interiéry či technologické vybavení, ale i nákup pozemku. 

Kampus by měl být samozřejmě také obklopený zelení, což už je částečně vyřízené díky tomu, že sousedí s s částí bratislavského lesoparku Železná studnička. Jeho podoba by pak měla s přírodou vlastně splývat, místo jednoho monolitického celku vytvořili architekti několik vzájemně propojených částí. 

Netradičně se architekti vypořádali také s podobou interiéru. Ještě před výstavbou navrhnou několik prototypů kanceláří a zasedacích místností a zaměstnanci tak budou mít šanci si je předem vyzkoušet. Sami si pak budou moci říct, co jim vyhovuje, a to nejen z hlediska technologie, ale i designu. Celý projekt má být uzpůsobený rovněž tomu, jak život i práci proměnila současná pandemie.

„Vlivem této nové zkušenosti jsme zaměřili pozornost na flexibilitu a mnohem více také na kvalitu pracovního prostředí, která bude nyní základním požadavkem při návratu lidí do kanceláří. Kromě toho se již v současnosti projevují také dopady způsobené změnou klimatu. Na všechny tyto výzvy musí design a technické parametry nových budov reagovat,“ uvádí provozní ředitel Esetu Palo Luka. 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym