V centru dějin. Národní muzeum otevře k výročí sametové revoluce druhou největší multimediální expozici na světě

narodni-muzeum-praha

Foto: Prague City Tourism

Národní muzeum

0Zobrazit komentáře

Dnes, 17. listopadu, nás dělí přesně 30 let od událostí, které odstartovaly začátek konce vlády komunismu v tehdejším Československu. Jedním z ústředních míst, na kterém se odehrávaly důležité momenty sametové revoluce, bylo i Václavské náměstí, jehož historii nově připomene unikátní multimediální expozice Národního muzea pojmenovaná Momenty dějin.

Historické události, které se odehrály před třiceti lety, si můžete připomenout nejen díky mobilní aplikaci Svobodu!, ale i díky Národnímu muzeu. To přibližuje svým návštěvníkům historii nejen Českých zemí již od roku 1818, kdy bylo založeno coby Vlastenecké muzeum v Čechách.

Od té doby se jedná o jedno z nejvýznamnějších míst českého národa, které nabízí řadu stálých expozic zachycujících náš dějinný a kulturní vývoj, ale i množství dočasných expozic a výstav věnovaných nejrůznějším tématům, a 17. listopad mezi nimi nebude chybět.

avtgroup-nm2

Foto: Loom on the moon

Instalace nové multimediální expozice v Národním muzeu

Národní muzeum si k třicetiletému výročí událostí z listopadu 1989 připravilo výstavní projekt pojmenovaný Sametová revoluce, který se bude skládat ze čtyř tematických celků. Ty budou připomínat nejen bouřlivý 17. listopad, ale i události předešlé a následující. Návštěvníkům budou k dispozici od 18. listopadu v Historické a Nové budově Národního muzea. Spolu s touto výstavou Národní muzeum pořádá řadu dalších výstav v tuzemsku i v zahraničí.

michal-micka-boxed2

Přečtěte si takéVe 30 letech ještě nechtěl do důchodu a teď Michal Mička hlásí: S Pietro Filipi a Karou chceme uspět ve světěVe 30 letech ještě nechtěl do důchodu a teď Michal Mička hlásí: S Pietro Filipi a Karou chceme uspět ve světě

První celek výstavy Sametová revoluce pojmenovaný Říká se jí sametová návštěvníka zasvětí do událostí druhé poloviny 80. let, přiblíží samotnou revoluci i vývoj společnosti krátce po nástupu demokracie. Celek s názvem Poprvé svobodně se zaměří na dobové plakáty zachycující nejen atmosféru událostí z let 1989–1990. Třetí celek pojmenovaný Zpátky do lavic se bude věnovat představení důležitých postav svobodně volených poslanců Federálního shromáždění.

V chodbě času

Čtvrtým a zcela unikátním celkem bude multimediální expozice pojmenovaná Momenty dějin umístěná do nově vzniklé chodby propojující Historickou a Novou budovu Národního muzea. Chodba vznikla v rámci nedávno dokončené rekonstrukce muzea, která rozšířila výstavní prostory instituce. Chodba je surovou betonovou schránkou bez povrchových úprav stěn, na jejíchž 112 metrech bude promítána jedinečná multimediální expozice, která je díky svým rozměrům druhou největší na světě.

„Chodba času je výjimečná především svou velikostí, instalace je dlouhá 56 metrů a je druhou největší multimediální instalací na světě. Obraz je generován sestavou projektorů, která se na každé stěně skládá z 19 spojených bezešvých synchronizovaných projekcí. Díky tomu vznikl filmový prostor hyper-panoramatického formátu,“ říká Petr Vlček, ředitel společnosti AVT Group, která projekci instalovala.

nm-vizualizace

Foto: AVT

Vizualizace nové multimediální expozice v Národním muzeu

Projekce je věnovaná historickému vývoji Václavského náměstí během 20. století. Návštěvník si bude moci prohlédnou vývoj tohoto místa od vzniku samostatného Československa až do přelomu tisíciletí. Celou výstavu projde přibližně za 1,5 minuty a během chůze se není potřeba zastavovat.

Cílem celé expozice je maximální vtažení diváka do promítaného děje, o což se stará přes dva metry vysoký obraz promítaný 38 projektory, a pohlcující audiosystém s 32kanálovým zvukem.

První projekční část zachycuje proměny místa především po architektonické stránce a představuje náměstí od jeho nejranější podoby až do současnosti. Druhá část přibližuje důležité historické momenty, které se na Václavském náměstí odehrály během 20. století, především události z let 1989 a 1968. Poslední projekční část se věnuje obyčejným výjevům, které se odehrávaly na Václavském náměstí na pozadí významných dějinných momentů.

Momenty dějin nejsou jediným vizuálně jedinečným překvapením, které si Národní muzeum v rámci oslav výročí 17. listopadu přichystalo. Součástí výstav bude také videomapping na fasádě Historické budovy pojmenovaný Cesta ke svobodě. Asi 10 minut trvající projekce bude k vidění v neděli 17. listopadu od 19.30 do 22 hodin. Projekce připomene sametovou revoluci a konec vlády komunistického režimu v Československu, i celého sovětského bloku.

avtgroup-nm1

Foto: AVT

Instalace nové multimediální expozice v Národním muzeu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym