V České Lípě vznikne ráj milovníků vodních radovánek. Tamní wakepark doplní nové koupaliště

Areál zatopeného lomu, který láká milovníky adrenalinových sportů, příští rok doplní nové venkovní koupaliště s tobogány i plaveckými dráhami.

koupaliste-lipa4

Foto: Město Česká Lípa

Nové koupaliště navržené pro Českou Lípu

Kdo v České Lípě hledá vodní osvěžení, musí se spokojit s návštěvou některého ze dvou krytých plaveckých bazénů. Město totiž nenabízí žádnou jinou alternativu, kterou dříve představoval zatopený důl v okrajové městské části Česká Lípa Dubice. Městu se zde nedaří udržet kvalitu vody v hygienických normách, a proto tu koupání již delší dobu není povoleno. V příštím roce by však právě na břehu této vodní plochy mělo být dokončeno nové venkovní koupaliště plné skluzavek, bazénů a dalších atrakcí.

Potřeba vlastního venkovního koupaliště se místním vrací s každým parným létem. Komu se nechce do krytého bazénu, musí se spokojit s vodními plochami v nedalekém Sloupu v Čechách, Provodíně nebo si udělat výlet k Máchovu jezeru. Problémem ovšem zůstává nepříliš vysoká kvalita vody, která některá tato přírodní koupaliště trápí a která byla i důvodem, proč místní nemohou využívat zatopený lom v Dubici.

Místo, kde se původně těžil písek, sice nabízí parkoviště, převlékárny a další zázemí, v posledních letech jej ovšem vyhledávají výhradně milovníci adrenalinových vodních sportů, kteří si zde mohou díky instalovaným vlekům a překážkám užít například wakeboarding. Již brzy by se ale toto místo opět mohlo otevřít rodinám s dětmi a dalším, kteří hledají vodní osvěžení bez adrenalinu. Město totiž plánuje ještě v tomto roce začít na břehu zatopeného lomu budovat koupaliště za 270 milionů korun.

Tato částka představuje vůbec největší investiční akci v novodobé historii města. Původně bylo záměrem vybudovat koupaliště téměř v úplném centru, hned vedle místní plavecké a hokejové haly. Tento záměr však narazil na odpor místních, a tak se lokalita pro nové koupaliště přesunula na břeh dubického lomu.

koupaliste-lipa3

Foto: Město Česká Lípa

Pohled na nový areál

Projekt koupaliště je dílem společnosti Centroprojekt Group, která má s navrhováním podobných vodních děl zkušenosti. V minulosti se například podílela na návrhu koupališť a aquaparků v Jeseníku, Hradci Králové, slovenském Popradu či chorvatské Poreči.

Společnost ve svém návrhu pro Českou Lípu počítá se zachováním zázemí vodní plochy lomu pro adrenalinové sporty, ke kterým na břehu přidá velký bazén s rozlohou přes 900 metrů čtverečních. V něm umístěné vodní atrakce, mezi kterými nebude chybět tobogán či skluzavky, doplní také dvě plavecké dráhy. Pro děti byl vyčleněn ještě jeden samostatný bazén o rozloze 200 metrů čtverečních.

Chybět by nemělo ani příslušné zázemí jako parkoviště i se stáním pro karavany, nové kurty na plážový volejbal či sprchy, převlékárny, velké venkovní občerstvení a další. „Kapacita areálu je projektována na 860 lidí celkem a 330 lidí v obou bazénech,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož.

Město v současné době připravuje veřejnou soutěž na dodavatele, přičemž samotnou stavbu chce zahájit ještě letos. Dokončení výstavby areálu by město rádo stihlo v průběhu příštího roku. První návštěvníci se tak na novém českolipském koupališti vykoupou nejspíše až v roce 2024.

Načítám formulář...

S přispěním ČTK.