V Česku je mezi vědci jen třetina žen. Někdy studia prostě rodina nepovažuje za dobrý nápad

Na dnešek připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. V Česku jejich počet stále zaostává, i tak země produkuje špičkové jaderné chemičky či fyzičky.

Iva BrejlováIva Brejlová

čvut

Foto: FJFI, ČVUT

Dívky při fyzikálně-chemických experimentech

0Zobrazit komentáře

V posluchárně Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT v Praze sedí nezvyklé publikum. Nejde až tak o to, že to, co jim vypráví přednášející, si píše jen malé množství rukou. Ostatně, není to ani klasická přednáška. Ale neobvyklá sestava je vidět na první pohled. Mezi skoro devadesátkou posluchačů není jediný muž. Cokoliv tu dnes připravili, je určené speciálně pro dívky. Dámský pořadatelský tým, ženy přednášející, středoškolačky mezi svými. Účelem je ukázat, že vědy se nemusejí bát, že studovat ji nechtějí samy.

Je to něco, o čem některé z nich přesvědčit skutečně potřebují. „Některé dívky jsou osamocené v tom, že je zajímá věda a technika. Že nemají žádného druhého člověka ve třídě nebo mezi svými kamarády. Někdy je ostatní považují za divné. Strašně se jim líbilo, že sem přijdou a setkají se s podobnými dívkami, povzbudí je to,“ vysvětluje Jaroslava Óbertová, vědkyně a hlavní organizátorka akce.

Fakulty FJFI spolu s FEL ČVUT uspořádaly akci ve spojení s Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě, který připadá právě na dnešek. Chtějí přilákat pozornost středoškolaček k zajímavým vědním oborům, ve kterých se ženy stále objevují spíš výjimečně. Z minulého ročníku vědí, že některé z dívek, které se tu právě objevují, se ke studiu skutečně přihlásí.

Právě na této škole studovalo v roce 2021, z něhož jsou poslední data dostupná, v různých akreditovaných studijních programech přes 17,5 tisíce studentů. Z toho 5,4 tisíce žen. A co se týče konkrétně jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty, z téměř 1200 studentů tvoří ženy ani ne třetinu. Ještě výraznější rozdíl je znát u počtu absolventů Fakulty elektrotechnické: na 602 lidí připadá 89 žen.

ČVUT

Foto: FJFI, ČVUT

Sál na „Jaderce“ zaplněný dívkami

Podobná čísla se opakují i jinde a jsou znát též na výkazech akademických pracovníků. Například na Vysokém učení technickém v Brně je na 1744 akademiků jen 453 jejich ženských protějšků. A pokud by se braly v potaz jen vědecko-výzkumné pracovnice, těch je 168 vedle 661 mužů.

Celkově v roce 2021 podle údajů Českého statistického úřadu netvořily vědkyně ani třetinu z celkového počtu lidí působících v tuzemském výzkumu. V přírodních a technických vědách ještě o něco míň – v prvně jmenovaných byl podíl žen 25 procent, u technických věd dokonce kolem 15 procent.

Antičástice a ionizující záření

Dívky, které přišly na akci pro středoškolačky na ČVUT, jsou často připravené. „Daří se pozorovat antičástice?“ ptají se jaderné fyzičky Moniky Robotkové, která právě vysvětluje, co znamená sledovat srážky protonů na urychlovači částic. Sama je studuje v Brookhavenské národní laboratoři ve Spojených státech.

Vědí, že tuzemská elektrárna Temelín by odolala zemětřesení, což je znalost, kterou si u nich ověřuje Lenka Thinová, zdejší přednášející z Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření, která se mimo budovu školy podílí na projektech souvisejících s životním prostředím. „Řešení různých problémů vás nutně chytne za srdce, zvláště měříte-li v zajímavých oblastech, jako jsou třeba jeskyně, okolí Temelína, Etny na Sicílii a mnohé další,“ láká je.

čvut

Foto: FJFI, ČVUT

Dívky analyzují reálná data z CERNu

Prozatím je pro ně k dispozici alespoň pár experimentů. Ve spolupráci se švýcarským CERNem tu pro dívky připravili práci fyziků a fyziček, která zahrnuje hledání nových částic. Nebo zkoušku postavení si vlastního detektoru a možnost pozorovat tak částice z kosmického měření nebo radioaktivních rozpadů ze vzduchu. Či třeba plánovat nejkratší cesty v rámci takzvaného problému obchodního cestujícího – ale v robotice, pro kráčející roboty, kteří hledají vzorky půdy z planety, na které se může nacházet život.

Na akci se přihlásilo víc dívek než loni a organizátorky vědí, že s některými z nich se příští rok budou potkávat na chodbách. Když si ověřovaly jména z minulého ročníku, našly je i mezi dívkami, které se na školu později přihlásily.

V zájmu o vědu bývá dívka sama

Podobná čísla jako ta výše popisovaná kolem sebe vnímá i například Transfera, spolek, který sdružuje odborníky z vysokých škol i dalších institucí, aby podpořil transfer technologií z univerzitního prostředí do praxe. „Této disciplíně se však v Česku věnují ženy tak z jedné třetiny, pokud jde o klíčové pozice a kompetence. V posledních letech se to nicméně postupně proměňuje,“ věří Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku a ředitelka Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity.

Vysvětluje, že důkazem je i ona sama ve vedení spolku, přitom jako žena v něm nefiguruje sama. „Je asi přirozené, že schopnosti žen bývají právě díky ženskosti občas zpochybňovány, ale osobně jsem se s tím nesetkala, nebo jsem to nevnímala,“ doplňuje však.

janouškovcová

Foto: Martin Indruch

Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera

Za to, že ve výzkumu působí málo žen, může řada faktorů – včetně mnohdy přetrvávajících stereotypů a pomyslného dělení oborů na „mužské“ a „ženské“, vysvětlují organizátorky akce na ČVUT. Není neobvyklé, že v zájmu o vědu je dívka sama. „Rodina nebo třeba kamarádi nepovažují za dobrý nápad, aby sem šla studovat, s tím, že se to nehodí pro ženu. U starších vědkyň jsou to pak další problémy, systémové,“ naznačuje Óbertová.

„I kdyby nepokračovaly dále ve vědě, myslím, že mnoho fakult dává solidní základ do dalšího zaměstnání. Naši studenti jsou žádaní. Třeba v IT, automotive segmentu, v bankách, kde se hodí odborníci na matematiku a analýzu,“ vyjmenovává Óbertová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vědkyně se přes všechna zmíněná čísla postupně prosazují. Jaderná chemička Martina Benešová-Schäfer na sebe ve 34 letech strhla zájem médií, když se na trh oficiálně dostal schválený lék na rakovinu, který pomohla vyvinout. Užívají ho desítky tisíc pacientů a odbornice už pracuje na dalších.

Eva Krupičková Pluhařová získala pozornost jako součást vědeckého uskupení, které se snaží prostřednictvím elektrochemických procesů přeměnit neblaze proslulý skleníkový plyn oxid uhličitý na látky, jež lze následně využít například v chemickém průmyslu. A třeba jaderná fyzička Adéla Chalupová kromě toho, že „bude ten Homer Simpson, co všechno kontroluje“, propaguje jako influencerka jádro mezi mladými. A to na Instagramu.

Z komunity pro ženy je mentoring pro všechny. Femme Palette loni utržila přes 10 milionů

Klára Holíková a Lucie Neumanová založily Femme Palette proto, aby dodaly odvahu ženám v kariéře. Zájem o jejich program je ale i ve firmách.

Iva BrejlováIva Brejlová

femmepalette

Foto: Femme Palette

Klára Holíková a Lucie Neumanová, zakladatelky platformy Femme Palette

0Zobrazit komentáře

Zní to až paradoxně. Zatímco nemálo firem propouští své zaměstnance nebo alespoň šetří, tak platforma, která svůj byznys vybudovala na tom, že jí budou platit právě firmy za vzdělávání svých zaměstnanců, významně roste. Femme Palette Kláry Holíkové a Lucie Neumanové se za minulý rok oproti tomu předchozímu nafoukla skoro třikrát. To znamená tržby přesahující 10 milionů korun. „Byl to dobrý rok,“ říká Neumanová.

Je to platforma, která lidem pomáhá se zaměstnáním – ale práci na sobě musejí odvést sami. Femme Palette funguje jako mentoringový program se zaměřením na kariéru. Začala proto, že si zakladatelky samy na vlastní kůži prošly situacemi, které označují za výzvy v pracovním prostředí. Jsou to více i méně známé mentální překážky pro kariérní růst.

Program Holíkové a Neumanové umí poskytnout kouče, který pomůže účastníkovi identifikovat, jaké kariérní kroky jsou pro něj vlastně důležité. Řeší imposter syndrom, kdy mají lidé (a velmi často především ženy) dojem, že nejsou dostatečně dobří pro svoji pozici. Pomáhá s tím, když má někdo málo dovedností potřebných k vedení týmu lidí. Poradí ale i jak si zlepšit IT dovednosti a další.

To všechno jsou velmi žádané oblasti. Program funguje v režimu jeden na jednoho, tedy jeden mentor na jednoho takzvaného menteeho. Loni jím takto prošlo 450 lidí, celkově za dobu existence projektu už víc než tisícovka osob. Funguje v Praze, ale i v Londýně a nově v Berlíně, klienty má ale třeba i ve Spojených státech. Loni se mezi ně zařadily například společnosti Barclays, Česká Spořitelna, Gen (bývalý Avast), Bonami nebo Livesport. V zahraniční pak firmy Sthree či Harrys.

lucie-neumannova1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lucie Neumanová, spoluzakladatelka platformy Femme Palette

Z toho, že můžou ohlásit vyšší čísla, se zakladatelky radují především díky nim. „Máme dvakrát víc firemních klientů, než jsme měli předchozí rok. Lidé se chtějí zaměřovat na něco, co jim pomůže v kariéře, když to zaměstnavatel platí. Nebo se stále přihlašují, protože chtějí probrat s mentorem další kariérní krok, změnu toho, co by chtěli dělat,“ popisuje Neumanová.

Vůbec prý nevadí, že název odkazuje k ženám. Loni se zvýšil i podíl můžu, kteří se do programu hlásí, a to na 30 procent. Lidi chtějí především rozvíjet své manažerské dovednosti, pomoct s růstem sebevědomí a pracovat s imposter syndromem. „Zajímavé je, že si toto téma vybralo i deset procent mužů, kteří se do programu přihlásili,“ doplňuje Holíková.

Sebevědomí je stále téma

Loňský rok mohl být dost dobře krizový – to kdyby firmy šetřily na vzdělávání svých zaměstnanců – podle všeho se ale černé scénáře nevyplnily. Přesto se Femme Palette za posledních dvanáct měsíců změnila. Hlásí se do ní seniornější pracovníci, kteří se zaměřují právě na vylepšení svých schopností vést týmy.

A kromě už zmíněných témat se objevuje také efektivita, produktivita, strategické myšlení nebo rozvoj osobní značky. Navíc mají lidé zájem o to, aby jim předali své zkušenosti mentoři ze zahraničí. Platforma jim dokázala nabídnout pohled zaměstnanců z Delivery Hero, Klarny, Spotify nebo HelloFresh.

I přes růst se Femme Palette snaží nezapomínat na to, že vznikla jako komunita. Když spolu s Lucií Neumanovou mluvíme, je to přes videohovor, ke kterému se připojuje z Berlína. Do hlavního města sousedního státu se odstěhovala v průběhu loňska a začala i odsud znovu budovat to, co už jednou s Holíkovou dokázaly v Česku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Berlín je plný expatů a hodně z nich přišlo s tím, chtějí pracovat v technologických oborech a startupech,“ říká. Česká Femme Palette tu pořádá nebo spolupořádá akce pro ženy i prostě pro kohokoliv, kdo se v kariérních oblastech chce zdokonalovat. Propojila se s organizací, která dosáhne na desetitisíce expatek, tedy žen ze zahraničí žijících v Německu.

„Tématy stále zůstává sebevědomí a vyjednávání, a to i na základě průzkumu trhu v komunitě. Co tu ovšem jde lépe, je zaměření na technické dovednosti. Lidé jsou tu často ochotnější udělat kariérní změnu a mnohdy mít práci v technologiích,“ popisuje Neumanová.

Zájem roste s MDŽ

Femme Palette funguje od roku 2018, začala s networkingem, až teprve když se ženy chtěly setkávat na akcích a vzdělávat se, šíře aktivit rostla. Komunitní setkání spoluzakladatelky organizovaly v angličtině, čímž přilákaly spoustu expatů a ty, kdo vyhledávají multikulturní a různorodé prostředí. Paradoxně spousta členek platformy vůbec nevěděla, že jde o český projekt.

Globálnější nadhled firmě zůstává. Mentory oslovuje po celém světě. V zásobníku jich má 850 ze 47 zemí a způsob, jakým je propojuje s mentees, je taky jeden z důvodů, proč se jí daří růst. Platforma na to totiž vyvinula vlastní interní nástroj. Dřívější varianta byla práce v dokumentech Google, při stovkách lidí ale byla už před dvěma lety neudržitelná.

„Pro mentory jsme minulý rok vytvořili vlastní účet na naší matchovací platformě, aby si mohli lehce aktualizovat své informace. Tento rok plánujeme pracovat na digitálním řešení pro mentees, což je dalším krokem k větší škálovatelnosti do budoucnosti,“ naznačuje Holíková.

femme palette

Foto: Femme Palette

Tým Femme Palette

Vedle toho loni organizace pokračovala v konferencích zaměřených na leadership, kariérní růst i změny pro ženy a matky a pro ty na mateřské. Nabídku rozšířila o stipendia pro ženy na mateřské, sociálně znevýhodněné i uprchlíky.

A pustila se do nové komunity s názvem DEI Palette. Zkratka složená ze slov Diversity, Equity a Inclusion odkazuje na témata zapojení zaměstnanců, vytváření inkluzivního pracoviště pro LGBTQ+, odnaučování nevědomých předsudků i vytváření pocitu sounáležitosti. Za sebou už má několik workshopů určených pro firmy.

„O něco takového je stále větší zájem. Především v březnu, kdy je Mezinárodní den žen a firmy pořádají různé aktivity spojené s DEI tématy,“ doplňuje Neumanová.