V Česku se spouští aplikace eRouška. Staví na ochraně soukromí a upozorní, pokud jste přišli do kontaktu s nakaženým
Aplikace eRouška chce pomoci s trasováním lidí nakažených koronavirem
Způsobů, jak zamezit šíření koronaviru, může být mnoho, jak dokazují různá opatření v jednotlivých zemích, kdy zatím každá prozatím především experimentuje a snaží se najít ten správný a nejúčinnější „lék“. Všichni se nicméně shodují na tom, že je klíčové co nejvíce testovat. Jelikož jsou však testy a lékařské kapacity omezeným artiklem, rozjíždí se paralelně tzv. trasování, kdy se snaží hygienici dohledat, s kým přišel nakažený do styku.
Pokud totiž nedokážete otestovat značnou část populace, potřebujete alespoň otestovat ty, u nichž víte, že přišli do kontaktu s již nakaženým – a mohou být tedy potenciálně nakažení taktéž. V České republice i ve světě se v posledních týdnech vede na toto téma velká debata, i proto, že se hodně skloňuje sledování lidí, jejich mobilních telefonů a pohybu.
Takzvaná chytrá karanténa byla v Česku poprvé představena v průběhu března. Spolupracovali na ní české technologické firmy a experti v rámci iniciativy COVID19CZ společně s ministerstvem zdravotnictví a hygieniky, právě ti totiž mají trasování a dohledávání nakažených obyvatel na starost.
Chytrá technologická karanténa
Základním východiskem chytré karantény je, aby se omezilo šíření nákazy onemocnění COVID-19 mezi lidmi. To znamená, že se musí nakažení najít a co nejrychleji je izolovat, aby se nemoc dál nešířila. Výsledkem pak má být, že v karanténě jsou skutečně jen nemocní a lidé s vysokým rizikem nakažení, zatímco se se uvolňuje plošný zákaz vycházení a další aktuálně nařízení opatření.
Jelikož se nestíhá testovat v dostatečně velkém počtu, přicházejí na řadu právě technologie, jež s trasováním pomohou. Dosavadní praxe totiž byla značně nemoderní a pomalá, kdy hygienik od nakaženého získal kontakty na lidi, se kterými se v poslední době potkal, a následovalo obvolávání.
V rámci chytré karantény může dát uživatel souhlas s tím, aby byla pro trasování využita data mobilních operátorů a bank, díky čemuž se tzv. vzpomínková mapa, s kým se kde setkal, dá jednodušeji dohromady. Vše je tak založeno na spolupráci s veřejností, která musí dát k těmto osobním datům přístup, přičemž veškerá data jsou maximálně anonymizovaná a využívána jen k daným účelům.
Nyní přichází iniciativa COVID19CZ s dalším projektem, který by měl tuzemskou chytrou karanténou opět posunout dál. Jde o novou aplikaci eRouška, nad níž převzalo záštitu ministerstvo zdravotnictví a má sloužit ještě ke snadnějšímu, efektivnějšímu a rychlejšímu dohledávání lidí, u nichž je vzhledem ke styku s nakaženým vysoké riziko nákazy.
Aplikace eRouška je dostupná pro telefony s operačním systémem Android (ke stažení zde) a iOS (na iPhone by měla vyjít v nejbližších hodinách/dnech) a je založena na technologii Bluetooth. Pokud dá uživatel svolení, mohou si totiž telefony s aktivním Bluetooth mezi sebou dávat vědět, jakmile se potkají. Aplikace eRouška tak do telefonu majitele ukládá anonymizovaná data o mobilních zařízeních se stejnou aplikací, která se v poslední době vyskytovala poblíž.