V Česku vzniká nový bankovní obr. Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank i Home Creditu

Filip HouskaFilip Houska

moneta-ostrava2

Foto: Moneta Money Bank

Ostravské sídlo Moneta Money Bank

0Zobrazit komentáře

Mluvilo se o tom před dvěma lety, další náznak přišel letos v lednu, ale až teď je to oficiální. V českém bankovním světě dochází k jednomu z největších obchodů, za kterým stojí Moneta Money Bank a společnosti ze skupiny PPF. Obě strany se totiž dohodly na sloučení a Moneta svým podpisem rámcové smlouvy potvrdila, že koupí Air Bank, český a slovenský Home Credit a firmu Benxy, pod níž spadají Zonky. V rámci transakce by navíc PPF mělo získat více než 55 % akcií Monety.

Očekávaná akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné červnové valné hromadě, ale pokud se veškeré formality vydaří, v Česku vznikne nový, velmi silný bankovní hráč. Počtem klientů, dosahujícího zhruba 2,4 milionu lidí, bude společný podnik třetím největším tuzemským bankovním domem po České spořitelně a ČSOB.

Silnou pozici bude mít také v oblasti spotřebitelských půjček, kde se stane dvojkou na trhu a ve střednědobém horizontu by se měl díky spojení zdvojnásobit tržní podíl Monety v segmentu hypoték až na 15 procent. Podíl na trhu spotřebitelských půjček pak má dosáhnout přibližně jedné třetiny.

„Navrhované spojení skýtá potenciál značně posílit konkurenční postavení obou bank, zejména co se týká digitalizace, inovace produktů, nastavení cenových podmínek a schopnosti modernizovat celkovou technologickou platformu. Pro zaměstnance toto spojení vytvoří více příležitostí pro kariérní rozvoj, než mohou obě organizace nabídnout jednotlivě,“ zmiňuje vedení Monety.

airbank

Foto: Air Bank

Pobočka Air Bank

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF, která před nedávnem zažila šok v podobě smrti svého zakladatele a tehdy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy korun. Její hrazení bude rozděleno – 2,59 miliardy korun půjde z nadbytečného kapitálu banky a 23,31 miliardy korun se získá úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Monety.

Nově vydané akcie pak budou vydány za 80 korun za kus a navýší celkový kapitál banky, přičemž kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice. Celkový počet vydaných akcií Monety se tím zvýší z 511 milionů na 802 375 000 kusů a spolu s tím se naředí i nynější pozice akcionářů o 36,31 procenta.

Po akvizici bude PPF vlastnit podle odhadu 55,38 procenta akcií banky, a bude proto muset učinit povinnou nabídku převzetí spočívající v odkupu až sto procent akcií Monety za cenu minimálně 80 korun za akcii. Pokud Česká národní banka nestanoví jinou cenu.

Ve výsledku by se pak hodnota banky měla pohybovat okolo 40,9 miliardy korun, což je vypočítáno z 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci loňského roku a 15,7násobku čistého zisku z roku 2020. Zcela definitivně ale rozhodnuto ještě není – akvizici musí schválit mimořádná valná hromada akcionářů, česká i slovenská národní banka a také Evropská komise. Vypořádání se předpokládá na 1. října.

Nové spojení by pak mělo přinést změny v několika zásadních oblastech – od vytvoření lepší tržní pozice v segmentu retailu, živnostníků a malých firem, kde se Moneta i Air Bank řadí nad průměr, přes rychlejší digitalizací produktů až po posilování v oblasti spotřebitelských půjček.

„Možnosti prodeje spotřebitelských úvěrů budou v důsledku spojení dále podpořeny dalšími dvěma tisíci prodejními místy obchodních partnerů Home Credit a digitálním distribučním kanálem Benxy. Akvizice Skupiny Air Bank tedy zásadně rozšíří prodejní aktivity Monety v oblasti spotřebitelských úvěrů, jako je financování investic domácností, kontokorenty, konsolidace spotřebitelských úvěrů nebo financování vozidel,“ zní od Monety.