PPF chce koupit část Monety a vrací zpět do hry jednání o sloučení s Air Bank a částí Home Creditu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

airbank

Foto: Air Bank

Pobočka Air Bank

0Zobrazit komentáře

V českém bankovním světě je opět ve hře varianta, že vznikne nová třetí největší banka a dvojka ve spotřebitelských půjčkách. Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera totiž vrací do hry jednání o velkém obchodu, který by zahrnoval Monetu, Air Bank a Home Credit. A sama nyní znovu podává nabídku na odkup části Monety.

Moneta v pátek podvečer zveřejnila informaci, že obdržela od společnosti Tanemo ze skupiny PPF veřejný návrh na odkoupení části akcií Monety až do výše 20 procent od jejích stávajících akcionářů s právem jednostranně navýšit podíl až na 29 procent. PPF aktuálně drží v Monetě podíl ve výši 0,6729 procenta.

Představenstvo Monety se má vyjádřit do pěti pracovních dní, přičemž pracuje s návrhem, v rámci něhož nabízí PPF za jednu akcii 80 korun. Na pražské burze se přitom uzavřelo obchodování při ceně 67,10 Kč za jednu akcii Moneta Money Bank. Tímto obchodem by ale vše nemuselo zdaleka skončit.

K jednacímu stolu PPF vrací také plán na obří sloučení Monety s Air Bank a částí Home Creditu, o němž se jednalo už před dvěma lety, ale tehdy nakonec deal padl. Finanční skupina Petra Kellnera Monetě navrhuje, aby se projednala možnost prodeje Air Bank, české a slovenské části splátkové společnosti Home Credit a úvěrové firmy Benxy, pod níž spadají Zonky.

moneta-ostrava2

Foto: Moneta Money Bank

Ostravské sídlo Moneta Money Bank

„Akvizice Air Bank by proběhla formou výměny akcií ve směnném poměru 60,3 % (hodnota Monety) : 39,7 % (hodnota Air Bank). Touto výměnou by tedy skupina PPF získala 39,7% podíl v Monetě, a to nad rámec akcií získaných případným odkupem popsaným výše,“ stojí v oficiálním návrhu (v PDF zde).

Na základě takto navrženého směnného poměru by se počet akcií Monety zvýšil z 511 milionů kusů na 847 429 519 kusů akcií. Nově vydané akcie by skupina PPF získala výměnou za 100 % akcií Air Bank. Jinými slovy by tak PPF mohla v Monetě získat podíl dosahující zhruba 60 až 70 procent.

Moneta tvrdí, že je s PPF připravena o takové akvizici a jejích parametrech jednat. Zda tentokrát obchod dopadne, není zatím vůbec jasné, jednání jsou teprve na začátku, ale výsledkem by mohl být dominantní hráč na trhu spotřebitelských úvěrů a také silná pozice nově vzniklé banky. Spojením Air Bank a Monety by se utvořila třetí největší bankovní síť v Česku.

Koncem roku 2018 spolu původně obě strany vyjednávaly o tom, že Moneta by od PPF koupila Air Banka a českou i slovenskou část Home Creditu, ale nakonec se nedohodly na podmínkách a zejména na ceně. Zhruba 6,75 miliardy pro PPF a zároveň její zisk čtvrtinového podílu v novém uskupení byla pro Monetu příliš vysoká cena. Tentokrát je však na trhu trochu jiná situace.

Finanční svět se vyrovnává s pandemií koronaviru a jak připomínají Hospodářské noviny, skupina Home Credit utrpěla v loňském velké ztráty zejména v Asii a nyní se bude muset podobně jako Moneta vypořádat s nárůstem špatných úvěrů, které nebudou schopni někteří klienti splácet. Přestože je i část byznysu Monety postavena na spotřebitelských úvěrech, loni ve třech čtvrtletích i díky hypotékám dokázala vydělat 1,9 miliardy korun.