V Česku vzniká plán pro stavebnictví bez emisí. Klíčové jsou už existující budovy
Bezmála čtyřicet procent celosvětových emisí má na svědomí stavebnictví. Evropské země včetně Česka sestavují plán, aby bylo uhlíkově neutrální.
Nedávná studie pojmenovala největší původce emisí v Česku mezi materiály. Patří k nim hliník, plast, ocel a cement. Všechny se přitom používají ve stavebnictví. Není se tedy čemu divit, když se právě stavebnictví samo o sobě řadí mezi největší znečišťovatele. Iniciativa nyní proto ukáže, jak v tomto stěžejním odvětví emise snížit.
Projekt Building Life má na svědomí Světová rada pro šetrné budovy. Ta si nedala za cíl nic menšího než přispět k uhlíkově neutrální Evropě – a to právě přes sektor, kterému se věnuje. S podporou Evropské banky pro obnovu a rozvoj chystá dokument, který by měl pomoci dosáhnout nulových emisí ve stavebnictví. K iniciativě se nyní přidala i tuzemská odnož neziskové organizace, a to Česká rada pro šetrné budovy.
„Stavebnictví může až za 38 procent celosvětových emisí oxidu uhličitého. Přibližně deset procent se uvolňuje před zahájením výstavby, tedy během výroby a přepravy stavebních materiálů, a při samotném stavebním procesu. Zbylá část vzniká při provozu budov,“ komentuje stav výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.
Problému si je vědomá i Evropa, ta vyčíslila, že zhruba šedesát procent celkových emisí CO2 v EU tvoří doprava, zemědělství, nakládání s odpadem a právě stavebnictví. Cílem balíčku Fit for 55, což je plán na ekologickou transformaci starého kontinentu, je snížit tyto emise do roku 2030 až o čtyřicet procent oproti úrovni z roku 2005.