V Česku vznikne nová třetí největší banka. Akcionáři Monety odsouhlasili spojení s bankovní divizí PPF

Michal MančařMichal Mančař

moneta-ostrava2

Foto: Moneta Money Bank

Ostravské sídlo Moneta Money Bank

0Zobrazit komentáře

Jedna z nejvýznamnějších byznysových událostí roku se dočkala svého potvrzení. O spojení společnosti Moneta Money Bank s bankovní částí skupiny PPF, kam patří Air Bank, Home Credit nebo Benxy, se v minulých měsících psalo několikrát. Dnes akcionáři Monety celou transakci definitivně odsouhlasili.

Valná hromada Monety zároveň schválila financování transakce, tedy navýšení základního kapitálu banky pro úpis nových akcií. Akcionáři odsouhlasili i vyplacení dividend z minulých let v celkové výši 1,53 miliardy korun, což odpovídá třem korunám na akcii. Spojením vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB.

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Z 80 procent bude financována z peněz, které Moneta získá od svých nynějších akcionářů za úpis 255,5 milionu nově vydaných akcií, zbylých 20 procent bude financováno z kapitálu banky. Pro spojení Monety s PPF v klíčovém bodu jednání valné hromady hlasovalo 77,85 procenta akcionářů. Proti bylo 21,93 procenta.

Při červnovém hlasování pro spojení hlasovalo necelých 62 procent akcionářů, zatímco bylo třeba souhlasu tří čtvrtin z nich. Nyní místo 75procentního podílu souhlasících stačil pouze dvoutřetinový. Předkupní právo na nově vydané akcie, jimiž se má financovat 80 procent dnes odsouhlaseného obchodu, už totiž neměla pouze PPF jako minule, ale všichni akcionáři Monety, upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Řadový akcionář Monety tak podle něj dnes stál před atraktivnější nabídkou, než byla ta červnová.

Úpis bude dvoukolový, v prvním kole budou všem akcionářům Monety nabídnuty nové akcie za cenu 82 korun na akcii, kdy každé dvě stávající akcie Monety umožní jejich vlastníkovi upsat jednu novou. V případném druhém kole pak budou všichni akcionáři upisovat akcie za 90 korun. PPF se zároveň zavázala upsat všechny nové akcie, nabízené v druhém kole.

„Jsme velmi rádi, že potřebná většina akcionářů vyjádřila s akvizicí a jejím financováním souhlas. Věříme, že akvizice skupiny Air Bank vytvoří silného českého bankovního šampiona pro živnostníky a drobnou klientelu na tuzemském bankovním trhu,“ uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný.

Kupní cení cena bude zaplacena při vypořádání akvizice, jejíž datum je předběžně stanoveno na červenec příštího roku v závislosti na získání regulatorních svolení. Vypořádání akvizice musí předcházet souhlas České národní banky a Národní banky Slovenska a také získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.

Ráno se zhruba desítka aktivistů z iniciativy Zastavme špinavé prachy snažila přesvědčovat akcionáře přicházející na valnou hromadu, aby nehlasovali pro plánované spojení. Spojení Monety se skupinou PPF a případně uhlobaronem Pavlem Tykačem by bylo pro Monetu i životní prostředí devastující, řekl novinářům mluvčí iniciativy Petr Doubravský. Tykač vlastní přes šest procent akcií Monety a usiluje o navýšení.

Smlouvu o spojení odsouhlasili letos v červnu akcionáři Monety, ale zároveň tehdy odmítli navrhovaný model financování. Největším akcionářem Monety je s 29,94 procenta akcií skupina PPF. Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

S přispěním ČTK.