V Dánsku postavili rozebíratelnou pivnici, která nebude stát věčně. V budoucnu se z ní postaví zase jiná budova
Postavme něco krásného. Nejen, že to bude hezky vypadat, ale zároveň skvěle sloužit, poskytovat přístřeší mnoha lidem a zajišťovat práci. Pak, o mnoho let později, budova vlivem neustálého vývoje zestárne a přestane sloužit. Tak ji rozeberme a postavme něco nového. Takový scénář znají mnozí odmalička třeba díky stavebnicím LEGO, ale fungovat tak můžeme i v reálném světě.
Běžná architektura sice typicky nefunguje jako dílky, které do sebe zapadnou a drží, dokud z nich nemá vzniknout zase jiná věc. Architekti z dánského studia Adept ovšem na otázku, proč by to tak nemohlo být i u architektury, nenašli správnou odpověď, a tak dali vzniknout pivnici, kterou jde snadno rozebrat a vše použít znovu.
Není vlastně překvapivé, že je jednou z prvních takových. Budovy se zkrátka vždy stavěly s cílem je co nejlépe vybavit proti negativnímu vlivu času. Stále ostatně existují tisíce let staré pyramidy, Koloseum a mnoho dalších antických monumentů. Značná část současné architektury by ale spíše neměla mít stejné ambice, už proto, že s životem dlouhým stovky, natož tisíce let se u nich ani nepočítá. Stejně se ale jejich konstrukce této myšlence vzpírá.
Zcela rozebíratelná pivnice minipivovaru Braunstein Brewery, nahlížející na celou záležitost jinak, nevznikla nikde jinde než v Dánsku, domovu Lega. U nové budovy jsou ale vedle hravosti a fantazie důležité hlavně ekologické cíle. Jakmile vyčerpá svou užitečnost, její konstrukční prvky místo skládky nebo složité, neúplné recyklace mohou rovnou skončit zase na stavbě něčeho jiného. Zero waste architektura.