V Dánsku se vrací fotbalová liga. Fanoušci se na stadionu objeví na obří obrazovce, na které budou fandit přes Zoom

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

aarhus

Foto: AGF

Fanoušci se objeví na tribuně, i když budou sedět doma

0Zobrazit komentáře

Při fotbalovém zápase proti sobě sice nastupuje jedenáct hráčů v každém týmu, ale říká se, že kluby mají vždy ještě dvanáctého hráče, kterým jsou fanoušci. Ti v ochozech stadionů svým fanděním ženou své milované kluby za vítězstvím, jenže teď musí dvanáctý hráč sedět doma. Po Evropě se sice pomalu opět rozbíhají přerušené fotbalové soutěže, nicméně bez fanoušků. A tak se některé kluby snaží přijít s originálním řešením.

Fotbal už se zase hraje v Německu, o víkendu se rozjela i česká nejvyšší soutěž a ve čtvrtek večer se po několikatýdenní vynucené pauze, kterou způsobila pandemie koronaviru, vrací také dánská liga. AGF Aarhus na svém stadionu přivítá Randers a klub z druhého největšího dánského města chystá technologickou vychytávku na tribunách.

Také dánská Superliga, jak se tamní nejvyšší fotbalová soutěž jmenuje, se totiž rozběhne bez diváků v ochozech. Aarhus se ovšem nechtěl svých věrných fanoušků, jichž se běžně na stadion Ceres Park vejde téměř 20 tisíc, vzdát. Na tribuny tak nainstaloval obří obrazovky, na které se fanoušci připojí přes Zoom a budou moci být tak svým hráčům nablízku i v těchto náročných časech.

aarhus21

Foto: AGF

Hráči se budou moci s fanoušky radovat alespoň na dálku

Čtyřicet metrů dlouhá a tři metry vysoká obrazovka se bude vyjímat podél postranní čáry na jedné z tribun a každý fanoušek s platnou vstupenkou (a příslušným odkazem na videohovor) si bude moci vybrat, kde se chce na virtuální tribuně posadit. Menší obrazovky budou vyhrazené i pro neutrální fanoušky a příznivce hostujících Randers.

„Nikdy jsem nebyl před zápasem tak zaneprázdněný, což je vtipné, když na něm nebudou žádní fanoušci,“ pronesl s úsměvem pro The Telegraph Soren Carlsen, který se v AGF stará o média. Virtuální tribuna totiž zabrala ve spolupráci se Zoomem několik týdnů příprav, protože se muselo vyřešit spoustu potenciálních trablů. Třeba když se budou překřikovat tisíce fanoušků přes videohovor, aby z toho bylo něco rozumět i na stadionu.

„Snažíme se kolem zápasu vytvořit atmosféru. Hráči budou moci fanoušky vidět a doufáme, že je budou moci i slyšet fandit,“ říká Carlsen s tím, že fanoušci budou nabádáni, aby doma před obrazovkami pěli jednohlasně, jako by byli na stadionu.

„Když jdete na fotbal, je to komunitní zážitek. To teď kvůli koronaviru chybí a tohle je šance, jak lidi zase spojit,“ dodává Carlsen. Držitelé permanentek, kteří chodí na fotbal pravidelně, se tak budou moci i virtuálně sejít se svými známými, s nimiž se běžně potkávají na tribuně. A pokud se čtvrteční experiment vydaří, je možné, že se fanoušci virtuální tribuny dočkají i v příštích zápasech.