V Holešovicích to vypadalo jako po bombardování, říká architekt. Teď tu je moderní bydlení pro studenty

Pro výstavbu studentské koleje přišla inspirace v obytných autech a lodích. Na malém prostoru tak vysokoškoláci získali plnohodnotný život.

Eliška NováEliška Nová

clanek_2360x1180-22

Foto: CzechCrunch

Hostem podcastu Město je architekt Pavel Hnilička

0Zobrazit komentáře

Na svůj život na koleji většinou studenti vzpomínají se zvláštní jiskrou v očích, když si vybaví všechny ty večírky. Spolu s nimi se ale do paměti dere také společná koupelna, hádky ve sdílené kuchyni a nedostatek soukromí. To v Holešovicích se mají ubytovaní vysokoškoláci docela jinak. Před dvěma lety tu zkolaudovali budovu podle návrhu studia Pavel Hnilička Architects + Planners. Dnes tu je na čekací listině pro bydlení víc jak tři sta lidí.

„Pokoje jsou malé. Každý má svoji koupelnu, postel, stolek i malinkatou kuchyňku. Inspirovali jsme se obytnými auty a loděmi, kde má člověk na malém prostoru všechno a je schopen uvařit slušné jídlo. Snažili jsme se využít každý centimetr,“ popisuje architekt Pavel Hnilička v podcastu Město, který si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube.

Pokoj má být místem, kde se student může schovat. Ne že by pak neměl v budoucnu na co vzpomínat. Plnohodnotnému společenskému životu totiž bohatě slouží společné prostory. Těch je tu dokonce velmi mnoho. Místo má své kino, hudební zkušebnu i speciálně odhlučněnou místnost s terasou, kde se dá uspořádat právě skvělá party. Je tu prádelna či společná kuchyň.

Sál architekti vybavili posuvnými stěnami, prostor je tedy variabilní. Jednou může jít o bar s rozestavěnými stolky, podruhé o místnost pro koncert nebo divadlo.

Svým návrhem ale Hniličkovo studio především zaplnilo díru ve městě. „To místo pro nás bylo zásadní. Bylo to jako po bombardování. Dřív tam sice existovala zástavba, za komunistické éry byla ale zcela dodrbaná dopravními stavbami. Působilo to jako v Drážďanech po druhé světové válce,“ popisuje zakladatel studia.

Přitom jde o lokalitu, která je v širším centru, blízko metra, tramvaje, autobusu i vlakového nádraží, kousek od Stromovky i od Vltavy. Je to místo, odkud člověk pěšky dojde do srdce města. „Dřív tam byla plechová modrá ohrada,“ říká Hnilička s tím, že si na ni mnoho Pražanů možná stále vzpomene. Veřejný prostor architekti doplnili novými stromy, v parteru je prostor pro obchody a služby, vznikl také široký chodník.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Studio nedávno též zvítězilo v architektonické soutěži na proměnu Senovážného náměstí v Českých Budějovicích. Součástí proměny bude vytvoření podzemního stání, díky kterému místo nebude parkovištěm. Odkryje se též koryto Mlýnské stoky. „To místo je spíš parkem, aspoň my ho tak vnímáme. Jde o velmi neutěšenou část. Jen jsme navrhli pospojovat to, co už tam bylo,“ vypráví Hnilička.

Podcast Město s architektem Pavlem Hniličkou si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Hyzdí auta česká náměstí?
  • Jak zabírá na veřejný prostor, když do něj přidáte místo pro sezení?
  • Jak se navrhuje novodobá studentská kolej?
  • Kde takové koleje už existují?
  • A jak je to s výstavbou tenisového klubu Na Ořechovce?

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Firmy mají zaměstnance vzdělávat, ne jim jen platit školení, říká v podcastu Od 9 do 5 lektor Martoch

Představujeme náš nový podcast Od 9 do 5, který je pro ty, kteří se starají nebo pracují s lidmi. V prvním díle mluvíme o rozvoji lidského potenciálu.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Podcast od 9 do 5_výkop

Foto: CzechCrunch

Nový podcast CzechCrunche Od 9 do 5

0Zobrazit komentáře

Dnešní svět se neustále zrychluje a člověk se musí naučit hlavně rychle přizpůsobovat. „Pokud někdo tuto vlastnost postrádá, v krajním případě může začít vývoj úplně popírat a odmítat ho. Potom to odnese psychika,“ vysvětluje zakladatel Talentworku Michal Martoch v našem novém podcastu Od 9 do 5, jenž je pro všechny, kteří pracují s lidmi.

Martoch už třináct let učí firmy, jak podporovat talent zaměstnanců. Od roku 2009 využívá metodiku CliftonStrenghts od analytické společnosti Gallup, od které má i certifikaci. Její test dokáže u zaměstnanců označit potenciál související s různými pracovními schopnostmi. Potenciál je ale jedna věc. Jak se ho lidem podaří naplnit, je podle Martocha jen a jen na nich.

„Pokud zaměstnanci znají své silné a slabé stránky, vnímají své potřeby, umí zvládat emoce a dokážou se správně vzdělávat. Nebo přeskočit do jiného oboru, když jim ten jejich kvůli nějaké inovaci zruší, to je cesta, jak se z toho (rychlého vývoje) nezbláznit a naopak z něj vytěžit maximum,“ popisuje Martoch v podcastu Od 9 do 5, který si můžete poslechnout na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech i YouTube.

A jak mohou firmy pomoct lidem pracovat se svým potenciálem? Správné vzdělávání souvisí s dvojím typem rozvoje – horizontálním a vertikálním. „Zaměstnance lze rozvíjet horizontálně, kdy jdou na různá školení a budou se učit třeba projektové řízení nebo prezentace. Na to, abych ale nabyté schopnosti mohl efektivně používat, potřebuju projít rozvojem vertikálním – dozraju jako osobnost, mám větší nadhled, méně mě stresují věci a dokážu zvládat násobně větší komplexitu,“ vysvětluje Martoch.

Oba typy rozvoje by ideálně měly jít ruku v ruce. Martoch má ale za to, že jsou firmy často přehlcené tím horizontálním. Manažeři a personalisté by se měli vyvarovat něčeho, co nazývá rozvojovým turismem. „Místo toho, abych něco z toho, co jsem se naučil, implementoval, chodím z kurzu na kurz. Vzdělávání je ale proces. První fází je, že se něco naučím v kurzu nebo třeba z knihy, druhá, když se to naučím aplikovat na svůj život. Pak to samé poznám na ostatních a nakonec je tím dokážu i provést,“ vysvětluje.

martoch

Foto: Archiv Michala Martocha

Lektor Michal Martoch, zakladatel Talentworku

V prvním díle Od 9 do 5 Martoch dále říká, že z jeho zkušenosti některé firmy nepřemýšlejí o vzdělávání jako o investici, která se vrátí, ale jako o další položce v rozpočtu. Personalisté by se také měli snažit najít cestu, jak onboardovat a vzdělávat všechny zaměstnance, nejen ty, co zrovna chtějí. Protože potom lidé nejsou připraveni na změny, které přicházejí, a to může firmě způsobit velký problém.

Podcast Od 9 do 5 s Michalem Martochem si můžete poslechnout na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech i YouTube.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V prvním díle podcastu Od 9 do 5 se dozvíte:

  • Jak mohou firmy naplno využít potenciál a talent svých zaměstnanců.
  • Co to je horizontální a vertikální rozvoj a proč se toho druhého lidé často bojí, ale například pro manažery bývá klíčový.
  • Jak nastavit pravidla tak, aby lidi netrestala za chyby, ze kterých se mohou něco naučit.
  • Jak se změnilo, mění a bude měnit naše přemýšlení o práci.