V Kunsthalle proběhla charitativní aukce. Kaláb se vydražil za půl milionu, Novák za 450 tisíc

Dvacítka českých i zahraničních umělkyň a umělců se setkala v charitativní aukci nadace Spolu s odvahou, aby pomohla dětem s chronickým onemocněním.

kalab-nahled

Foto: Jan Kaláb

Výtvarník Jan Kaláb v ateliéru

0Zobrazit komentáře

V galerii Kunsthalle Praha proběhla 3. října charitativní aukce nadace Spolu s odvahou, kterou pomohla kulturní instituce uspořádat společně s galerií Kodl Contemporary a nadací Pudil Family Foundation. Mezi umělkyněmi a umělci, kteří se do dobročinné akce zapojili, byli například Jan Kaláb, Lukáš Novák, Krištof Kintera či Polka Alicja Kwade. Celkem se podařilo vybrat pět milionů korun.

Charitativní aukce nadace Spolu s odvahou se konala podruhé v historii. Vznikla s cílem propojit sběratelství současného umění s pomocí dobré věci. K ceně dosažené v aukci se totiž nepřičítá aukční provize, výtěžek tak putuje přímo na konto nadace, která pomáhá dětem s chronickým onemocněním především pořádáním terapeutických táborů.

Nejúspěšnějším umělcem byl mezi účastníky aukce Jan Kaláb, jehož tvůrčí kořeny sahají do světa graffiti a street artu. Aukci daroval reliéfní obraz s názvem Melting Sun. Ten dobře reprezentuje jeho současnou tvorbu, ve které se zabývá minimalistickou geometrickou abstrakcí v podmanivých barvách. Vyvolávací cena byla 170 tisíc korun a kladívko ťuklo při ceně 500 tisíc.

lukas-novak

Foto: Lukáš Novák

Objekt Pretty Mirage od Lukáše Nováka

Za Kalábem se zařadil přední sklářský designér Lukáš Novák, který do aukce věnoval objekt Pretty Mirage s číslem 0102/2023 v matné variantě. Vyniká tím, že díky unikátním kompozicím řezů v optickém skle mate lidské smysly. Jde tak o jakousi přenosnou optickou iluzi plnou barev a odrazů. Cena startovala na čtvrt milionu a vyšplhala se na 420 tisíc korun.

Přihazující zaujala i polská výtvarnice Alicja Kwade, která je ve světě umění proslulá především svými prostorově výraznými instalacemi, jimiž často bourá strukturu časoprostoru. Tvoří ale také obrazy a právě jeden z nich s názvem Pravítko v papíře putoval do aukce. Z vyvolávací ceny 220 tisíc se vydražil za 410 tisíc korun.

Plačící mimina od Lubomíra Typlta se vydražila za 320 tisíc, kresba Natura Electra od Krištofa Kintery za 195 tisíc a největší „skokankou“ aukce byla Monika Žáková a její nenápadné dílo Zero Gravity 01, které vytvořila pomocí sádrového odlitku. Vyvolávací cena byla 50 tisíc a dílo si našlo nového majitele za 260 tisíc korun. Odhad byl přitom jen 120 tisíc korun. Všech dvacet děl se vydražilo za pět milionů korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym