V Letňanech má vyrůst moderní městská čtvrť. Na území bývalého závodu Avie budou byty, škola i nové nádraží

Michal MarekMichal Marek

avia-city-65

Foto: Avia City

Bývalý průmyslový areál se stane novou čtvrtí

0Zobrazit komentáře

Za jeden z největších problémů Prahy je v posledních letech označována nedostatečná výstavba. Právě pomalý stavební rozvoj města je důvodem četných problémů, z nichž tím nejviditelnějším je enormně vysoká cen nemovitostí. Žádná masivní výstavba není očekávána ani v nejbližších letech. Existují ale světlé výjimky, z nichž tou možná nejzářnější by mohla být úplně nová městská čtvrť v Letňanech.

Nejde ale o Andrejem Babišem slibovanou vládní čtvrť. K nepoznání se má změnit průmyslový areál Avie, který v roce 2004 koupila investiční skupina Odien a nyní ji chce přetvořit v megalomanský developerský projekt. Skupina se koupí Avie ostatně stala jedním z největších vlastníků pozemků v Praze a 66hektarový kampus firmy je nyní jednou z pěti největších transformačních oblastí v Praze.

Důležité je poznamenat, že Michael Saran, který stojí v čele Odienu a proslavil se například i koupí a následným prodejem Čedoku, údajně nekupoval tradiční firmu Avia jen kvůli těmto pozemkům. Odien prý chtěl upadajícího výrobce nákladních aut vrátit na výslunní a počítalo se s tím, že výroba bude probíhat i nadále v Letňanech. Indická firma Ashok Leyland, které Odien výrobu nákladní aut v roce 2006 prodal, však závod po sedmi letech přesunula právě do Indie.

avia-city-6

Foto: Odien Group

Dominantou oblasti má zůstat ikonická vodárenská věž

avia-city-2

Foto: Odien Group

Výhodou areálu je dle majitelů množství vzrostlých stromů

To ovšem neznamená, že Saran od počátku nepočítal s developmentem. Odien měl v plánu výrobu nákladních vozů koncentrovat do jedné části areálu a zbytek revitalizovat a využít k jiné zástavbě. A tento plán má Michael Saran v zásadě stále – jen v něm již nefigurují nákladní vozy Avia, které se po indické štaci vrátily do českých rukou a nyní firmu v Přelouči u Pardubic rozvíjí zbrojař Strnad.

Aktuální záměr tedy spočívá v zachování menší průmyslové části, která bude vyčleněna firmám z oblasti lehkého průmyslu, a vybudování zcela nové městské čtvrti s bytovou zástavbou, zelení i veškerou občanskou vybaveností. Kromě až 2,5 tisíce bytů má v bývalém areálu Avie stát sportovní areál, škola, školky, ale i dopravní stavby jako vlakové nádraží či tramvajová trať.

avia-city-22

Foto: Avia City

Vizualizace tramvajové trati

Podle Michaela Sarana jeho Odien na plánu výstavby pracuje již od roku 2007 a nyní se prý projekt dostal do takové fáze, že by se již do tří let mohlo stavět. Rozhodujícím okamžikem přitom bude schválení změny územního plánu, ke kterému by dle Sarana mělo dojít do konce roku.

Miliardová výstavba

Projekt s názvem Avia City má být investicí v řádu desítek miliard, přičemž první fáze přestavby má stát 4 až 4,5 miliardy a jejím výsledkem již má být zhruba 1 400 bytů i škola a obchody. Pokud jde o načasování výstavby, tato úvodní etapa má být hotová nejpozději do roku 2030.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Šéf Odienu ovšem počítá s tím, že se bude jednat o projekt na 15 a více let, přičemž jeho ambicí je propojení Letňan a Čakovic a vytvoření plnohodnotné čtvrti s veškerou občanskou vybaveností, zelení o rozloze Riegrových sadů i třeba revitalizovaným nádražím Čakovice.

Právě přestavěné čakovické nádraží má být v budoucnu primárním dopravním uzlem, ale zvažována je i tramvajová trať. Developeři si prý již nechávají zpracovat dopravní studii, která vyhodnocuje, jak by vypadalo případné protažení tramvajové dráhy z Ďáblic.

avia-city

Foto: Avia City

Pohled na sportovní zázemí

avia-city-1 Letňany

Foto: Odien Group

Ambicí projektu je mimo jiné propojit Letňany a Čakovice

Projekt, za kterým stojí architektonická kancelář Jakuba Cíglera, vypadá v každém případě zajímavě. Průmyslový areál bude změněn skutečně k nepoznání a měla by se z něj stát moderní oblast západního střihu, jejíž doménou má být mimo jiné již zmíněná zeleň. Majitelé areálu považují za velkou výhodu, že již nyní je oblast plná vzrostlých stromů a nebude tedy potřeba nechat vše vyrůst od nuly.

Zajímavé bude rovněž sledovat, jak si architekti a stavební firmy pohrají s některými ikonickými prvky areálu. Aktuálně se například počítá se zachováním vodárenské věže, která by mohla být místní dominantou. Architekti pak zároveň vymýšlejí, jak by do oblasti mohl být zakomponován odkaz legendární Avie, která bude s areálem navždy symbolicky spojena.

avia-city-5

Foto: Odien Group

Pohled na vodárenskou věž

Michaela Sarana a jeho Odien ale jistě čeká mnoho náročných let, během kterých se kromě samotné výstavby budou muset vypořádat také s mnoha procesy schvalování. Zatím projektu stojí v cestě územní plán, ale za pozornost stojí také nesouhlas ze strany městské části Praha 18, kam oblast patří.

Starosta Zdeněk Kučera se totiž obává, že bude nová výstavba přílišným náporem pro místní infrastrukturu a dopravní i občanskou obslužnost. Letňany totiž jen za posledních 15 let nabobtnaly o třetinu a městská část na další růst zatím jednoduše není připravena. Městské části se navíc dlouhodobě nelíbí, že se v oblasti i do budoucna počítá s výrobou, a bojí se například zvýšené kamionové dopravy.

avia-city-3

Foto: Odien Group

Bývalý průmyslový areál se stane novou čtvrtí. Výstavba potrvá až 25 let a bude stát desítky miliard

Nejslavnější český herní tým eSuba otevírá vlastní univerzitu. Chce v ní vychovávat nové esportové šampiony

esuba-univerzita1

Foto: eSuba

eSuba rozjíždí vlastní herní univerzitu otevřenou všem zájemců o progres

0Zobrazit komentáře

Když v 60. letech minulého století vznikla v Massachusetts první počítačová hra, jen málokdo tušil, že titul nazvaný Spacewar položí základy pro odvětví, kterým bude za několik dekád žít celý svět. Hraní her je dnes pro mnohé formou skvělého odpočinku a zábavy, někteří však míří výš a chtějí být ve své hře těmi nejlepšími. Právě pro ně rozjíždí český herní tým eSuba svou vlastní esportovou univerzitu, ve které se mohou stát z amatérů absolutní profíci.

„Troufám si říct, že eSuba esport univerzita je světovým unikátem. Ve světě sice existují programy pro rozvoj mládeže, ale neevidujeme žádný spojený s profesionálním herním týmem,“ vysvětluje pro CzechCrunch unikátnost celého projektu Ladislav Dyntar, zakladatel CZC.eSuba.

Jeho tým se může pochlubit titulem nejúspěšnějšího esportového týmu u nás – během své štace dosáhl na více než 1 450 medailových umístění a získal několik titulů mistrů světa z prestižních globálních akcí. Na ně vysílá ty nejlepší z nejlepších, kteří excelují ve hrách, jako je League of Legends, CS:GO, Hearthstone, Dota 2 a další.

esuba-univerzita

Foto: eSuba

Z esportu se stává obrovský fenomen, který láká hráče, diváky i řadu investorů

Profesionální bitvy sváděné od monitoru a klávesnice jsou dnes velkou podívanou oblíbenou u nás i v zahraničí. Diváci, kteří jsou velice často také sami hráči, při ní zažívají návaly adrenalinu, a ještě se při pohledu na herní strategie učí, jak co nejvíce vylepšit své vlastní herní dovednosti.

Hraní s charakterem

Jenže pouhé pasivní sledování utkání nikdy neudělá z amatéra úplného mistra. A přesně to je ten důvod, proč se eSuba rozhodla otevřít svou esportovou univerzitu, ve které mimo zlepšování herních dovedností nabízí i něco navíc. „Cílem projektu je nabídnout nejen mladým hráčům místo, kde mohou sbírat zkušenosti a pod vedením profesionálních trenérů získávat nejen nové herní dovednosti, ale také rozvíjet svou osobnost,“ vysvětluje Dyntar.

„Vnímáme totiž, že velká část mladé generace postrádá vlastnosti, které by dříve získala v rámci tréninku klasického sportu. Mluvíme zde o vlastnostech jako disciplína, respektování autorit, píle a jiných,“ přibližuje filozofii projektu zakladatel eSuby, který je ve světě esportů znám také jako Nodlle.

ladislav-dyntar-esuba

Foto: eSuba

Ladislav Dyntar, zakladatel českého herního týmu eSuba

Byť je hraní her v komplexním měřítku vnímáno širokou veřejností spíše jako pasivní forma zábavy, podle Dyntara mohou hry velice dobře rozvíjet pozitivní charakterové vlastnosti. K tomu je však zapotřebí hráče určitým způsobem vést. „Projekt je tak vhodný i pro rodiče, kteří například zvažují podporu své ratolesti v jejím oblíbeném koníčku, ale znepokojuje je, že jejich dítě tráví čas u počítače bez nějaké řádu či hlubšího smyslu,“ říká Dyntar.

Nyní mají možnost nabídnout jim něco podobného, jako kdysi rodiče nabídli nám, když nás přihlásili na fotbal. Rádi bychom změnili pohled široké veřejnosti na hraní her, protože víme, že pokud je hraní her správně uchopené, má nespočet pozitivních dopadů na rozvoj jedince,“ podotýká dvaatřicetiletý Nodlle.

Pro pokročilé i úplné začátečníky

V současné době je univerzita otevřena pro hráče League of Legends, a to pod vedením Tomáše „Nightshare“ Kněžínka, kterému se podařilo již několik svých svěřenců přivést mezi absolutní herní špičku. Zatímco Nightshare řeší s hráčem vše okolo hry, mentální kouč Miroslav Nečas má na starosti vše, co se odehrává v hlavě účastníka lekce. Vychází ze svých zkušeností načerpaných u sportovních reprezentací a olympioniků, takže se zájemce v rámci lekcí dostane do skutečně povolaných rukou.

Každá lekce trvá dvě hodiny a mohou se jí účastnit jak jednotlivci, tak celé týmy. Mimo zvýhodněné balíčky vyjde individuálního hráče lekce na 800 korun. Týmové lekce se může v případě League of Legends účastnit 5 hráčů, přičemž každého z nich vyjdou dvě hodiny strávené s profíky na 320 korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Lekce probíhají na dálku, takže jsou dostupné v podstatě každému. Jejich průběh je individuální na základě zkušeností hráčů a počtu zakoupených hodin. Nicméně každý hráč se může těšit na rozebrání tréninkových metod, vyhodnocení předaných záznamů a definovaní míst, kde je potřeba se zlepšit.

Dále následuje praktická zkouška pod vedením trenéra. Tato zkouška je taktéž rozebrána a pak přichází na řadu práce mentálního kouče, který hráče naučí některé mentální techniky a správnou životosprávu. Na závěr je celá lekce shrnuta pro co nejjasnější výstup. Jedna lekce je tedy z jedné čtvrtiny tvořena předzápasovým rozborem, z poloviny tvořena samotným hraním a poslední čtvrtina je věnována finálním analýzám.

esuba-univerzita2

Foto: eSuba

Dostatečná snaha a správné vedení se může hráče dovést až na úplný vrchol

„Lekci si může zaplatit i úplný začátečník, naši trenéři ji přizpůsobí tak, aby hráče co nejlépe uvedli do dané hry a připravili ho na jeho další kroky v ní. Nutno však podotknout, že největší hodnotu bude univerzita přinášet hlavně hráčům, kteří již danou hru znají a vědí, že by se v ní chtěli dále rozvíjet. Nebo také hráčům, kteří se klidně věnují úplně jiné hře, ale chtěli by zapracovat na svých návycích, životosprávě a přístupu k hrám obecně,“ přibližuje zakladatel eSuby.

Zázraky se nedějí na počkání

Univerzita je tak otevřena úplně každému, schopným hráčům, ale možná ještě více těm, kteří cítí prostor pro zlepšení. Jak ovšem Dyntar připomíná, stát se skutečně kvalitním hráčem zabere spoustu času a jedna jediná lekce v univerzitě k tomu s největší pravděpodobností stačit nebude.

samsung-unpacked

Přečtěte si takéSamsung představil našlapaný Note Ultra a fazolová sluchátka. Nečekaně ukázal i nový skládací telefonSamsung představil našlapaný Note Ultra a fazolová sluchátka. Nečekaně ukázal i nový skládací telefon

„Stejně jako vás nikdo nenaučí hrát tenis během jediného tréninku, ani my nedokážeme z hráče udělat profíka za jedinou lekci. Už po první hodině se u většiny hráčů dostavuje viditelné zlepšení a posun. Největších výkonnostních skoků se dosahuje jen dlouhodobou prací se studentem. Student na sobě musí i sám pracovat ve volném čase, a to nejen ve hře, ale hodně i mimo ni. V tom všem mu poskytneme vedení, ale odřít to na konci dne musí hlavně on sám,“ poukazuje na nutnost maximální angažovanosti ze strany hráče zakladatel eSuby.

pic_kouc_nightshare-min

Foto: eSuba

Tomáš „Nightshare“ Kněžínek se postará o zdokonalování zájemců ve hře LoL

eSuba momentálně připravuje další herní tituly, ve kterých by ráda nabízela služby profesionálního koučinku. Hráči se již brzy mohou těšit na mentorování ve slavných titulech jako Hearthstone, Fortnite či Counter-Strike, přičemž časem by mohly přibývat další hry. Dyntar připomíná, že jediným limitem jsou momentálně dostatečně kvalifikovaní trenéři. Jinak může univerzita nabídnout koučink v podstatě v jakékoliv hře.

To znamená, že klientů by mělo do budoucna jen a jen přibývat. Proto jsou ambice eSuby v tomto projektu vysoké a časem budou přicházet více propracované služby s ním spojené. Pro začátek je ale Dyntar spojený s aktuální formou, která přináší ten nejjednodušší způsob, jak si univerzitu vyzkoušet.

„Mezi hráči zatím sbíráme veskrze pozitivní feedback, nyní je našim úkolem ukázat tento koncept i rodičům a vytvořit z esport univerzity jeden z kroužků, na který začnou své děti přihlašovat,“ uzavírá Nodlle.