V Liberci vymysleli nástřik staveb, který dává čas hasičům. I hodinu chrání ocel před roztavením

Nástřik vědců z Liberce umí prodloužit dobu prohoření dřeva i roztavení ocele. Nyní ho testuje „pekelná výheň“ hasičů, patent už z trhu zmizel.

Iva BrejlováIva Brejlová

new-project-52-3

Foto: TUL

Le Van Su a Petr Louda z Fakulty strojní TUL

0Zobrazit komentáře

Vědci z Technické univerzity v Liberci přišli se speciálním nástřikem, který umí výrazně prodloužit odolnost dřevěné i ocelové konstrukce staveb proti vysokým teplotám. Jejich vynález prodlouží v případě požárů výdrž obou materiálů, které se v nich hojně používají, o desítky minut. To má obrovský význam – výrazně se totiž znásobí šance na únik a evakuaci osob v případě požáru. A nástřik tak může zachraňovat životy.

Patent už koupila česká společnost Comdes. Na kolik vyšel, strany říct nechtějí s tím, že jde o součást obchodního tajemství. Plánem ale je, že protipožární nástřik by časem mohl chránit například průmyslové haly, sklárny či slévárny.

Původně se přitom vědci zabývali zadáním ministerstva vnitra, které se soustředilo na ochranu dřevostaveb. Běžná neošetřená OSB deska prohoří za sedmnáct minut, když na ni však výzkumníci nastříkali dvoucentimetrovou vrstvu speciálního geopolymeru, dokázalo dřevo odolávat ohni sto minut.

„Byl to značný úspěch. Hasiči nám ale překvapivě řekli, že pro ně jsou nebezpečnější kovové stavby,“ říká vedoucí mezinárodního výzkumného týmu Petr Louda, který se využitím geopolymerů zabývá už dvě desítky let. A vysvětluje, že hasiči dokážou dobře odhadnout čas, kdy se zřítí dřevěný trám. U ocelových nosníků a konstrukcí už to tak ale není.

tul polygon

Foto: Adam Pluhař, TUL

Výcvikový polygon hasičů v Raspenavě, kde testují i nový nástřik

„Mechanické vlastnosti oceli se přitom mění už při teplotách 300 až 400 stupňů Celsia. Pokud má plamen 600 až 800 stupňů, je to otázka šesti až sedmi minut, na materiálu ale není vidět, že se mění jeho vlastnosti,“ vysvětluje odborník. S nástřikem odborníci dokázali tepelnou a mechanickou stabilizaci prodloužit na hodinu.

Vývoj trval pět let a teď už výtvor z Liberce před požárem chrání například ocelové nosníky plynového zásobníku v Praze-Satalicích. Prošel testováním v laboratoři a aktuálně jej hasiči zkoušejí v takzvané pekelné výhni, tedy kontejneru, kde simulují reálné situace a kde v topeništi přesahují teploty tisíc stupňů.

Uvnitř pekelné výhně

Výcvikový polygon Raspenava slouží pro hasiče libereckého kraje. Zdejší takzvaný flashover kontejner – aktuálně v podobě mezonetového bytu 5+1 o ploše zhruba 75 čtverečních metrů – si prošel si už řadou nepříjemných situací. A právě zde se nová látka testuje. A nejen to.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Od nástřiku geopolymerem očekáváme výrazné prodloužení životnosti hlavních nosných rámů i samotného kovového obložení spalovacího prostoru,“ popisuje náměstek ředitele HZS Libereckého kraje Jan Hrdlička a mluví přitom o tom, že i samotné cvičiště budou požárníci moct používat déle. Pokud to bude o pět až sedm let, budou prý spokojeni.

Vedle hasičů budou prostory ošetřené geopolymerem pravidelně monitorovat i výzkumníci. „Větší testovací zátěž než na hasičském polygonu už ani náš žáruvzdorný geopolymerní kompozit nemůže dostat,“ říká Louda.

Liberečtí vědci by si především přáli, aby se nástřik brzy stal automatickou součástí ocelových staveb. Materiál by mohl nahrazovat beton. Odborníci vyzdvihují, že geopolymery jsou proti němu ekologičtější, trvanlivější a vedle tepelné odolnosti mimo jiné i lépe absorbují zvuk.

Hipster, který ukáže tanky i zvířata Brd. Vojenské lesy mají nového průvodce ve virtuální realitě

Během podzimu budou na brdských turistických trasách přibývat stojany s QR kódy, které umožní nahlédnout i tam, kam to jinak není možné.

Eliška NováEliška Nová

vls-3

Foto: VLS

Lesník nové generace je nový projekt Vojenských lesů s virtuální realitou

0Zobrazit komentáře

Vypadá tak trochu jako hipster. Má plnovous, kšiltovku a bundu ideální do lesa. Není to ale hipster, nýbrž lesník nové generace. Stejnojmenný projekt představili Vojenské lesy a statky (VLS), které chtějí díky němu a také virtuální realitě ukázat na Brdy minulé i současné.

Pokud chodíte pravidelně do lesa, ale ještě jste nepotkali všechna zvířata, která jsou na informačních tabulích, pak přichází ta správná chvíle. Lesník nové generace totiž umí všechna tato zvířata vylákat z brlohů a nor a hezky je představit. To všechno díky rozšířené realitě, počítačovému modelování, umělé inteligenci a dalším technologiím. Díky tomu může do brdského hvozdu promítnout to, co se jinak schovává. Liška, jelen i puštík obecný tak mohou zůstat v klidu i přesto, že se ocitnou virtuálně tváří v tvář lidem.

Lesník nové generace má být vlastně takový nový hajný. Už ale nenosí pušku přes rameno a kabát dlouhý až na zem. „Naše lesy se mění. Smrkové monokultury postupně nahrazují smíšené, věkově a druhově pestré, odolnější vůči klimatické změně. A mění se i naši lesníci,“ popisují VLS s tím, že nyní jde spíš o správce krajiny, kteří ji spoluvytváří a chrání. A to všechno by měl projekt přiblížit.

vls-2

Foto: VLS

Virtuální realita přiblíží i zvěř žijící v brdských lesích

V Brdech se tak objeví terče s QR kódy pro použití aplikace Divočina v srdci Čech s novým virtuálním průvodcem. V sobotu projekt startuje na Brdském stromsázení v Jincích, postupně se ale během podzimu začne objevovat na brdských turistických trasách. A příští rok se objeví také v Ralsku. Už od soboty bude ale možné ochutnat všechno to, co služba nabízí. Prohlédnout si bude možné například zámeček Tři trubky, a to na věrném 3D modelu. Zámeček je přitom od místa sázení stromů vzdálený hodinu cesty autem.

Přenést se bude možné také na dopadovou plochu Jordán. Bývalé vojenské letiště a shromaždiště vojenské techniky je zhruba stejně daleko. Dnes je tu unikátní ekosystém s vřesem a borůvčím, což je pro nadmořskou výšku, kde se Jordán nachází, poněkud netradiční. A jsou tu také bunkry, ten velký dělostřelecký pochází už z roku 1936. Nahlédnout jde díky technologiím na dálku například i na Benešák, pěchotní srub, který se stal vojenským symbolem Brd, dnes je však zalitý betonem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě staveb je možné do prostoru promítnout i techniku, která tudy kdysi projížděla. Na bývalých tankodromech a střelnicích se najednou znovu objeví tank T-72 nebo vrtulník Mi 17. Virtuální průvodce ale ukáže brdské lesy také tak, jak vypadaly ještě mnohem dřív, než je zohavily tanky. Mezi takové věci patří i bývalý rybník, vedle kterého stála továrna na výrobu octa. Dnes je tu vodní nádrž Obecnice. Přesto, že ocet je už dávno pryč, vodní ploše se pořád říká Octárna.

„Lesník nové generace je symbol změny. A to nejen v lesnictví, ale i ve vzdělávání široké veřejnosti,“ říká vedoucí oddělení vnějších vztahů VLS Martin Zajíček. Kromě toho, že bude Lesník nové generace přítomný na turistických trasách, bude se postupně objevovat také na dalších akcích, které Vojenské lesy připravují, a také na procházkách, které pravidelně organizují. Všude tam by měl pomoci nejmladší generaci najít lásku k lesu a ke krajině.