V palírně Garage22 experimentům meze nekladou. Nechceme zůstat jen u ginu, říkají majitelé
Zakladatelé palírny Garage22 v Česku prorazili s mokem, který pro našince není tak typický – řemeslným ginem. Letos chtějí prodat přes 20 tisíc lahví.
V roce 2020 se začal v prostoru ukrytém v labyrintu holešovického Vnitroblocku pálit gin pod značkou Garage22. V průběhu tří let si ho oblíbila domácí barová scéna a rychle se dostal i za hranice Česka, kde získal hned několik prestižních ocenění. Zakladatelé craftové destilerie Ondřej Volák a Martin Přibík si totiž za svým ginem stojí a jeho výrobu vnímají jako řemeslo, v němž nemusejí omezovat své kreativní řádění a experimentování. Vznikají tak u nich i takové počiny jako třeba gin s lanýži nebo se špekem a křenem.
Češi jsou národem ovocných pálenek a piva. Což ostatně potvrzuje i krátká historka z výstupu na horu Gran Paradiso, o kterou se s vámi podělím. Ve čtyři ráno jsme stoupali v houfu Francouzů, kteří se na čtyřtisícový vrchol vydali společně s námi. Ptali se naší malé skupinky, odkud jsme. A když jsme odvětili, že z Česka, jeden z nich radostně vykřikl: „Slivovic!“
I přesto se Ondřej Volák s Martinem Přibíkem rozhodli obohatit český trh řemeslných alkoholů o mok, který pro našince není zase tak typický – o gin. Našli investora, díky němuž mohli vzít šest milionů a založit si vlastní destilerii Garage22 v pražských Holešovicích, která je součástí multifunkčního projektu Vnitroblock.
„Myslím, že jsme se za tu dobu hodně posunuli. Začátky byly dost punkové, mysleli jsme si totiž, že všechno bude jednoduché, což tak samozřejmě nebylo. A to jsme se na začátku drželi hodně zkrátka. Vsadili jsme na tři giny: Gin22, Pink, Habanero a původně skandinávský destilát Aquavit,“ vypráví Martin Přibík, když se setkáváme přímo v palírně.
Dnes už mají Volák a Přibík v portfoliu celou řadu ginů a ten základní, tedy Gin22, dokonce loni vyhrál zlato na světovém klání International Wine and Spirit Competition. Stálice postupně doplnil ještě citrusový Summer Gin, motýlím květem barvený Blue Gin a k tomu speciální edice, při nichž se může nejvíce vyřádit zejména Ondřej Volák. Ten totiž od začátku stojí za vymýšlením nových chuťových kombinací.
„Rád chodím do holešovické tržnice, koukám, co je v sezoně, občas tam potkám i nějakého šéfkuchaře, tak se pobavíme o tom, jaké suroviny zrovna zkombinoval. Inspiraci čerpám také v herbářích, jsem taková bába kořenářka. A pak něco vymyslím, Martin řekne, že je to blbost, já to stejně udělám a zjistíme, že je to docela fajn,“ usmívá se Volák, když přibližuje kreativní proces za recepturami.