V Praze je měsíční nájemné až třikrát nižší než splátka hypotéky. V Brně je situace obdobná

Podle indexu společnosti UlovDomov.cz se zdá, že bydlet v nájmu bude v Praze stále více lidí. Měsíční splátky hypotéky jsou totiž mnohem vyšší.

Zájemci o koupit bytů v Praze i dalších městech momentálně spíše vyčkávají

0Zobrazit komentáře

Přestože se ceny nájemného v Praze šplhají vzhůru, měsíční náklady jsou v případě nájmu stále třikrát nižší v porovnání se splátkou hypotéky. Naopak v Ostravě a Olomouci je splácení vlastního bydlení s platbami za nájem srovnatelné. Vyplývá to z indexu společnosti UlovDomov.cz, která zpracovala modelové srovnání bydlení v největších městech Česka.

Asi není velkým překvapením, že nejhlouběji do kapsy si lidé, kteří splácejí hypotéku, sáhnou právě v hlavním městě. Splátky hypotéky jsou totiž podle modelového příkladu na základě současných úrokových sazeb u kategorií bytů 1 + kk a 3 + kk více než dvaapůlkrát vyšší než u měsíčního nájemného. Ještě větší je rozdíl u nejžádanější kategorie 2 + kk, kde průměrný nájem vychází na 15 500 korun.

Splátka za hypotéku u bytu stejné rozlohy je ale třikrát vyšší a pohybuje se kolem 46 000 korun. To už je samozřejmě cena, kterou každý zaplatit nemůže, říká ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý. Ceny vlastního bydlení podle něj zvedla základní úroková sazba České národní banky. „Ceny nájemního bydlení proti tomu zažily po vypuknutí pandemie stagnaci a mírný růst zahájily až loni na podzim,“ doplňuje.

V Brně je situace obdobná jako v Praze. Podle Hrbatého lze index interpretovat tak, že v moravské metropoli je aktuálně měsíční splátka hypotéky zhruba dvojnásobná oproti měsíční platbě za nájem. Olomouc a Ostrava vychází ve srovnání pro zájemce o koupi bytu nejpříznivěji.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ceny měsíčních splátek jsou v těchto dvou městech u 90procentních hypoték srovnatelné s tím, kolik lidé zaplatí za klasický pronájem. U bytu v Olomouci kategorie 1 + kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 500 korun. Splátka 90procentní hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 5,97 procenta ročně by byla zhruba o 2 000 korun vyšší.

Pro výpočet indexu použila společnost UlovDomov.cz hypotéku na 90 procent zástavní nemovitosti. Ta je dostupná pro lidi do 36 let, kteří tvoří přes polovinu zájemců o hypotéky. Lidé starší 36 let podle současných pravidel ČNB dosáhnou na hypotéku na 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Využití 80procentní hypotéky by index o něco snížilo, vzrostla by však potřeba počáteční hotovosti.

„Například při 80procentním úvěru na byt 2 + kk v Praze se modelová splátka úvěru snižuje na 41 000 korun a tím pádem i index z 3,0 na 2,7. Na koupi takového bytu je však potřeba 1,7 milionu korun v hotovosti,“ upozorňuje Hrbatý.

Podle něj z dostupných statistik vyplývá, že nájemní bydlení bude hrát ve velkých městech do budoucna prim. Předpokládá, že se Česká republika postupně dostane do situace běžné v západních zemích „Lidé budou dál setrvávat v nájemním poměru, protože pořízení vlastní nemovitosti si prostě nemohou dovolit, uzavírá Hrbatý.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Trávník, obývák, trávník. Atriový dům naplnil moderním patricijům požadavky na sepětí s přírodou

Namísto lvů vítá hosty transparentní polykarbonát a příroda šimrá obyvatele atriového domu na chodidlech vykukujících z gauče.

atrium-lanskroun8

Foto: Alex Shoot Buildings

Transparentní polykarbonát garáže a kůlny místo lvů

0Zobrazit komentáře

Atriové domy byly populární především u dávných patricijů, tedy elit starověkého Říma. Přesto tato koncepce dokáže i dnes nabídnout nadčasové bydlení a splnit požadavky na maximální kontakt s přírodou při zachování soukromí. Příkladem je dům v Lanškrouně, který nahradil původní řadovku.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Bydlet, a přitom být neustále jednou nohou v přírodě. To je trend, díky kterému se z domů stávají vzdušné zámky plné řešení stírajících hranice mezi zahradou a obývacím pokojem, ložnicí či kuchyní.

Tomuto konceptu jde naproti i dům, který vznikl na místě bývalé dvoupodlažní řadovky v lanškrounské vilové čtvrti. Jeho majitel si přál bydlet v intenzivním kontaktu se zahradou a architekti studia Martin Neruda Architektura jeho přání vyslyšeli.

Dům kopíruje svažitý terén, a tak jednotlivé místnosti kaskádovitě plynou po pozemku dolů. Od dění na ulici je dům do L oddělen polotransparentním polykarbonátem, jenž tvoří stěny garáže a domku určeného k uskladnění zahradních potřeb. Tyto dva objekty a jejich překlad jsou vstupní branou do poklidného centrálního atria, které obytné části domu obkličují ze dvou stran.

atrium-lanskroun9

Foto: Alex Shoot Buildings

Atrium slouží jako prostředek k dosažení kontaktu s přírodou

Hlavní obytný prostor s kuchyní se nachází naproti vstupu na pozemek. Díky velkým proskleným plochám, jež lze rozevřít, je možné v letních měsících propojit atrium skrze obytnou část s velkou zahradou, která na ni navazuje. Tím se tato část domu promění na vzdušný obývák uprostřed zeleně.

Aby byly vnitřní interiéry chráněny před nepříznivým počasím i prudkými slunečními paprsky, mají zalamované železobetonové desky střechy značné přesahy. V interiéru tlumí masu betonových stropů, parapetů a překladů použití jasanových příček a také dubové či lité podlahy se sametově růžovou barvou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přírodní dřevo dostalo prostor také v případě kuchyňské linky, nábytku a dveří. Byla jím obložena i některá přepažení. Dřevěné obklady doplňuje tradiční bílá a dům tak působí čistým a vzdušným dojmem s notnou dávkou minimalismu.

Z oken ložnice, koupelny a dalších místností se majitelům nabízí výhled do zahrady atria a na vápnem bílenou stěnu, která je mementem původní zástavby. Vše doplňují keře, stromy a květiny, sametový trávník a ocelové sloupy podpírající železobetonovou střechu.

Záměrem je dovolit přírodě vzít si část ze zahrady zpět, nechat stěny zarůst zelení a ocel zreznout. Tím se ještě více umocní propojení domu s přírodou, na jejíž přítomnost je již nyní kladen podobný důraz jako na komfort samotného bydlení.

atrium-lanskroun7

Foto: Alex Shoot Buildings

Obytná část domu propojující atrium se zahradou

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání