V Praze je měsíční nájemné až třikrát nižší než splátka hypotéky. V Brně je situace obdobná

Podle indexu společnosti UlovDomov.cz se zdá, že bydlet v nájmu bude v Praze stále více lidí. Měsíční splátky hypotéky jsou totiž mnohem vyšší.

Zájemci o koupit bytů v Praze i dalších městech momentálně spíše vyčkávají

0Zobrazit komentáře

Přestože se ceny nájemného v Praze šplhají vzhůru, měsíční náklady jsou v případě nájmu stále třikrát nižší v porovnání se splátkou hypotéky. Naopak v Ostravě a Olomouci je splácení vlastního bydlení s platbami za nájem srovnatelné. Vyplývá to z indexu společnosti UlovDomov.cz, která zpracovala modelové srovnání bydlení v největších městech Česka.

Asi není velkým překvapením, že nejhlouběji do kapsy si lidé, kteří splácejí hypotéku, sáhnou právě v hlavním městě. Splátky hypotéky jsou totiž podle modelového příkladu na základě současných úrokových sazeb u kategorií bytů 1 + kk a 3 + kk více než dvaapůlkrát vyšší než u měsíčního nájemného. Ještě větší je rozdíl u nejžádanější kategorie 2 + kk, kde průměrný nájem vychází na 15 500 korun.

Splátka za hypotéku u bytu stejné rozlohy je ale třikrát vyšší a pohybuje se kolem 46 000 korun. To už je samozřejmě cena, kterou každý zaplatit nemůže, říká ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý. Ceny vlastního bydlení podle něj zvedla základní úroková sazba České národní banky. „Ceny nájemního bydlení proti tomu zažily po vypuknutí pandemie stagnaci a mírný růst zahájily až loni na podzim,“ doplňuje.

V Brně je situace obdobná jako v Praze. Podle Hrbatého lze index interpretovat tak, že v moravské metropoli je aktuálně měsíční splátka hypotéky zhruba dvojnásobná oproti měsíční platbě za nájem. Olomouc a Ostrava vychází ve srovnání pro zájemce o koupi bytu nejpříznivěji.

Ceny měsíčních splátek jsou v těchto dvou městech u 90procentních hypoték srovnatelné s tím, kolik lidé zaplatí za klasický pronájem. U bytu v Olomouci kategorie 1 + kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 500 korun. Splátka 90procentní hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 5,97 procenta ročně by byla zhruba o 2 000 korun vyšší.

Pro výpočet indexu použila společnost UlovDomov.cz hypotéku na 90 procent zástavní nemovitosti. Ta je dostupná pro lidi do 36 let, kteří tvoří přes polovinu zájemců o hypotéky. Lidé starší 36 let podle současných pravidel ČNB dosáhnou na hypotéku na 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Využití 80procentní hypotéky by index o něco snížilo, vzrostla by však potřeba počáteční hotovosti.

„Například při 80procentním úvěru na byt 2 + kk v Praze se modelová splátka úvěru snižuje na 41 000 korun a tím pádem i index z 3,0 na 2,7. Na koupi takového bytu je však potřeba 1,7 milionu korun v hotovosti,“ upozorňuje Hrbatý.

Podle něj z dostupných statistik vyplývá, že nájemní bydlení bude hrát ve velkých městech do budoucna prim. Předpokládá, že se Česká republika postupně dostane do situace běžné v západních zemích „Lidé budou dál setrvávat v nájemním poměru, protože pořízení vlastní nemovitosti si prostě nemohou dovolit, uzavírá Hrbatý.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym