V sídle společnosti Xixoio zasahovala policie, jednatel Richard Watzke byl zadržený

Před kontroverzním investičním projektem varovala Česká národní banka. Ruce pryč už od něj dal před časem i Radovan Vávra.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

watzke3

Foto: Xixoio

Richard Watzke, zakladatel Xixoio

0Zobrazit komentáře

Kontroverze okolo projektu Xixoio, který měl nabízet investice do digitálních tokenů, dostávají stále jasnější obraz. V jeho libeňském sídle totiž od úterního rána zasahuje policie, která si podle Seznam Zpráv vyžádala dokumenty od představitelů firmy. Hlavní muži projektu, Richard Watzke a Henry Ertner, byli při zásahu zadrženi, uvedly Hospodářské noviny a Týdeník Euro.

Mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej médiím pouze potvrdil, že se provádějí úkony trestního řízení. Blíže zásah nekomentoval. „Mohu pouze uvést, že Národní centrála proti organizovanému zločinu dnešního dne provádí úkony trestního řízení,“ sdělil mluvčí NCOZ Ibehej. Podle Hospodářských novin se detektivové zajímají o některé finanční operace, při kterých byly z Xixoio přesunuty na soukromé účty desítky milionů korun.

Z hlavních představitelů firmy se podařilo Seznam Zprávám zastihnout pouze menšinového akcionáře Xixoio. „Policisté za mnou přišli, měli nějaké otázky, vyžádali si nějaké dokumenty, ale netuším proč. Z jejich otázek bylo patrné, že mají ve věci chaos, například si mysleli, že obchodujeme s kryptoměnami,“ řekl pro SZ Byznys Jiří Machalický. Watzkeho, jakožto většinového akcionáře, se zkontaktovat nepodařilo.

Xixoio nabízí investice do takzvaných digitálních tokenů. „Xixoio emituje digitální aktiva (tokeny) vázané na reálná aktiva (firmy, nemovitosti, stroje atd.) a tyto tokeny zapisuje na blockchain. Můžete si to představit trochu jako digitální akcie firmy,“ píše společnost na svém webu.

Před rokem Česká národní banka (ČNB) varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli podle ČNB lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované.

S projektem byl spojen taktéž finančník Radovan Vávra. S pomocí rizikového  Xixoio chtěl prodávat chytré elektroměry, spolupráci ale utnul se začátkem války na Ukrajině„Franta a Kája mají pneuservis. Oni spolupracují. Maruška tam přijede vyměnit zimní kola. Je klient. Já byl Maruška,“ napsal Vávra v reakci na zprávu na Twitter. Z projektu zmizela později i Bankovní identita, která měla lidem usnadňovat přihlašování.

Více o společnosti Xixoio se můžete dočíst zde.

S přispěním ČTK