V symbióze s vinicemi. Syn slavného českého vinaře Mike Volařík staví v Mikulově nový hotel

Nový butikový hotel nabídne čtyřiatřicet apartmánů. Stavět se začne ještě letos a hotovo by mělo být v roce 2024.

Filip HouskaFilip Houska

boutique-wine-hotel_1

Foto: Volarik Capital

Vizualizace nového butikového hotelu v Mikulově

0Zobrazit komentáře

Lány vinic, kilometry cyklostezek, relaxační centra a poutavý Svatý kopeček, který láká davy turistů nejen z Česka. Mikulov je ikonickým jihomoravským městem, které má co nabídnout – a ví to i podnikatel, investor a světoběžník Mike Volařík, který pochází ze známé vinařské rodiny Volaříkových. Už před časem se rozhodl, že svůj rodný Mikulov zvelebí o nová stavení, mezi nimiž budou i hotely. Jeden už tam má a letos chce začít budovat další. Takový, který by svou architekturou zapadal do tamější malebné krajiny.

„Mikulov je pro mě místo s jedinečným geniem loci. Chtěl jsem tu proto vytvořit stavbu, která bude oslavovat vinařskou tradici místního kraje v nadčasovém pojetí,“ říká Volařík, kterého s Mikulovem pojí už fungující čtyřhvězdičkový wellness hotel a zároveň rodinné vinařství jeho otce Miroslava. Výsledkem jeho nové aktivity má být butikový hotel s pěti hvězdami, který má svým provedením splynout s okolní přírodou a působit skromným, byť elegantním dojmem.

Nové zázemí, které financuje Volaříkova investiční skupina Volarik Capital, vyroste na severním okraji města, v bezprostřední blízkosti Svatého kopečku, a nabídne čtyřiatřicet pokojů – každý se svou vlastní terasou. Součástí hotelu bude i zahrada s biotopem, podzemní wellness centrum, multifunkční prostor, lounge a hotelová restaurace s otevřenou kuchyní. Stavět se má začít ještě během tohoto roku s tím, že pokud půjde vše podle plánu, dokončeno bude v roce 2024.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na interiér si tým okolo Volaříka vybral architekty z britského ateliéru Jestico + Whiles, který se mimo jiné podílel i na návrhu resortu Zuri Zanzibar na Zanzibaru, jenž vlastní český miliardář Václav Dejčmar. „V něm má člověk pocit propojení s okolní přírodou a opravdu autentický prožitek toho, že je v Africe a ne v nějakém zaměnitelném hotelovém komplexu,“ říká Volařík k zanzibarskému hotelu, který je pro něj osobně velkou inspirací. I proto sáhl právě po Jestico + Whiles.

Interiér hotelu i jednotlivých pokojů je inspirovaný svislými liniemi, které odkazují na řady vinic. Důraz na vinařství jako takové se propisuje také do použitých materiálů a odstínů, přičemž velkou roli hrají ve vnitřním designu i kamenné prvky (inspirované dnes už zatopeným vápencovým lomem poblíž Mikulova). Interiér bude doplněn také o lokální zeleň a nechybí ani odkazy na koše, do nichž se tradičně sklízely hrozny.

boutique-wine-hotel

Foto: Jestico + Whiles

Pohled do jednoho z pokojů

„Nechtěl jsem vytvořit další moravský skanzen. Naší vizí bylo přenést typické vinařské a lokální prvky do nadčasového interiéru, aby si hosté užili kouzlo Mikulova i v moderním, ale stále útulném pojetí,“ říká podnikatel ke své vizi. Zajímavé je, že například na svítidle, které se má nacházet ve vstupním prostoru do hotelu, se podílela i česká sklářská společnost Preciosa, jež nedávno zazářila na Design Weeku v Itálii, a to se svou „melodickou instalací“.

Vznikající hotel je prvním z celkem čtyř chystaných projektů, které vyrostou na Volaříkem vlastněných pozemcích. Půjde o komplex apartmánových domů, rodinný resort a wellness komplex, opět pod taktovkou Volarik Capital, pod kterou dnes spadá třináct mikulovských apartmánů a zmíněný čtyřhvězdičkový Volarik Hotel.

Skupina bude mimo jiné v horizontu několika měsíců spouštět i investiční fond, který umožní podílet se na výstavbě developerských projektů také externím investorům.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Architekti z Brna představili obří nafukovačku. Má zlepšit veřejný prostor i pomoci s klimatickou změnou

V kruhové nafukovací instalaci se dají pořádat trhy, koncerty i přednášky. Poskytuje také ale stín a chrání před klimatickou změnou.

Eliška NováEliška Nová

Nafukovací kruh od KOGAA

Foto: Josema Cutillas

Nafukovací kruh od KOGAA

0Zobrazit komentáře

Je to čtrnáct metrů v průměru velký kruh, který je nafukovací a svítí. Není to však dětský sen, ale zařízení, které oživuje městský prostor a pomáhá s klimatickou změnou. Brněnské architektonické studio KOGAA navrhlo obří nafukovačku, se kterou nyní jezdí po světě. Jmenuje se Air Square.

„Air Square je mobilní veřejné prostranství, které aktivuje nedostatečně využívané městské prostory tím, že jim dává smysl a přináší do nich život,“ uvádí studio k projektu s tím, že řeší i problém s teplenými ostrovy, které se vytváří ve městech, kde materiály slunce spíš přitahují než naopak.

Vedle toho poslouží i jako poskytovatel stínu namísto vzrostlých stromů. „Horní prstenec je navržen jako velký stínící systém, který ochlazuje a poskytuje útočiště před sluncem a horkem,“ dodávají architekti. Právě tím pomáhá i s klimatickou změnou, protože ochlazuje okolní prostředí.

Užitečnou funkci má ale kruh i v noci. A to proto, že svítí a dokáže osvětlit tmavá a nebezpečná zákoutí. Kromě toho vytváří také městský prostor, který žije. Uvnitř prstence je na stěny možné promítat, může také posloužit jako místo k setkávání nebo pro nějaké organizované akce. A může se v něm také tančit.

Nafukovací kruh od KOGAA

Foto: KOGAA

Kruh se dá složit a za sedm hodin zase postavit jinde

Právě tanec se v nafukovačce odehrával na letošním City for the Future Budapest. Na květnovém expu a byznysovém fóru, které bylo zaměřené na chytrá řešení pro města, se v maďarské metropoli prezentovaly různé české firmy. Představit by se ale mělo Air Square následně i v dalších evropských městech, mezi nimi například i v Paříži.

Kromě nafukovacího prstence tvoří instalaci také dřevěná konstrukce. Ta je z CNC řezaných desek. „Konstrukce základů je navržena jako modulární systém složený ze svislých stojnic a vodorovných lavic. Komponenty jsou k sobě připevněny šrouby a vytvářejí kruhovou nosnou konstrukci zajišťující stabilitu celého objektu,“ líčí studio.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Lavice jsou různě polohovatelné, to znamená, že Air Square může sloužit mnoha funkcím. Je možné uvnitř kruhu pořádat trhy, koncert i přednášku. Nebo ho prostě dám lidem k dennímu užívání.

Druhou část dodala brněnská firma, která má s nafukovačkami bohaté zkušenosti. Jde o Kubíček Visionair, která vyrábí nafukovadla na míru. Na výšku má instalace až sedm metrů. Když už jí není v místě potřeba jednoduše se zase složí a postaví jinde. Zabere to asi sedm hodin.

Nafukovací kruh od KOGAA

Foto: Marcia Davis

Uvnitř nafukovacího kruhu se dá i tančit

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání