V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci. Pokles platů je letos nejsilnější za poslední tři dekády

I když se reálná výplata snižuje, podle analytiků zatím nedochází k tomu, že by si lidé říkali o vyšší mzdy. Nepřilepší si zřejmě ani příští rok.

Peter BrejčákPeter Brejčák

broskve

Foto: Michael Burrows/Pexels

Reálná výplata se v Česku snižuje, domácnosti proto chudnou

0Zobrazit komentáře

Inflace je stále vysoká a mzdy sice rostou, ovšem ne takovým tempem jako ceny. Výsledkem je to, že české domácnosti reálně chudnou, jak ukazují aktuální čísla zveřejněná Český statistickým úřadem. Pokračující propad reálných mezd se už projevuje v jejich snížené spotřebě. A analytici se shodují, že vzhledem k výši inflace se budou reálné příjmy snižovat i v příštím roce. I když už pomalejším tempem než nyní.

Nominálně se průměrná mzda podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. Reálná mzda se však po zahrnutí inflace meziročně snížila o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále, kdy průměrná mzda těsně přesáhla hranici 40 tisíc korun.

„Pokles reálných mezd je letos nejsilnější za poslední tři dekády, což je již znát v citelném poklesu spotřeby domácností,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle něj sice budou v příštím roce růst nominální mzdy, vzhledem k vysoké inflaci se ale reálné příjmy domácností opět sníží zhruba o dvě procenta.

Dřívější analýza přitom ukázala, že inflace, která podle aktuálních dat již začala klesat, nedopadá na všechny skupiny obyvatel stejně. U některých může být vzhledem k různému nákupnímu chování i dvojnásobná oproti té oficiální. Nejhůř jsou na tom nejchudší.

ceska-koruna-tisic1

Přečtěte si takéPřipravte se, všichni zchudneme aneb Průvodce ekonomickým děnímPřipravte se, všichni zchudneme. Čtěte jednoduchého průvodce aktuálním ekonomickým děním

„V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci a nejinak tomu bude zřejmě i v závěru roku. Možná některé firmy uspíší bonusy, nicméně půjde většinou jen o jednorázovou akci, která trend mezd zásadně nezmění,“ uvedl k údajům ČSÚ hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

„Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší,“ dodal Dufek.

I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška je propad reálných příjmů důsledkem vysoké inflace. „Veřejný sektor i podniky čelí velkým finančním nejistotám, na něž reagují ořezáváním nákladů včetně mzdových. Tato mzdová restrikce, jakkoliv lidsky nepříjemná a politicky obtížná, je zřejmě nutnou podmínkou pro zkrocení inflace. Dobrou zprávou pro domácnosti je, že zaměstnavatelé zatím nepoužívají pro snížení nákladů nástroj hromadného propouštění.“

„I když pokračuje trend, kdy se lidem reálná výplata snižuje, nepozorujeme, že by si ve větší míře říkali o vyšší mzdy. Naopak je vidět větší opatrnost jak při změně zaměstnání, tak i při žádostech o navýšení mzdy,“ upozornila expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová.

Podle generálního ředitele společnosti Up Česká republika Stéphana Nicolettiho donutil pokles reálných mezd už tři čtvrtiny zaměstnanců k výraznému omezení některých výdajů.

„Vzhledem k současné situaci se podle našich dat největší úspory týkají dovolené, stravování v restauracích, kultury, ale také třeba sportovních aktivit. Obecně platí, že lidé šetří omezením nákupů lepších či kvalitnějších produktů nebo služeb. Stejně jako značkových výrobků,“ uvedl.

S přispěním ČTK