Vánoce podle designérů: Na strom zavěste stará vykrajovátka nebo vyrobte svícen z rozbitého hrnku
O letošních Vánocích frčí hlavně přírodní motivy a i tyto svátky začínají podléhat udržitelnosti. Designérky radí, jak na výzdobu, aby byla trendy.
Za tradici vánočního stromečku vděčíme podle všeho Němcům, kteří ho začali zdobit v šestnáctém století. Používali k tomu hlavně jablka a ořechy. A jak je známo, trendy se opakují – a to dokonce i ty, které jsou stovky let staré. Pokud tedy i dnes použijete k vánoční výzdobě právě jablka a ořechy, rozhodně neuděláte chybu.
„Poslední roky si všímám trendu přírodních materiálů a barev. Hodně se používají papírové dekorace, třeba hvězdy z hnědého papíru, jede skořice, suché pomeranče, dřevo, slaměné věci nebo dokonce kusy stromů,“ vyjmenovává architektka Vera Hampl. Její studio VH Architects se zabývalo rezidenčními interiéry, teď se zaměřuje hlavně na komerční prostory.
I do tak silné tradice, jako jsou Vánoce, se tedy evidentně promítá i téma udržitelnosti. Ta se dá uchopit různě. „Líbí se mi trik, který používají Japonci, kteří rozbitý porcelán slepují zlatou barvou. I já ráda experimentuji s věcmi, které se rozbily a nedají se použít pro svůj původní účel,“ uvádí Hampl. A tak je možné třeba rozbitý porcelánový hrnek opět slepit, přizdobit jmelím nebo větvičkou, otočit dnem vzhůru – a svícen je na světě. Podobně se dá podle architektky pracovat také s rozbitými skleničkami a mnohým dalším. Chce to jen kousek fantazie.
Podle Jany Pařízkové ze Studia interiérového designu, které se zaměřuje na odvážné a hravé vnitřní prostory, se dá experimentovat téměř se vším a záleží na každém, co si na stromek navěsí. „Z těch tradičnějších věcí mě aktuálně zaujaly po domácku vyrobené ozdoby ze starých a trochu zrezlých vykrajovátek na cukroví. Z těch modernějších je pak aktuálně velká nabídka sametových ozdob a také skládaných papírových ozdob, které dávají výzdobě trochu jiný nádech, než jsme zvyklí,“ uvádí Pařízková.
Co se přírodních materiálů týče, hezky se dá prý pracovat také s vlnou. Dají se z ní vyrábět vlněné koule, takzvané pompony. Mohou to ale být i vánoční řetězy. Anebo z ní lze rovnou uplést i něco pod stromeček. Pro minimalistickou výzdobu je pak dobré se inspirovat u Skandinávců.
Návrat k tradici se týká i barev. A tak frčí hlavně vínově červená, zelená či champagne. Na milost lidé vzali také barevná světýlka. „Poslední roky byla na venkovním osvětlení k vidění převážně jenom světýlka studená bílá či teplá žlutá. Ta vícebarevná byla jaksi zapovězená, protože byla zřejmě příliš retro, teď se ale začínají vracet. Mám z toho radost, byť nemusí zrovna blikat způsobem navozujícím epileptický záchvat. Rozmanitost je ale hezká,“ míní interiérová designérka. I Hampl používá ráda osvětlení, vedle teplého bílého světla i to jednobarevné, třeba jen v modrých tónech.