Vánoční svátky s neotřelým britským humorem. Ricky Gervais znovu dorazil na Netflix

Hledáte něco, čím se o svátcích i kdykoliv mezi nimi pobavit? Na Netflix právě dorazil nekorektní stand-up, který vyprodával haly.

Filip HouskaFilip Houska

ricky-gervais-netflix

Foto: Netflix

Britský komik a herec Ricky Gervais

0Zobrazit komentáře

Loni vyrazil Ricky Gervais na Netflix se svým stand-upovým speciálem SuperNature, se kterým bavil diváky nad tématy pravidel vtipkování, rozmazlování koček nebo nadpřirozena. Letos svůj neotřelý humor na obrazovkách zopakuje, a to rovnou v díle, které vychází z jeho úspěšného turné Armageddon, které poznala i Praha. Dámy a pánové, právě k vám domů letí dávka správného britského humoru.

V nabídce Netflixu se dnes ráno objevilo jeho nové, hodinu dlouhé vystoupení, ve kterém se nebojí otírat o politickou korektnost, o přecitlivělost lidí – a ve výsledku také o konec lidstva. I proto se stand-upový speciál Rickyho Gervaise, jednoho z nejvlivnějších britských komiků od dob Charlieho Chaplina, nazývá Armageddon, stejně jako jeho úspěšné turné, ze kterého novinka vychází.

Právě jeho poslední šňůra stand-upů měla vydělat v přepočtu přes 700 milionů korun a Gervais s ní vyprodával sály v celé Evropě včetně Prahy, kam přijel v březnu. Velkých ohlasů se dočkal ale i za oceánem, například v Los Angeles stanovil rekord, když obdržel nejvyšší honorář za stand-upové vystoupení jednoho komika v historii. Jen díky němu si přišel na téměř 40 milionů korun (v hrubém).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejen že bavil publikum a testoval jeho odolnost vůči černému humoru, z výdělků v rámci tohoto turné se zároveň snažil pomáhat, konkrétně zvířatům. Charitativním organizacím na ochranu zvířat se z dodatečných zisků z prodeje platinových vstupenek zavázal věnovat přes 50 milionů korun. „Doufám, že psi, kočky, nosorožci a opice investují tyto peníze moudře, protože až se moje kariéra zhroutí, budu je potřebovat zpět,“ dodal.

O Gervaisovi je obecně známo, že nechodí daleko k velmi ostrým vtípkům – a kontroverze ho potkala i teď, těsně před uvedením speciálu na Netflixu. V jednom klipu si totiž dělal legraci z nevyléčitelně nemocných dětí, které nazýval slovem na „r“. Rychle se vyrojila kritika a tisíce lidí měly podepsat petici za odstranění této narážky. Komik se ale ohradil a řekl, že to jsou pořád „jen vtípky“.

Pokud nicméně hledáte příležitost, jak si zpestřit vánoční svátky i dny, které budou následovat, Ricky Gervais: Armageddon může být vhodným a vtipným, byť ne příliš korektním způsobem.

Žádné pohádky a Pelíšky. O svátcích si pusťte modrookého samuraje, Jacksonův horor nebo humor z Polska

Psycho mecha anime Neon Genesis Evangelion, přemýšlivý Aftersun, indickou jízdu RRR či Con Air s Nicolasem Cagem. Co si během Vánoc pustíte?

Michal MančařMichal Mančař

michal-mancar_filmy_2023

Foto: CzechCrunch

Na Tři oříšky pro Popelku můžete protentokrát zapomenout

0Zobrazit komentáře

Tohle není žebříček těch nejvánočnějších, nejsvátečnějších a nejroztomilejších filmů a seriálů, co si máte pustit kolem Vánoc. Tohle je výběr toho nejzábavnějšího, co jsme v posledních měsících viděli – a co by vás mohlo vyléčit z přeslazeného a přesalátovaného dárkobraní. Je libo komediální horor Petera Jacksona (ano, toho, co natočil Pána prstenů), teenage variaci na Tarantina anebo třeba psychedelické anime s obřími roboty?

Hana Němečková, producentka podcastů, doporučuje:

Aftersun na HBO Max

Pro mě jeden z filmů roku, který může naředit vánoční řachandu zamyšlením nad vztahem s rodiči. Režisérka Charlotte Wellsová sleduje mileniálku Sofie, která vzpomíná na poslední dovolenou se svým tátou. Malá Sofie má s otcem Calumem vztah plný důvěry, spiklenectví i překvapivé hloubky na to, že se nevídají tak často – přesto neví, co všechno se v něm odehrává. Po zhlédnutí budete mít pro rodiče možná více pochopení, nebo naopak budete po porozumění více tesknit. Nikdy si s nimi nebudete moci otevřeně popovídat v jejich třiceti, byť tehdy dost možná prožívali podobné věci, se kterými se teď perete vy.


Vojtěch Sedláček, muž se slabostí pro vše historické a kreslené, doporučuje:

Blue Eye Samurai na Netflixu

Izolace vůči vnějšímu světu byla dlouhodobou obrannou strategií Japonska. Infiltraci krutosti ze Západu však nešlo zabránit zcela úplně, jak potvrzuje i modrooké dítě, kterému pomohla ustát těžký osud jedna jediná motivace – pomsta. Modrooký samuraj se proto vydává hledat ty, kteří nemají v jeho zemi co dělat, a přitom za sebou zanechává krev. Tahle kreslená krusáda za tvrdošíjným naplněním cíle je příjemným překvapením schopnosti amerických tvůrců fušovat do práce japonským kolegům.

https://www.youtube.com/watch?v=nJ1yQn17lbE


Pavlína Nouzová, zaslepená fanynka mistra Nicolase Cage, doporučuje:

Con Air na Disney+

Je to muž mnoha tváří – zoufalec hledající smrt v Las Vegas, mladý chemik, zlodějíček aut… Nicolas Cage za svou kariéru natočil úctyhodný počet filmů, třeba i pět za jediný rok. V dobách, kdy byl na vrcholu, se ale stal také akčním hrdinou. Vězněm, který v den svého propuštění na svobodu musí čelit bandě zlodějů v uneseném letadle. Mistrovský zástupce akčního žánru, kterého produkoval Jerry Bruckheimer, zpestří pohádkami zaplavenou televizi. A pokud byste se rozhodli připomenout si ještě jeden devadesátkový film s Nickem v hlavní roli, Disney+ nabízí i stejně povedenou Skálu.


Vojtěch Sedláček, muž se slabostí pro vše historické a kreslené, doporučuje:

1670 na Netflixu

Vítejte v Polsku ve druhé polovině 17. století, kde se jeden z tamních šlechticů Jan Pawel snaží prosadit na potravním řetězci šlechty, stát se nejznámějším Janem Pawlem v zemi a dosáhnout až na královskou korunu. Problém ovšem spočívá v tom, že je úplně pitomý. V případě jeho dvou synů navíc nepadlo jablko daleko od stromu, a tak vše musí zachránit ženy a vykořisťovaní nevolníci. Satirický seriál plný bláta, sena a humoru nabízí víc, než by se mohlo na první dobrou zdát.


Lucie Černohlávková, které po spoustu večerů zbývá energie už jen na detektivky, doporučuje:

C. B. Strike na HBO Max

Jedním ze symbolů vánočního odpočinku jsou pro mě detektivky. Seriálového zpracování se dočkaly i ty, které píše J. K. Rowlingová pod pseudonymem Robert Galbraith. Je to civilní a svižná podívaná, která má spád a přímočarost. A zatímco bobtnající knihy už místy ztrácejí své kouzlo, seriál tím netrpí. Prostě sledujete soukromého detektiva Cormorana Strikea, svéhlavého, schopného a sympatického veterána z války v Afghánistánu, a jeho podobně schopnou asistentku a později parťačku Robin, jak řeší jeden zapeklitý případ za druhým. Ano, klišovitě mezi nimi něco klíčí, ale to můžete ignorovat. Vždycky vítaným bonusem je naopak prostředí Londýna a dalších britských lokalit.


Sára Goldbergerová, která má ráda japonské anime, doporučuje:

Neon Genesis Evangelion na Netflixu

Ve svátečním duchu se alespoň přeneseně nese kultovní japonská anime série režiséra Hideaki Anna. Stejně jako Vánoce totiž souvisí s křesťanskou vírou – celá je totiž postavená na symbolech ze Bible. A tím veškerá souvislost, která je přece jen trošku šroubovaná, končí. Jde ale o skvělou postapokalyptickou mecha jízdu plnou obřích robotů a záhadných příšer z vesmíru, propletenou se skvěle propracovanou psychologií postav, které budete milovat i nenávidět. S postupujícím dějem je to celé navíc čím dál záhadnější a psychedeličtější.


Luboš Kreč, který se často a rád bojí, doporučuje:

Braindead: Dead Alive

Vánoce jako čas usebrání a klidu? Ale jděte, s dětmi si nejvíc užíváme hororové večery. Tohle jsem jim ještě nepustil a zřejmě ani nepustím, ale vám to klidně doporučím – protože když pominete tu záplavu krve, střev a mozků, které na vás v určitou chvíli začnou padat ze všech směrů (představovali jste si někdy, co s lidským tělem dělá zahradní sekačka?), je to vlastně roztomilá, skoro loutková komedie o jedné nemocné exotické opičce a jakou neplechu svou chorobou způsobí. A také je dobré si připomenout, s čím a v jakém oboru Peter Jackson, kterého většina filmových příznivců zná díky adaptacím Pána prstenů, před 30 lety začínal.


Hana Němečková, producentka podcastů, doporučuje:

Reservation Dogs na Disney+

Teen seriál z prostředí rezervace původních obyvatel v americké Oklahomě smlsnete sami nebo společně se svým teenagerem. Je to taková sonda do městečka bez budoucnosti. Čtveřice hlavních mladých postav zformovaná v lokální gang krade vše od mědi po trucky s brambůrky, aby si z lupu našetřili na útěk do vysněné Kalifornie. Na námětu se podílel novozélandský režisér Taika Waititi (Thor, Králíček Jojo), takže čekejte i trochu metafyzična a černý humor. A také tarantinovský vibe, ostatně název seriálu odkazuje k jeho Reservoir Dogs.


Pavlína Nouzová, zaslepená fanynka mistra Nicolase Cage, doporučuje:

RRR na Netflixu

Máte rádi Bollywood? A co Tollywood? Pokud chcete proniknout do filmové produkce mimo Evropu nebo Spojené státy, indický RRR je skvěle přístupný snímek, který oslnil i porotu na udílení Oscarů. Má sice úctyhodné tři hodiny, ovšem ty jsou napěchované akcí a písničkami, před nimiž leckterá koleda zbledne závistí. Film se odehrává v koloniální Indii, kde se setkají Raju a Bheem, jeden indický policista „posluhující“ Britům a druhý příslušník kmene, který pátrá po unesené dívce. Připravte se na přátelství i zradu, dojemné scény, souboj muže proti tygrovi a možná i nějaké to šermování… motorkami.