Váš telefon není tak v bezpečí, jak si myslíte. Češi pomáhají úřadům odemykat zařízení, vytáhnou data i z Apple Watch

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

compelson-1Story

Foto: Compelson

Dušan Kožušník, ředitel firmy Compelson

0Zobrazit komentáře

Co se stane na iPhonu, zůstane na iPhonu. Společnost Apple si už dlouho zakládá na své neprolomitelné ochraně dat uživatelů, před časem dokonce rázně odmítla spolupracovat s FBI na odemčení telefonu teroristy. Bezpečnostní složky si nakonec poradily i bez ní a obrátily se na hackery. Extrakce dat z digitálních zařízení má dnes samostatný rostoucí trh a jeho významnou součástí je také česká firma Compelson. Její produkty dokážou odemknout více než tisíc mobilních přístrojů.

Nástroj MOBILedit s tímto účelem spadá do oblasti takzvané digitální forenzní vědy, v dnešní době jedné z významných a zároveň veřejnosti nepříliš známých částí kriminalistiky. Zločinci totiž mohou mít ve svých zařízeních uložené inkriminující materiály, důležité zprávy, informace o poloze v určitém čase nebo třeba záznamy telefonátů. Vše z toho může představovat klíčový důkazní materiál, který by však podle Applu neměl vidět nikdo kromě majitele daného zařízení.

„Dnes pro vyšetření zločinu nestačí otisky prstů, DNA identifikace a klasické fyzické metody. Je potřeba zajistit i digitální stopu. Bez ní by se mnoho případů nevyřešilo,“ říká ředitel Compelsonu Dušan Kožušník pro CzechCrunch. Odkazuje přitom například na nedávný případ v Řecku.

Muž, který zavraždil svoji manželku, se snažil svůj čin svalit na vymyšlené lupiče, jeho vlastní telefon a chytré hodinky jeho ženy ho ale usvědčily ze lži. V telefonu se objevila vyostřená korespondence, hodinky zase měřením pulsu vraždu zaznamenaly v reálném čase o několik hodin dříve, než muž zavolal policii.

Jak prolomit ochranu Applu

Na veřejnosti a hlavně ze strany výrobců se často mluví o tom, jak například ochranu Face ID od Applu nelze podvést fotografií. Paralelně s tím ovšem prý existuje několik málo velmi tajných nástrojů, které vlády dokážou v extrémních případech použít k obejití zabezpečení. Obecně přesto platí, že se Face ID a zařízení od Applu bez hesla překonat nedají a spíše se některým hackerům podaří najít chybu v softwaru, která umožní tzv. brute force odemčení zkoušením obrovského počtu hesel.

Společnost Compelson se nicméně nedávno pochlubila tím, že jako první na světě dokáže získat užitečná data z Apple Watch, nejpopulárnějších chytrých hodinek. Ani zde se ale zatím vyšetřovatelé neobejdou bez kódu pro přístup. Ten ve velkém počtu případů získají od samotného majitele.

Dušan Kožušník firmu Compelson založil už v roce 1991, kdy se jejím hlavním zaměřením stal vývoj antiviru pro MS DOS a později Windows. Jedním z prvních programátorů společnosti byl i dnešní ředitel Avastu Ondřej Vlček. Později začali experimentovat s dalšími rodinami produktů – jako příklad etického hackingu například vytvořili nekonečné telefonní karty, umožňující volat zcela zdarma v telefonních automatech.

compelson-3

Foto: Compelson

Tým společnosti Compelson

Následující nástup éry GSM mobilních telefonů ve druhé polovině 90. let pak znamenal výraznější rozšíření okruhu byznysu. Nejdříve vznikl software SIMedit pro získávání dat ze SIM karet, o nějž projevily zájem i bezpečností složky ze Spojených států. Počátkem nového tisíciletí pak začaly vznikat nástroje MOBILedit, zaměřené přímo na oblast mobilní komunikace a forenzní analýzy. Ty jsou v Kožušníkově firmě dodnes hlavní, a dokonce čím dál tím relevantnější oblastí zájmu.

Nástroj MOBILedit Forensic používají bezpečnostní složky ve 119 zemích po celém světě od FBI a CIA ve Spojených státech přes Scotland Yard ve Spojeném království až po Policii České republiky. Společnosti poskytující nástroje na forenzní analýzu digitálních zařízení jsou v současnosti obecně velmi žádané. Třeba izraelský Cellebrite letos vstoupil na akciový trh a momentálně má valuaci kolem 1,7 miliardy dolarů.

V posledním roce se česká firma zaměřuje na růst, přičemž sama sebe staví do stejného ranku jako právě zmíněný Cellebrite nebo další podobně zaměřené společnosti jako MSAB či Magnet, jež za sebou mají vstup na burzu. „Daří se nám s nástrojem MOBILedit pronikat po celém světě a chceme svoji síť nabídnout i dalším tuzemským podnikům. Proto vedle vývoje vlastních nástrojů hledáme projekty, kterým rádi pomůžeme v jejich začátcích,“ říká Kožušník.

Bezpečnostní díry a extrakce informací

Forenzní analýza se v zásadě spoléhá na bezpečnostní díry v softwaru, respektive v jeho interakci s hardwarem. Součástí produktu MOBILedit Forensic je proto jak speciální program, tak hardwarový kufřík s různými konektory a třeba také s klonovacími SIM kartami. Pro samotné získání dat z odemčeného telefonu se nicméně typicky používá běžný kabel pro připojení.

Pokud chce vyšetřovatel použít pokročilé hardwarové metody, poslouží mu speciální čtečka, kterou se připojí do skrytého diagnostického konektoru. Ten má mnoho zařízení pro zjednodušení servisu, byť zrovna pro iPhone to neplatí. „Produkty Applu jsou dlouhodobě jedny z nejbezpečnějších na trhu. I mistr se ale někdy utne,“ podotýká Kožušník.

Vysvětluje, že digitální forenzní věda čelí třem základním problémům podle úrovně proniknutí do zařízení. Základem je odemčení zařízení následované extrakcí dat a syntaktickou analýzou, zjednodušeně řečeno jejich uspořádáním do přehledných struktur. Forenzní nástroje přitom často dokážou získat i smazané zprávy ze SIM karty nebo odstraněné soubory. Poslední výzvou je zpracování získaných dat a výběr těch, která jsou relevantní pro účely kriminalistů. Mohou to být důkazy trestné činnosti, ale samozřejmě také informace zprošťující viny.

iphone1

Foto: Onur Binay/Unsplash

iPhone je podle Compelsonu skutečně téměř neprolomitelný

Třetí problém je z hlediska bezpečnostních složek nejdůležitější, vlastně jediný, který je zajímá, a zároveň potenciálně velice náročný. Často se pracuje s velkými objemy dat třeba i ze stovek zařízení, manuální procházení tedy nepřichází v úvahu. „Policisté na to často nemají čas, třeba kvůli nedostatku lidí nebo tlaku na dokončení vyšetřování,“ zmiňuje Kožušník. Compelson k tomu používá strojové učení, trénované například pro nacházení fotografií zbraní, peněz, násilí nebo obsahujících dětskou pornografii.

Tento systém samozřejmě není dokonalý, takže se v závěru musí počítat s potvrzením ze strany člověka. Výrazně ale práci kriminalistů usnadní a je vlastně přesnou analogií ohledávání místa činu – místo policistů oprašujících otisky na poničeném nábytku nastupuje software identifikující potenciální vodítka. Finálním výsledkem je přehledný report uznávaný soudy, které prosté fotografie či snímky obrazovky mnohdy jako důkazy neuznávají.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nástroj od Compelsonu dokáže pracovat se všemi mobilními zařízeními od starých tlačítkových telefonů přes starší i dnešní smartphony až po tablety. Zároveň dokáže odemknout více než tisícovkou zařízení a extrahovat data z více než tisíce aplikací pro operační systémy iOS i Android. Na seznamu jsou například Airbnb, Dropbox, Facebook, Messenger, Instagram, Evernote, většina nástrojů Googlu i Microsoftu, PayPal, prohlížeč Safari, dokonce i Telegram a Signal pro Android.

Ze všech z nich lze získat detaily o účtech, kontakty, polohu, zaslané zprávy a mnoho dalších typů informací. Nástroj MOBILedit ale není jen o hackování mobilních zařízení pro účely kriminalistů. Existuje také verze pro běžné uživatele, která nabízí třeba snadný převod dat mezi přístroji, zálohování nebo záchranu smazaných souborů.

To, co nedokážou nástroje Compelsonu, umí zase produkty konkurence a naopak, každý navíc s různou mírou úspěšnosti. Bezpečnostní složky proto často pracují s více forenzními firmami najednou. Mezi výrobci zařízení a operačních systémů a forenzními společnostmi přitom neustále probíhají v zásadě závody ve zbrojení. Každá další aktualizace softwaru stejně jako každá nová verze telefonu může jeho prolomení stávajícími nástroji znemožnit.

compelson-2

Foto: Compelson

Chytré hodinky Apple Watch

„Operační systém a telefon je z hlediska hackera celek, software totiž komunikuje s jednotlivými čipsety pomocí ovladačů,“ vysvětluje Kožušník. Právě v této integraci obou složek je nejčastěji chyba, kterou lze využít k prolomení zabezpečení. A ne náhodou se ji povede nalézt spíš u zařízení s Androidem. Už samotný Google prý bezpečnost operačního systému dlouho moc nezajímala a začal na ní více pracovat až v posledních letech, částečně kvůli tlaku ze strany produktů Applu.

Šéf Compelsonu zmiňuje například šifrování jednotlivých souborů, a ne celého úložiště najednou, což je technicky mnohem jednodušší, ale také snadnější na prolomení. Zatímco Apple šifrování na úrovni souborů poprvé aplikoval u iPhonu 5S v roce 2013, Android na něj čekal ještě další tři roky. Bezpečnostní nestabilita se pak dlouho objevovala u práce s operační pamětí. Systém Googlu na ni byl vždy podstatně náročnější a když se naplnila, telefon byl snáze napadnutelný.

Dnes jsou prý oba systémy z hlediska architektury i bezpečnosti už velice blízko, kamenem úrazu ale zůstává práce s hardwarem. U Androidu si každý výrobce musí software upravit pro vlastní produkty a někdy při tom na zabezpečení příliš nedbá nebo mu chybí dostatečné know-how. Najít cestu do telefonu pak netrvá moc dlouho. Před časem ale americký Národní institut standardů a technologie zjistil, že extrahovat data z telefonu Huawei P20 Pro bylo těžší než z jen o pár měsíců staršího iPhonu X. Jak zmínil Kožušník, i mistr se někdy utne.

Měly by existovat byty, kde není možná domovní prohlídka?

Obecně prosperita a překvapivě vysoká technická úspěšnost společností pro hackování telefonů a extrakci dat znamená dvě věci. Většina výrobců telefonů do svých produktů nejspíš nezabudovává zadní vrátka, v zásadě totiž ani nemusí. A perfektně zabezpečené soukromí, které Tim Cook označuje za zásadní téma současnosti, je do určité míry iluzí, pokud nevlastníte zařízení s pokročilým šifrováním.

„My sami žádné hackování neprovádíme, jen svoje produkty poskytujeme vybraným vládám, bezpečnostním složkám a forenzním laboratořím,“ zdůrazňuje Kožušník. Na otázku, jestli se mohou dostat do rukou i subjektům s nekalými úmysly, vysvětluje, že Compelson spolupracuje s jednotlivými zeměmi přes velvyslanectví a na základě tendrů. Prý se tedy ani nestává, aby vůbec komunikovali s někým, kdo by „neprošel sítem“.

compelson-4

Foto: Compelson

Dušan Kožušník, ředitel firmy Compelson

Na diskuzi mezi soukromím a veřejnou bezpečností pak Dušan Kožušník reaguje otázkou: „Bylo by dobře stavět takové byty, u jakých není možná domovní prohlídka?“ Vytváření zadních vrátek do operačních systémů kvůli možnému zneužití neschvaluje. Místo toho však věří, že by měl existovat paralelní trh hackovacích nástrojů třetích stran, které samy rozhodnou, kdo k nim dostane přístup.

Debata o digitální bezpečnosti je tak možná ještě složitější, než by si někteří mohli myslet. Neplatí jen totální soukromí na jedné a totální transparentnost na druhé straně, mezi nimi je široké šedé pole, v němž se pohybují digitální forenzní firmy jako Compelson, Cellebrite, Greyshift, MSAB a další. Jelikož část z nich operuje spíš mimo pozornost široké veřejnosti a nekomunikuje s médii, může být otázkou, kde přesně na pomyslné ose vlastně stojí.

„Já sám jsem svůj osobní telefon dlouho uzamčený heslem ani neměl. Říkal jsem si, že tam nemám nic zajímavého a nemám tu potřebu,“ říká Dušan Kožušník. Totéž si říká mnoho dalších uživatelů, často ochotných vzdát se části soukromí ve jménu veřejné bezpečnosti. Souhlasili by ale například novináři odhalující vládní konspirace nebo obyvatelé autoritářských režimů se „zakázanými“ přesvědčeními? Compelson opakuje, že s nikým, kdo by jeho nástroje mohl zneužít, nespolupracuje. Sám Kožušník teď zabezpečení používá.

Zásilkovna zaměstnala roboty, kteří jako první v Evropě dokážou rozdělovat zásilky. Chystá také doručování drony

Iva BrejlováIva Brejlová

zasilkovna-robot

Foto: Zásilkovna

Robot Zásilkovny

0Zobrazit komentáře

V depech Zásilkovny začali pracovat roboti. V podobě vozítek třídících zásilky jich teď v tom největším jezdí tolik, že co do počtu převyšují zaměstnance. Projekt, který stál desítky milionů korun, dokáže zvýšit počet roztříděných balíků na dvojnásobek. Firma se tím podle svého vyjádření stává první společností v Evropě, která začala zařízení v takové míře využívat. Během dvou let chce roboty další, tentokrát už vlastní výroby.

Pracoviště v pražských Štěrboholích má 12 tisíc metrů čtverečních a ze všech dep Zásilkovny je také vůbec největší. Na obvyklý provoz tu dnes panuje relativní klid. Balíky jsou celkem úhledně naskládané v klecích a zaměstnanci je po jednom berou a opatrně pokládají na nízká vozítka. Každé z nich veze právě jednu zásilku. Je tak malé, že některé z balíčků přesahují každý jeho okraj. Nevadí. Okamžitě po naložení s ním směřuje ke skluzu, jak tu říkají. K prostoru, který připomíná dětskou klouzačku a v němž se hromadí zásilky se stejným místem určení.

Všechno se odehrává na dvoupatrové konstrukci, kde vrchní patro je v úrovni vysokého člověka. Právě v těchto dvou patrech jezdí roboti, o kterých dnes zakladatelka Zásilkovny a šéfka celé skupiny Packeta Simona Kijonková říká, že „je to něco, co jsme ještě v celé Evropě neviděli“. Hledíme na hladkou spolupráci lidí a strojů, jejichž počet tu zaměstnance z masa a kostí převyšuje. Ve dvou takzvaných robodepech tu pracuje 190 robotů. A k nim 150 lidí.

zasilkovna-robot2

Foto: Zásilkovna

V depech Zásilkovny začali pracovat roboti

Takzvaní PackMani dokážou roztřídit během jediné hodiny přes deset tisíc balíků. Proti lidem, kteří to ve firmě dělali doteď, je to dvojnásobný počet. Navýšení potřebné – a podle Kijonkové prakticky nesehnatelné – pracovní síly je ale jen jedním z důvodů, proč tu roboti získali prostor. Dalším je nulová chybovost. A pomoc v rychlém růstu společnosti. Zatímco v roce 2020 doručila Zásilkovna 40,5 milionu zásilek, letos hodlá jejich počet zvýšit na 75 milionů. Už loňská čísla přitom znamenala nárůst o víc než 100 %.

Robotická vozítka se tu pohybují po speciálním koberci, který jejich trasu rozkouskoval na pole podobné šachovnici. Jen ve tvaru chodeb od zaměstnanců ke konkrétním skluzům a pak zase zpět. Kam mají jet, jim říkají kódy z balíků, které pracovníci skenují před každým naložením zásilky.

Jsme jako Amazon, ale lepší

Naživo PackMani podobně znějícího Pac-Mana ze slavné videohry, v níž žluté kolečko požírá kuličky, nijak nepřipomínají. Ale hledí-li člověk na jejich přehled z velína, kde se pohybují po chodbičkách jednotlivé tečky ve svých trasách, je jasné, kde ve firmě vzali inspiraci k jejich názvu.

„V rámci celé Evropské unie je to první taková technologie. Podobnou najdete v Amazonu v Americe, podobnou najdete v jihovýchodní Asii. Ale Amazon a jihovýchodní Asie takzvaně pickují, zatímco my sortujeme – rozdělujeme zásilky na směry. Jsme tedy první sortingovací systém na světě,“ uvádí pro CzechCrunch Kijonková.

kijonkova-simona1080

Foto: Zásilkovna

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a ředitelka skupiny Packeta

„Téma automatizace a robotizace na depech rezonuje v naší skupině Packeta zhruba tři roky. Je to ale velmi složité zavést do praxe. Protože systém třídění čistě lidskou silou, kterou jsme disponovali doposud, funguje skvěle. Potřebovali jsme tak dobře propojit lidskou sílu s tou robotickou. Do projektu jsme se intenzivně pustili přibližně před rokem,přibližuje Tomáš Dort, projektový ředitel PackManů.

Robotická předzvěst

V pražských Štěrboholích je první depo, kde roboti pracují. Každý rok se mají ale rozšířit na čtyři další, ve druhém v pořadí se objeví hned v prvním čtvrtletí následujícího roku. Investice do PackManů a okolní infrastruktury se tak zatím pohybuje v řádech desítek milionů korun, nyní ale bude úměrně narůstat.

„Hledali jsme řešení, které bude při rychlém růstu Packety rychle škálovatelné, tedy jednoduše rozebíratelné a přenosné. Tyto požadavky PackMani splňují. Když budeme potřebovat, můžeme je převézt z jednoho depa na jiné a posílit tam provoz,plánuje Kijonková.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tato zařízení se označují jako AGV vozíky. Pracovat můžou dvě hodiny v kuse a pak se 10 minut nabíjejí. Stejně jako zbytek projektu jsou české výroby, ale jsou jen jakousi předzvěstí toho, co se v oblasti robotiky v Zásilkovně teď bude dít. Roboty si zatím Zásilkovna skládá podobně jako stavebnici, sama si z technologií dodavatelů staví také robodepo, pro které se veškeré komponenty vyrábějí na míru.

Takové projekty a hledání dalších má na starosti místní Robotým. Tvoří ho desítky lidí a pracuje na rozvoji robotů i jejich zavádění na další depa. „Máme nejšpičkovější robotiky v rámci celé republiky, myslí si Kijonková. A to má zajistit další rozvoj s vlastními technologiemi.

Roboti a drony místo lidí

„Vidíte ty klece, které sem přivážejí manipulanti?“ ukazuje Kijonková k vysokým klecovým boxům na kolečkách, odkud pracovníci berou balíky, které pak pokládají na roboty. „Budeme mít systém, ve kterém robot přijede pod klec, zvedne ji a odveze. Takové věci si chceme vyrábět a vymýšlet sami. A kluci už na tom pracují,“ doplňuje.

Další technologie mají zajistit, aby roboti unesli víc než aktuálně, tedy 15 kilogramů s rozměry 40 × 40 × 50 centimetrů, ačkoliv takové balíky tvoří asi 90 procent toho, co tímto depem Zásilkovny projde. Jednou by také různá zařízení měla sama i vážit a skenovat. To je něco, co dnes dělají lidé, protože to prostě umějí lépe.

robodepo-zasilkovna-1

Foto: CzechCrunch

Jedno z pater v takzvaném robodepu v Zásilkovně

Kijonková ale podobné projekty hodlá rozšířit mnohem dál. Přesně za týden letí do Dubaje, kde už teď čekají červení roboti. Jsou stejní jako ti, co dnes pracují v pražském depu, jen ve firemních barvách. Tady je představí v rámci dubajského Expa, jenže proti těm v Praze budou mít velkou výhodu: budou totiž pracovat v tandemu s drony.

Tedy, drony budou balíky nakládat na roboty a ti s nimi budou jezdit po Expu. V Dubaji ovšem nejde jen o předvádění. Pro Zásilkovnu je Expo jedním z prvních kroků, jak se představit v regionu Středního východu, kam se nyní chce soustředit.

Na robotických projektech spolupracuje Zásilkovna s ČVUT a se školou také kooperaci dronů a robotů představuje. Podle Kijonkové je ovšem něco takového prakticky připravené i do reálného českého provozu. „K dronům ještě potřebujeme legislativu. Ve chvíli, kdy nám česká vláda umožní, abychom mohli propojit robotické systémy s drony, budeme s jejich pomocí doručovat. K robotům je legislativa plně dostačující,“ vysvětluje.

zasilkovna-robodepo

Foto: CzechCrunch

Roboti čekají na balíky, které dokážou sami roztřídit

Zatím Kijonková počítá s tím, že i díky dosavadním technologiím budou čísla firmy narůstat. Největším depem denně projde na 140 tisíc zásilek, polovina z nich na svoz, druhá polovina na rozvoz. Jen v tuzemsku má skupina 22 dalších dep. Celkem jich ovšem provozuje rovnou 53.

Zásilkovna, respektive Packeta, počítá s tím, že v letošním roce doručí 75 milionů zásilek. Skupina zaměstnává kromě zmíněných robotů celkem 2 000 lidí a v poslední době každým rokem výrazně roste. Letos očekává obrat ve výši 5,2 miliardy korun.

Rychle postupuje i technologicky, jen v posledních měsících uvedla platformu Zásilkovna domů, vlastní službu doručení zásilek na adresu. Před pár týdny také představila své plány s vývojem umělé inteligence a virtuálního asistenta, který bude komunikovat se zákazníky.