Včera slavil 17, teď hraje proti borci za miliardy. Finále Eura bude souboj Yamala s Bellinghamem

Na tento moment všichni fanoušci fotbalu čekali. Je tady finále letošního Eura, kde se střetne Španělsko s Anglií. Nebo spíš Yamal s Bellinghamem?

Filip HouskaFilip Houska

bellingham-yamal-2

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Jude Bellingham a Lamine Yamal, největší hvězdy svých týmů

0Zobrazit komentáře

Teprve včera oslavil sedmnácté narozeniny, ale už je z něj hvězda, jakou světový fotbal snad ještě nikdy neviděl. A co na tom, že si během Eura musel ještě dělat úkoly do školy, protože ta je stejně tak důležitá jako potenciální trofej mistrů Evropy, ke které chce španělskému národnímu týmu dnes večer pomoct. Lamine Yamal to ale nebude mít snadné. Proti němu a zbytku spoluhráčů stojí nevyzpytatelná Anglie s dalším atraktivním mladíkem Judem Bellinghamem. A právě tito dva mohou rozhodnout.

Podobně jako poslední mistrovství světa napsalo skvělý příběh, v němž hrál hlavní roli Lionel Messi, i letošní evropský šampionát se dere do dějin. Vlastně už tam vstoupil. Naplno totiž představil jednoho z nejzajímavějších hráčů za posledních možná i padesát let – a tím je Lamine Yamal. V semifinále proti Francii se blýskl výstavním gólem z dálky, který z něj udělal nejmladšího střelce Eura v historii. To byla ale jen taková krásná dekorace jeho výkonů.

I když celý turnaj odehrál ve věku šestnácti let, svou šikovností a rozhledem na hřišti dokázal zastínit i mnohem starší, zkušenější kolegy. Je rychlý, dynamický, umí u hry přemýšlet – a hlavně je sebevědomý. Je navíc zářným příkladem, jaké hvězdy dokáže pěstovat slavná barcelonská akademie La Masia, kde se jako dítě zdokonaloval. A byť se nenarodil do rodiny se silným sociálním zajištěním, dokázal se osudu postavit a vše vsadit na jednu kartu. Na fotbal.

Bylo nad slunce jasné, že se o něm bude během turnaje hodně mluvit. Svými výkony bavil už v minulé sezóně v dresu Barcelony, kde dal sedm branek a na několik dalších přihrál. Teď je ve finále se Španělskem a podle sázkových kanceláří je jeho země favoritem na zisk titulu, což by se nevyhnutelně odrazilo i na růstu jeho tržní ceny. Aktuálně je podle serveru Transfermarkt ohodnocen na 90 milionů eur, do sumy ale zatím není započítán kontext s Eurem.

V přepočtu více než dvě miliardy korun z něj ale zdaleka nečiní hráče s největší hodnotou. A byť už se objevují zprávy o tom, jak jsou za něj špičkové kluby ochotny nabízet ohromné peníze – třeba PSG mělo údajně nabídnout smlouvu za 250 milionů eur –, ještě musí potvrdit, co v něm je. Následující sezóna pro rodáka ze Rocafondy zřejmě rozhodne o dalším vývoji. Jiná situace je to pak v případě dalšího finálového špílmachra Juda Bellinghama.

Anglický záložník je uplácán z jiného těsta než zmíněný mladičký španělský křídelník, i když je každý tak trochu srovnává. Zatímco z Yamala vyzařuje skromnost a pokora, Bellingham je provokatér, který nemá daleko ke kontroverznímu chování. Stačí si vzpomenout na „gesto s rozkrokem“ v zápase proti Slovensku, před kterým proběhl naprosto neuvěřitelný gól nůžkami, nebo na připomenutí úplatkářské aféry, kvůli které byla Anglie před pár dny na trní. A to je zvláštní s ohledem na to, jaký status má.

Bude to ¡Vamos!, nebo It’s coming home?

Bellingham je totiž brán za nejhodnotnějšího hráče na světě s cenou, která je podle Transfermarktu dvojnásobná oproti Yamalovi, tudíž 180 milionů eur, zhruba 4,5 miliardy korun. Švýcarská organizace CIES ale vypočítala, že jeho hodnota může být mnohem větší, prý až přes 260 milionů eur, tedy 6,5 miliardy korun. Na to, že mu je relativně čerstvých jednadvacet, jde o nesmírný úspěch – a Real Madrid, kde hraje, to moc dobře ví. Proto si ho hýčká.

I když finále nebude jen o těchto dvou hráčích a budou muset šlapat oba týmy jako celek, jsou to právě Yamal a Bellingham, na které bude upřena největší pozornost. Oba budou nebezpeční, oba se budou snažit tvořit šance. Vítězství může Španělsko dostat znovu na vrchol, pro Anglii by titul znamenal návrat trofeje z velkého šampionátu po téměř šedesáti letech.

Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon! Odnáší si přes 80 milionů a vstupuje mezi české legendy

Pro českou tenistku jde o druhý singlový titul na grandslamu v kariéře, hned po vítězství na French Open v roce 2021.

Filip HouskaFilip Houska

krejcikova-2

Foto: Archiv Barbory Krejčíkové / CzechCrunch

Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon!

0Zobrazit komentáře

Český tenis může znovu slavit – a spolu s ním i Barbora Krejčíková, která před několika málo okamžiky ovládla finále Wimbledonu. S italskou soupeřkou Jasminou Paoliniovou si poradila ve třech setech a na hlavním dvorci londýnského All England Clubu zvedla nad hlavu jednu ze čtyř nejcennějších trofejí sezóny. Stejně jako to před rokem fantasticky udělala Markéta Vondroušová.

Barbora Krejčíková už zná pocit, jaké to je Wimbledon vyhrát. Dosud se jí to ale nepodařilo samotné – v letech 2018 a 2022 vyhrála v pořadí třetí grandslam sezóny ve čtyřhře a na titul v singlu stále čekala. To už teď ale neplatí. Ačkoliv ji italská tenistka Jasmina Paoliniová dokázala výrazně pozlobit, rodačka z Brna to nakonec zvládla. A zápas rozhodla ve třech setech. První vyhrála 6:2, druhý stejným poměrem ztratila a třetí ovládla 6:4.

Byl to ale dramatický závěr. Zatímco první set Krejčíková zvládla s přehledem a zdálo se, že cesta za titulem bude snazší, než asi předpokládala, druhý set jasně patřil Paoliniové. Ve třetím setu pak došlo na lámání chleba, a především poslední hra skutečně stála za sledování. Krejčíková coby mírná favoritka podle sázkových kanceláří se ale nenechala rozhodit a za necelé dvě hodiny od začátku bylo rozhodnuto.

Pro českou tenistku a jednatřicátou hráčku v žebříčku WTA se jedná o druhý singlový titul na grandslamu v kariéře, po vítězství na French Open v roce 2021. Krejčíková se zároveň zapsala mezi tuzemské tenisové legendy, protože je teprve čtvrtou českou reprezentantkou, která Wimbledon vyhrála. V roce 1998 to byla Jana Novotná, která později Krejčíkovou trénovala, v letech 2011 a 2014 to dokázala Petra Kvitová a před rokem Markéta Vondroušová.

Celosvětové uznání a prestižní mísa Venus Rosewater jako trofej ale nejsou to jediné, co si Krejčíková z Británie odnáší. Wimbledon je pochopitelně turnajem, kde se točí velké peníze, které navíc ve srovnání s loňským ročníkem opět vzrostly. Česká hráčka si tak vysloužila 2,7 milionu liber, tedy v přepočtu přes 80 milionů korun, což je nejvíce, na kolik si Krejčíková za jeden odehraný turnaj dosud přišla. Čtyřicet procent této částky ale zaplatí v Británii na daních.

Při pohledu na její dosavadní skóre z grandslamových turnajů bude dnešní úspěch zářit na všechny strany. Pokud by ale svými singlovými tituly chtěla navázat na počet trofejí, které má ze čtyřher, bude muset ještě zabrat. Na kontě má totiž sedm grandslamových výher z takzvaných deblů: dva z Australian Open (2022, 2023), dva z French Open (2018, 2021), dva z Wimbledonu (2018, 2022) a jeden z US Open z předminulého roku.