Yamalovi ještě nebylo 17 let, pochází z chudé rodiny, má miliardovou cenu. A talentem baví celý svět

Yamal Lamine je nejmladším fotbalistou, který kdy nastoupil na Euru – ještě mu nebylo 17 let. Jeho tržní hodnota atakuje 100 milionů eur.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-5

Foto: UEFA

Yamal Lamine v dresu španělské reprezentace

0Zobrazit komentáře

Obchůdek s potravinami se málokdy stane místem, k němuž by se návštěvníci sjížděli jako památnému bodu. Jenže v Rocafondě, chudém předměstí města Mataro v širší barcelonské aglomeraci, jeden takový je – vede ho Abdul se svým synem Mohamedem. A hned u vstupu je jasné, proč jde pro někoho posvátným: u vstupu je namalovaný portrét Lamina Yamala, šestnáctiletého zázraku španělského fotbalu, který nyní udivuje i na mistrovství Evropy. No a Abdul je jeho strýček a Mohamed bratranec, který mu tu a tam dělá i šoféra, protože… však víte, v šestnácti letech Yamal řídit auto nemůže.

Do Rocafondy se ve velkém začali fotbaloví fanoušci sjíždět už loni, když na jaře Yamal poprvé nastoupil za FC Barcelonu v zápase tamní nejvyšší soutěže La Ligy. Při jeho premiéře mu bylo patnáct let a trumfnul i Lionela Messiho, s nímž ho samozřejmě mnozí srovnávají, protože podobně jako on je odchovancem vyhlášené barcelonské fotbalové akademie La Masia a podobně jako on má dar od pánaboha.

„Je to jeden z těch mála hráčů, kterých se Bůh fotbalu dotknul svou kouzelnou hůlkou,“ řekl o něm kouč španělské fotbalové reprezentace Luis de la Fuente. Za národní tým na právě probíhajícím mistrovství Evropy nastoupil v obou klíčových zápasech základní skupiny proti Chorvatsku a proti Itálii v základní sestavě.

Gól sice nedal, ale připsal si asistenci a ukázal, proč je dnes nejdiskutovanějším mladým hráčem světa: je rychlý, ale také mimořádně šikovný, na svůj věk skvěle fyzicky vybavený a má rozhled. „Není to ten typ hráče, který by na sebe chtěl strhávat pozornost a chtěl se chlubit tím, co dokáže. On se prostě vždy správně rozhodne, co má udělat,“ napsal o něm respektovaný sportovní magazín The Athletic.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pravý křídelník, na kterého bude Španělsko spoléhat i v nedělním osmifinálovém utkání proti Gruzii, se narodil dvěma přistěhovalcům – jeho otec pochází z Maroka a matka z Rovníkové Guineje. V Rocafondě, kde vyrůstal a kde žije velká část jeho rozvětvené rodiny, je velmi silná marocká komunita. Právě Maroko svého času pomýšlelo, že by za něj Yamal mohl hrát, nicméně Španělsko si jej pojistilo velmi brzkým startem za svou mládežnickou reprezentaci.

Celé jméno zázraku z Barcelony zní Lamine Yamal Nasraoui Ebana a předtím, než se stal součástí nejslavnějšího katalánského klubu, jej měl v péči příměstský tým La Torreta. Ten i finančně vypomáhal rodině, která vždy neměla dost prostředků na to, aby chlapce vozila na zápasy.

I to byl jeden z důvodů, proč po přestupu do FC Barcelona dostal nabídku, aby přešel do akademie La Masia, kde jinak zůstávají mladíci typicky ze zahraničí či z velkých vzdáleností. Klub jej chtěl mít pod dohledem a chtěl mít jistotu, že se jeho výchova nezvrtne. Ke svému rodišti si ale uchoval silnou vazbu, a když jej uvidíte, jak rukama ukazuje zvláštní obrazec, je to symbol PSČ pro Rocafondu.

messi-4

Foto: Inter Miami CF

Lionel Messi

Když nastoupil Yamal proti Chorvatsku, stal se nejmladším hráčem, který kdy vyběhl na evropském šampionátu na hřiště. Trumfnul Angličana Juda Bellinghama a Poláka Kacpera Kozlowského. Bylo mu 16 let a 338 dní, přičemž 17. narozeniny bude mít 13. července. (Finále letošního Eura se hraje v Berlíně v neděli 14. července.)

Byl to jeho teprve osmý reprezentační start, ale už byl v základu a už bylo patrné, že spolu se svým kamarádem Nicem Williamsem jsou nejen budoucnost španělské kopané, ale i přes svůj nízký věk i její klíčovou součástí. Bude z něj příští Messi, který je jeho idolem a se kterým bývá srovnáván? Těžko říct, na to je ještě brzy, ale našlápnuto má podle všeho dobře.

Hodnola Yamala Lamina na trhu je podle odborného serveru Transfermarkt 90 milionů eur, což je zhruba 2,2 miliardy korun. Cena ovšem vychází z propočtů ještě před Eurem – pokud bude pokračovat v suverénních výkonech na šampionátu, dost možná ještě do jeho 17. narozenin vzroste. To nejsou marná čísla na kluka, který podle německého pracovního práva ani oficiálně nemohl po 23. hodině hrát či dávat rozhovory, protože byl nezletilý.

Livesport je v Indii a měsíčně má běžně přes 100 milionů uživatelů. Zisk mu loni klesl pod miliardu

Společnost vlastněná Martinem Hájkem globálně poskytuje sportovní výsledky a online zpravodajství a loni utržila 2,63 miliardy korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

hajek-hp

Foto: Livesport

Zakladatel Livesportu Martin Hájek

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejúspěšnějších porevolučních podnikatelů Česka pokračuje v ustupování do pozadí a finalizuje transformaci svého miliardového hájemství. Martin Hájek, spoluzakladatel a majoritní vlastník digitální skupiny Livesport, už více než rok není jejím CEO a zmizel i z některých dalších statutárních postů. Firma, která více než stovce milionů uživatelů po celém světě dodává sportovní výsledky a zpravodajství, loni opět předváděla velmi povzbudivé výkony.

Zatímco za rok 2022 reportoval Livesport zisk ve výši 1,04 miliardy korun při obratu 2,6 miliardy, letos svítí v obou kolonkách vyšší číslo: u profitu 2,22 miliardy a u tržeb a vyplacených dividend 2,63 miliardy. Do těchto čísel je ale potřeba se trochu víc zahloubat.

Klasické tržby (primárně příjem od reklamních inzerentů) se meziročně zvedly výrazně o 17 procent, což představuje nárůst o 322 milionů na 2,2 miliardy. Vyplacené dividendy z dceřiných firem ale spadly na polovinu, která taktéž převyšuje 300 milionů. Takže v součtu je Livesport na svém, byznysově se mu nicméně dařilo, neboť od zákazníků vyinkasoval víc.

V případě zisku je impozantní cifra 2,22 miliardy korun do určité míry optickým klamem, což firma sama v závěrečné zprávě přiznává: „Čistý zisk v roce 2023 byl výrazně ovlivněn prodejem dvou dceřiných společností v rámci restrukturalizace skupiny Livesport. Čistý zisk z těchto transakcí činil 1,34 miliardy korun.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O prodej čeho šlo? Oddělily se jednak společnost Aspira Business Centre, která spravuje administrativní sídlo Livesportu v pražských Nových Butovicích, jednak investiční vehikl Livesport Invest, který drží mimo jiné podíl v oblíbené přepravní firmě Liftago. Nikde ve výkazu už není zmíněná ani společnost Pragosport, která drží některá přenosová práva na zápasy českého fotbalu.

„Šlo o prodeje v rámci restrukturalizace skupiny Livesport. Liftago a Pragosport byly ve struktuře firem pod společností Livesport Invest, takže s prodejem LS Invest už nejsou součástí struktur pod Livesport s.r.o.,“ vysvětluje zákruty finančního reportingu mluvčí Livesportu Petr Vavrik. Jinými slovy – byly to přesuny jen v rámci přeskupování celého holdingu, nikoli klasické odprodeje. Pokud od 2,22 miliardy odečteme 1,34 miliardy korun, dostane se čistý zisk pod úroveň 900 milionů korun.

To je samozřejmě i s ohledem na tržby senzační číslo, představuje ale meziroční pokles, protože předloni se Livesport (ve světě je služba známá jako Flashscore) pochlubil více než miliardou korun. Na vině jsou mimo jiné nižší příjmy od dceřiných firem či výrazně vyšší personální náklady (o 200 milionů korun). A zároveň už tak dramaticky nestoupá počet aktivních uživatelů, který se stabilizoval nad 100 miliony lidí.

04Livesport

„100 a víc milionů uvádíme jako běžnou měsíční návštěvnost, která samozřejmě lehce kolísá v souvislosti se sportovním děním. Loni jsme měli průměrnou návštěvnost 100,45 milionu uživatelů. Návštěvnost nám obecně určitě rostla – při pohledu na jednotlivé měsíce vidím, že v deseti z dvanácti z nich jsme v roce 2023 měli vyšší návštěvnost než v roce 2022,“ připomíná Petr Vavrik.

Celá skupina prochází rozsáhlou transformací a úpravou své struktury. Součástí tohoto procesu bylo, že Martin Hájek, který Livesport založil a drží v něm 90 procent, se stáhl z pozice CEO, do které nastoupil Pavel Krbec, manažer se zkušenostmi z nejvyšších pater PPF.

Hájek nadále figuruje v představenstvu, respektive v dozorčí radě mateřské skupiny Livesport Group a její klíčové entity Livesport s.r.o., ve statutárních orgánech řady spřízněných firem jej ale v poslední době zastoupila jeho dlouholetá spolupracovnice a prokuristka Petra Maireová.

hajek2

Přečtěte si takéJsme na dohled dolarovému jednorožci, říká majitel LivesportuMáme hodnotu 20 miliard, jsme na dohled dolarovému jednorožci, říká Martin Hájek o svém Livesportu

Ostatně o tom, že se snaží postupně stáhnout ještě víc z veřejného prostoru a víc času věnovat jednak rodině, jednak strategickým byznysovým krokům hovořil Martin Hájek i během přípravy ojedinělého interview, které loni poskytl CzechCrunchi. V něm pak popisoval, že byznysovým plánem pro Livesport je akcelerovat snahu o dobývání světa sportovních dat a informací.

To pokračovalo i v průběhu loňského roku, kdy skupina koupila například australský fotbalový online magazín Tribal Football, spustila fotbalový portál FlashFootball a také vstoupila na několik velkých a potenciálně extrémně zajímavých trhů: do Indie, Thajska, na Filipíny či do Ghany. Mimochodem právě z asijských trhů má zkušenosti CEO Krbec, který tam působil v dresu Home Creditu.

„Díky tomu je Flashscore dostupný v pěti indických jazycích – hindštině, bengálštině, telugštině, kannadštině a tamilštině – a také v thajské a ghanské angličtině,“ píše společnost ve výroční zprávě.