Socha pro nového fotbalového boha. Lionel Messi díky vítězství Argentiny už dosáhl všeho, co šlo

Hvězdný Argentinec je po úchvatném finále proti Francii mistrem světa – to bylo jediné, co mu v jeho fenomenální kariéře chybělo.

Filip HouskaFilip Houska

Lionel Messi

Byly to velké nervy – a dost možná jeden z nejlepších finálových zápasů, jaké fotbalové mistrovství světa za svou historii zažilo. Nesmírnou radost teď prožívá celá Argentina v čele s Lionelem Messim, pro kterého tento zlatý skalp znamená mnohem víc než pro jiné hráče. Už má totiž na pomyslné poličce trofejí vše, čeho lze v profesionálním fotbale dosáhnout. Teď se může s klidem rozloučit.

O Lionelu Messim se už dlouhé roky mluví jako o nejlepším fotbalistovi, který kdy chodil po planetě Zemi. Dosud mu ale chyběl zlatý zářez na té nejprestižnější fotbalové scéně – vítězství na mistrovství světa. Před osmi lety mu to ve finále proti Německu uteklo jen o malý kousek, nyní už si ale ikonický pohár mohl nad hlavu vítězoslavně zvednout.

Argentina Francii ve vypjatém utkání, ve kterém země galského kohouta famózním způsobem dvakrát dotáhla skóre, porazila na penalty. A přesně v momentě, kdy Gonzalo Montiel rozvlnil poslední střelou na katarském šampionátu síť za zády francouzského brankáře Huga Llorise, stvrdil Messi, držitel sedmi Zlatých míčů, svou neskutečnou fotbalovou jízdu – a zapsal se do dějin. Navíc ve finále vstřelil dva góly, čímž svou fenomenální kariéru ještě vyšperkoval.

Titul mistra světa mu dosud chyběl. Na klubové úrovni, v dresu FC Barcelony, z níž loni odešel do francouzského PSG, už vyhrál, co se dalo – v katalánských barvách získal pětatřicet klubových trofejí včetně deseti titulů španělského ligového mistra a čtyř triumfů v Lize mistrů. Mimo jiné byl desetkrát vyhlášen hráčem La Ligy.

V dresu pařížského klubu se podílel na zisku ligového titulu z minulé sezóny. S národním týmem pak v roce 2021 dosáhl na zlato z jihoamerického mistrovství Copa América, přičemž tu nejcennější trofej má také z olympiády (U23). Po dnešním představení, které po nastavení skončilo 3:3 a šlo se k puntíkům, má sbírku kompletní.

Ve finále letošního šampionátu, který z podstaty země, v níž se konal, doprovázela celá řada kontroverzí, si mimo jiné zapsal několik dílčích úspěchů. Například se stal vůbec prvním fotbalistou v historii, který skóroval ve všech fázích turnaje (ve skupině, v osmifinále, ve čtvrtfinále, v semifinále a také ve finále).

Stanovil rekord v počtu startů na mistrovstvích světa – celkem odehrál 26 zápasů, čímž o gól překonal bývalého německého fotbalistu Lothara Matthäuse. Také si odnesl titul nejlepšího hráče právě skončeného turnaje. A dal na něm sedm branek, jen o jeden gól méně než fenomenální Francouz Kylian Mbappé, který letos potvrdil, že to bude právě on, který bude novou fotbalovou hvězdou.

Média už pochopitelně píší o tom, jak Messi tímto vítězstvím překonal slavného Diega Maradonu a stal se novým argentinským fotbalovým bohem. Celý tento úspěch je o to zajímavější, že pro pětatřicetiletého Messiho šlo s největší pravděpodobností o poslední mistrovství světa v modro-bílém národním dresu.

Podobně to měl i Cristiano Ronaldo, který s Portugalskem vypadl už ve čtvrtfinále, a také chorvatský srdcař Luka Modrić, který si se svým týmem odnesl cenný bronz díky výhře nad Marokem.

Na klubové úrovni má ale Messi stále v plánu pokračovat. Zbytek sezóny odehraje v pařížském celku PSG, přičemž v létě, kdy mu vyprší smlouva, se bude řešit, co s ním bude dál. Ve hře je návrat zpět do Barcelony, kde nastřílel přes 670 gólů, spekuluje se také o možném angažmá v zámoří. Teď ale řeší jiné „starosti“…