Ve 100. patře nad betonovou džunglí. New York otevírá novou prosklenou vyhlídku s dechberoucím výhledem

ny-boxed

Foto: Edge NYC

Plošina Edge je dalším místem, které bude lákat návštěvníky New Yorku

0Zobrazit komentáře

Kolik dní potřebujete na to, abyste poznali New York? Podle statistik z roku 2018 je to asi devět dní, což vyplývá z faktu, že zde turisté v tomto roce strávili průměrně osm nocí. Poměrně málo času na to, abyste si prohlédli, a hlavně nasáli atmosféru celého města. Existuje však několik míst, ze kterých zažijete celý New York, alespoň po vizuální stránce, během jediného okamžiku. Mezi ně patří i nově otevřená vyhlídka ve čtvrti Hudson Yards.

Podle statistik byl New York v roce 2018 sedmým nejnavštěvovanějším městem světa s celkovým počtem 13,5 milionu zahraničních turistů. Domácích návštěvníků z celých Spojených států pak bylo dokonce 51,6 milionu, přičemž toto číslo každoročně narůstá.

Mezi největší turistická lákadla patří Socha svobody, Central Park, Rockefellerovo centrum, Metropolitní muzeum umění nebo Broadway. Mnoho turistů si však připlácí i za lety vrtulníkem nad střechami mrakodrapů nebo si vybírají další možnosti, jak si betonovou džungli města prohlédnout z co největší výšky.

vyhlidka-edge1

Foto: Edge NYC

Výhled na město

Úchvatné vyhlídky na město nabízí například One World Observatory, Brooklynský most či vyhlídka z Empire State Building. K výběru top míst s tím nejlepším výhledem se ode dneška přidává i nově otevřená vyhlídka v podobě prosklené plošiny čnící z vrcholu jednoho z mrakodrapů, vystavěných v rámci čtvrtě Hudson Yard v blízkosti řeky Hudson.

Tato vyhlídka se nachází na 100. podlaží multifunkčního mrakodrapu zvaného Severní věž, nebo také 30 Hudson Yards, která ční do výše 386,5 metru nad zemí. Tato věž patří mezi nejvyšší mrakodrapy v New Yorku, díky čemuž mají návštěvníci plošiny jedinečný výhled na celé město.

Podle architektů budovy se jedná o nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu na západní polokouli a pátou nejvyšší na celém světě. Platforma je umístěna ve výšce 1 131 stop nad zemí (344,7 metru), takže se rozhodně nebude jednat o vyhledávané místo osobami trpícími závratěmi. Ti by si návštěvu měli rozmyslet i proto, že jsou stěny vyhlídky skleněné, stejně jako část její podlahy. Kdo však bude plošinu milovat, jsou ti, kteří si chtějí pořídit nádherné fotografie celého města.

vyhlidka-edge2

Foto: Edge NYC

Plošina pojme až 800 osob

Edge, jak je plošina nazvána, měla být původně jen vysunutým podlažím. Nakonec se z ní stal samostatný konstrukční prvek složený z 15 jednotlivých sekcí, které byly uchyceny ke stěně budovy. Díky tomu se výrazně zvětšil prostor celé platformy na 696 metrů čtverečních. Celá platforma váží asi 346 tun a má nosnost až 800 osob.

martin-kasa0boxed1

Přečtěte si takéUdáváme trendy a před konkurenčními lékárnami máme náskok, říká Martin Kasa z Pilulky v CzechCrunch PodcastuUdáváme trendy a před konkurenčními lékárnami máme náskok, říká Martin Kasa z Pilulky v CzechCrunch Podcastu

Při samotném návrhu tohoto díla museli brát architekti v potaz přírodní vlivy, tedy vítr, déšť a prudké změny počasí, a zároveň co nejlépe vyřešit bezpečnost celé atrakce. Navíc za použití minimálního množství viditelných kovových částí, aby vše působilo co nejvzdušněji.

„V tomto případě jsme chtěli, aby byl zážitek skutečně dramatický,“ uvedla pro Fast Company Marianne Kwoková, ředitelka společnosti KPF, která za návrhem vyhlídky stojí.

vyhlidka-edge5

Foto: Edge NYC

Střední část vyhlídkové plošiny je prosklená, takže se lze dívat i dolů na město

„Při navrhování bezpečnostní bariéry jsme chtěli použít co nejméně kovu, takže ho je skutečně minimum. Všechny prosklené části jsou navíc odsazeny, aby mohla mít čočka fotoaparátu telefonu jasný výhled. Prosklené stěny vhodné k fotografování jsou vysoké 2,7 metru a lehce nakloněné, aby se o ně mohli někteří odvážlivci opřít,“ popsala Kwoková konstrukční prvky navržené speciálně pro pořizování fotek mobilním telefonem.

Platforma bude pro zájemce otevřena každý den po celý rok, od osmi hodin ráno do půlnoci. Vstupenky jsou k dostání prostřednictvím webových stránek vyhlídky. Cena vstupného pro dospělého vychází na 36 dolarů (přibližně 810 korun), pro děti na 31 dolarů (přibližně 700 korun) a pro seniory a newyorské rezidenty na 34 dolarů (přibližně 770 korun). Pokud tedy vyrazíte do New Yorku, rozhodně si nenechte tuto novou atrakci ujít.

vyhlidka-edge4

Foto: Edge NYC

Nic pro osoby trpící strachem z výšek

vyhlidka-edge6

Foto: Edge NYC

Vrcholek budovy 30 Hudson Yards s plošinou